چگونه از عرق کردن جلوگیری کنیم؟

چگونه از عرق کردن جلوگیری کنیم؟

در مقاله علل و عوامل تعریق یا عرق کردن کدامند؟ درخصوص اصلی ترین علت و عوامل تاثیرگذار بر عرق کردن بدن انسان توضیح داده شد. در این مقاله سعی می شود برخی از راه های رایج و همچنین روش های مبتنی بر اصول طب سنتی یا درمان های خانگی برای جلوگیری از عرق کردن و کاهش تعریق را توضیح دهیم.

اولین و شاید رایج ترین راه جلوگیری و کاهش عرق کردن استفاده از ضد عرق ها یا بوگیرهایی که معروف ترین آنها مارک مام است می باشد. این ضد عرق ها غالبا با پوشاندن منافذ و غدد پوستی تعریق از عرق کردن بدن جلوگیری می کنند. در مواردیکه افراد دچار تعریق زیاد و بیش از حد هستند، با تجویز پزشک از برخی ضد تعریق هایی که حاوی آلومینیوم کلراید هستند، استفاده می شود که بیش از ضد تعریق های رایج از عرق کردن جلوگیری می کنند. بهتر است این ضد تعریق ها را در شب استفاده کنید زیرا در این زمان فرد کمتر تحرک و تعریق داشته و این حالت سبب می شود که این ضد تعریق ها از روی پوست شسته نشده و تاثیرگذار باشند.

همانطور که در مقاله علل و عوامل تعریق یا عرق کردن کدامند؟ ذکر شد برخی از عوامل تاثیرگذار در تعریق شامل استرس، اضطراب، عصبانیت و همچنین خوردن برخی از انواع غذاها و نوشیدنی ها می باشد. بنابراین یکی از راهکارهای پیشگیری و جلوگیری از تعریق کنترل کردن این موارد است. یعنی سعی کنید که در کلیه شرایط خونسردی خود  را حفظ کنید، هیجان زده و عصبانی نشوید و اگر هم می خواهید یا مجبور به خوردن غذاهای تند و ادویه جات یا برخی از انواع نوشیدنی ها هستید بدانید که این غذاها یا نوشیدنی ها سبب تعریق شما می شود و بهتر است در مجالس یا محل هایی که عرق کردن ممکن است سبب ناراحتی اطرافیان شما شود، از این نوع غذاها یا نوشیدنی ها مصرف نکنید.

از دیگر نکاتی که در جلوگیری و کاهش تعریق و بوی عرق موثر است استفاده از پوشش مناسب است. سعی کنید در محیط هایی که گرم است یا در زمانیکه فکر می کنید که عاملی سبب تعریق شما می شود از لباس های گشاد، سفید و از جنس پنبه ای استفاده کنید تا کمتر عرق کنید. همچنین بطور منظم موهای زائد بدن بویژه موهای زیر بغل که یکی از مکان های اصلی تولید و خارج شدن عرق از بدن است را از بین ببرید. هنگام عرق کردن عرق بر روی این موهای زائد جمع شده و بوی بد عرق در آنجا می ماند و موجب آزار شما و اطرافیان تان می شود.

درمان های سنتی یا گیاهی برای جلوگیری از عرق کردن

استفاده منظم از آب یا آبلیمو یا آبغوره یا نوشیدنی های مانند آن که سبب کاهش دمای بدن می شود، می تواند در کاهش تعریق موثر باشد.

جوش شیرین یا آرد ذرت به دلیل اینکه رطوبت بدن را جذب می کنند می توانند عامل موثر در جذب عرق و کاهش بوی بد ناشی از عرق کردن باشند. آب شلغم می تواند عامل موثر در جذب رطوبت بدن ناشی از عرق کردن باشد.

می توانید از الکل یا دئودورانت های حاوی الکل استفاده کنید، البته توصیه می شود که زیاد از الکل برای جلوگیری از تعریق استفاده نکنید چون مالیدن زیاد الکل روی بدن سبب خشک شدن پوست بدن می شود. در واقع الکل این خاصیت را دارد که مجاری خروج عرق را برای مدتی منقبض می کند.

سرکه سیب دیگر ماده ای است که می توانید بر روی پوست خود استفاده کنید تا مانع تعریق زیاد بدن شما شود. البته ممکن است بوی آن چندان خوشایند نباشد و توصیه می شود از آن تنها در مواردیکه تنها هستید استفاده کنید.

نوشیدنی های مختلفی از جمله نوشیدنی مریم گلی به سبب جلوگیری از ترشح غدد تعریق یا عرق کاسنی به سبب کاهش دمای بدن برای جلوگیری و کاهش تعریق مفید هستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 197
تعداد کل آرا: 2660
تعداد کل بازدیدها: 679739


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)