چگونه از موهای خود مراقبت کنیم | تغذیه داخلی و خارجی مو چگونه است

چگونه از موهای خود مراقبت کنیم | تغذیه داخلی و خارجی مو چگونه است

مو تاثیر زیادی در ظاهر و زیبایی افراد دارد، به همین دلیل بسیاری از مردم به مراقبت و نگهداری آن بسیار اهمیت می دهند، ولی با این حال باز دچار ریزش مو و یا آسیب پذیر بودن آن می شوند. برای مراقبت و محافظت از پوست به نحوه درست باید هم به تغذیه درونی و هم تغذیه بیرونی آن توجه کرد.

برخی از پروسه ها مانند رنگ کردن مو، مراقبت های ناصحیح از مو، تغذیه نامناسب، استرس ها مزمن و غیره موها را خشک و بی جان می کند. به ویژه در فصل زمستان موها بیشتر اذیت می شوند، چرا که سیستم تهویه مطبوع و سیستم های گرمایشی موها را خیلی خشک می کنند.

برای مراقبت و حفظ سلامتی مو در درجه اول تغذیه مناسب لازم می باشد. لازم است که موها از داخل تغذیه شوند. بدون اینکه به این روش عمل کنید، نمی توانید از موها مراقبت نماید. در تغذیه خود همیشه از میوه ها، سبزیجات، حبوبات، محصولات لبنی، تخم مرغ، گوشت بدون چربی و ماهی استفاده کنید. استفاده از غذاهای سرخ شده، روغنی، نمکی، دودی شده و کنسروی پرهیز کنید.

برای تقویت و بهبود وضعیت موها ویتامین A تاثیر بسیار مثبتی دارد. این ویتامین در مو شفافیت طبیعی و نرمی ایجاد می کند. هویج، کدو، فلفل دلمه ای، زردآلو، جگر سیاه، روغن ماهی، حبوبات، روغن کره سرشار از ویتامین A می باشند.

علاوه بر این، هر صبح می توانید از "سالاد زیبایی" مصرف کنید، برای درست کردن این سالاد مواد مورد نیاز و طریقه تهیه به این شرح می باشد.

- مواد مورد نیاز:

1- هویج؛

2- یک تکه کدو؛

3- خشکه زردآلو؛

4- آلو؛

5- یک قاشق چای خوری روغن زیتون؛

- طریقه درست کردن سالاد زیبایی:

هویج و کدو را رنده کنید و آلو و زودآلو را خرد نماید، سپس آنها را در یک طرف ریخته و بر روی آن روغن زیتون اضافه کنید. خوب به هم بزنید تا مخلوط شود. سی دقیقه سالاد را نگه دارید، تا سبزیجات نرم شود و شیره آن خارج گردد و سپس میل کنید. هم خوشمزه و هم مفید می باشد.

ویتامین E هم برای تقویت موها مفید است. این ویتامین در روغن های مختلف مانند روغن زیتون، روغن تخمه آفتاب گردان و غیره وجود دارد. افزون بر این، کلیسیم (محصولات لبنی)، سلینوم (ماهی و دسرها)، منیزیم (موز و سویا)، زینگ (جگر سیاه، گوشت، لوبیا، بلغور جو دوسر) هم برای سلامتی مو بسیار مفید هستند.

علاوه بر تغذیه صحیح از مایعات هم به مقدار زیاد استفاده کنید. استفاده از مایعات به مقدار مورد نیاز بدن برای محافظت از مو و پوست مفید است. به همین دلیل در طول روز 2 لیتر مایعات مصرف کنید. مصرف آب معمولی، چای گیاهی، چای سبز در الویت باشد.

برای مراقبت از مو تنها تغذیه درونی مو کفایت نمی کند، بلکه تغذیه خارجی موها هم بسیار ضروری و نیاز می باشد، برای این منظور هفته ای دو بار از ماسک های محافظ پوست استفاده کنید. از جمله این ماسک ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- به مقدار یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، به مقدار یک قاشق غذاخوری روغن کرچک، به مقدار یک قاشق غذاخوری روغن زردآلود، یک عدد زرده تخم مرغ و به مقدار یک قاشق چای خوری عسل را خوب به هم بزنید و بر روی موهای خود بمالید. سپس موها را با سلفون بپوشانید و سپس بر روی آن دستمال ببندید و بعد از دو ساعت با شامپوهای تغذیه کننده مو آن را بشورید.

- به مقدار یک قاشق غذاخوری روغن سنجد تلخ، به مقدار یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، به مقدار یک قاشق غذاخوری ویتامین A و به مقدار یک قاشق غذاخوری ویتامین E را خوب با هم مخلوط کنید و بر روی موهای خود بمالید. سپس بر روی آن سلفون بکشید و با دستمال ببنید. بعد از دو ساعت با شامپوی تغذیه کننده مو آن را بشورید.

- ماساژ دادن با روغن هم برای تقویت مو بسیار مفید است. مقداری روغن کرچک و یا زیتون را در بخار گرم کنید و به روش ماساژ دادن بر روی پوست سر بمالید. ماساژ دادن به مدت 10 الی 15 دقیقه لازم می باشد.

علاوه بر این مصرف ویتامین های مخصوص مو هم برای تقویت مو مفید است. این ویتامین ها را دکتر تعیین می کند.

تغذیه صحیح، نوشیدن مایعات، استفاده از ماسک و ماساژ دادن به تقویت موهای شما کمک می کند. ولی لازم است صبور باشید و این روش ها را به مدت یک ماه انجام دهید. سپس نتیجه آن را مشاهده خواهید کرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
چگونه از موهای خود مراقبت کنیم | تغذیه داخلی و خارجی مو چگونه است
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)