چگونه از صدای زیاد و داغ شدن فن لپ تاپ جلوگیری کنیم؟

چگونه از صدای زیاد و داغ شدن فن لپ تاپ جلوگیری کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/02

این روزها بسیاری از افراد لپ تاپ ها را به کامپیوتر ترجیح می دهند. اما کار کردن زیاد با لپ تاپ می تواند باعث شود صدای فن لپ تاپ زیاد شود و حتی فن لپ تاپ بسوزد. برای کاهش صدای فن لپ تاپ راهکارهایی وجود دارد که در این مطلب قصد داریم در مورد این راهکارها صحبت کنیم.

باید توجه داشته باشید که دلیل داغ شدن این است که که پردازنده(CPU) یا پردازنده گرافیکی آن در حال اجرای یک برنامه ی سنگین و یا یک بازی با حجم بالا باشد. بنابراین هر زمان که صدای فن لپ تاپ خود را شنیدید، این صدا نمی تواند غیر عادی باشد. هرگاه فن لپ تاپ صدای جیر جیر و یا جیغ کشیدن داشت، باید فن لپ تاپ را تعویض کنید.

بنابراین داغ شدن لپ تاپ هنگام بازی یا برنامه های سنگین طبیعی است اما داغ شدن بیش از حد لپ تاپ، که می تواند به خرابی فن لپ تاپ و سوختن آن منجر بشود، موضوع مورد بحث ما است.

برای جلوگیری خراب شدن فن لپ تاپ و کاهش صدای آن،  می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید

بستن برنامه های در حال اجرا

همانطور که اشاره شد، یکی از دلایل صدای زیاد فن لپ تاپ و داغ شدن بش از حد لپ تاپ، باز بودن برنامه های سنگین است. ممکن است حتی برنامه ی سنگینی در حال اجرا شدن است اما شما خبر ندارید.

با گرفتن دکمه های Cntr+alt+del به قسمت task manager بروید و چک کنید اگر برنامه هایی در حال اجرا هستند که منابع زیادی مصرف می کنند، آن ها را ببندید.

چگونه از صدای زیاد و داغ شدن فن لپ تاپ جلوگیری کنیم؟

استفاده از کولر لپ تاپ

کولرهای خنک کننده یا فن پد های لپ تاپ از جمله لوازم جانبی پر کاربرد هستند. این فن پدها به لپ تاپ متصل می شوند و دور فن خو را با توجه به حرارت لپ تاپ تنظیم می کنند.

تمییز کردن لپ تاپ

یکی از دلایل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ و سر و صدای زیاد لپ تاپ، کثیف بودن فن و قسمت های داخلی دستگاه می باشد. زمانی که گرد و غبار روی هد سینک یا فن لپ تاپ باشد، این مسئله باعث گرم شدن زیاد دستگاه شما می شود.

چگونه از صدای زیاد و داغ شدن فن لپ تاپ جلوگیری کنیم؟

نرم افزار کنترل دمای لپ تاپ

بسیاری از لپ تاپ ها نرم افزاری برای تنظیم دور فن لپ تاپ دارند. بسیاری از این تنظیمات در تنظیمات بایوس دستگاه می باشند.

نرم افزار های خنک کننده و تنظیم کننده دیگری چون speedfan هم وجود دارند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 2.5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 844
تعداد کل آرا: 5567
تعداد کل بازدیدها: 1684365

نظرات کاربران

*