چگونه از خودرو خود مراقبت کنیم؟(1)

چگونه از خودرو خود مراقبت کنیم؟(1)

نگهداری از خودرو و قطعات آن و بطور خاص قوای محرکه آن یکی از مهمترین مسائلی است که صاحب خودرو باید به آن توجه نماید تا بتواند هم تجربه خوبی از استفاده از خودرو داشته باشد و هم طول عمر آن را افزایش دهد. در زير چند نکته درخصوص نگهداری از موتور خودرو(چند قطعه کلیدی و حساس موتور) آورده مي شود.

1. توجه به سوپاپ ها

سوپاپ ها قطعاتی درون محفظه موتور هستند که وظیفه تنظیم سوخت و ساز درون سیلندر را به عهده دارند. این قطعه ممکن است به اصطلاح سوخته شود. در خودرو زماني سوپاپ سوخته محسوب مي شود كه ديگر توانايي نشت گيري مناسب نداشته باشد. اين حالت غالبا در مورد سوپاپ خروجي (اگزوز) روي مي دهد زيرا اين واشر زودتر داغ مي شود. نشانه سوختن سوپاپ از طريق تست تراكم(فشار) سيلندر مشخص مي شود. اگر سيلندر تراكم كم يا بدون تراكم باشد، نشان از اين است كه سوپاپ خوب نشتي نمي گيرد. سوپاپ ها معمولا كاملا نمي سوزد بلكه به صورت به اصطلاح رفتگی يا پوسيدگي آهن بر روي واشر نمايان مي شود.

براي حل اين عيب معمولا سرسيلندر را باز كرده و سوپاپ را با يك سوپاپ نو جايگزين مي كنند. بهتر است در اين موارد سوپاپ هاي ديگر را نيز چك كرد چرا اگر يكي از سوپاپهاي از كار افتاده است قاعدتا واشرهاي ديگر نيز در آستانه از كار افتادن خواهند بود.

دلايل سوختن سوپاپ چيست؟

دلايل متعددي براي سوختن سوپاپ وجود دارد. يكي از آنها همان جرم گرفتگي هاي معمولي است. موتورهايي كه چندين كيلومتر مستهلك شده اند معمولا فلزسطحي وكفي سوپاپ در اثر گرماي حاصله از حركت پيستون موتور تحليل مي رود. در اين حالت سوپاپ خروجي بيشتر گرماي خود را به فلز كفي مي دهد و وقتي كه فلز كفي و سطحي تحليل رفته باشند سطح تماس بسيار كوچك مي شود و سوپاپ شروع به داغ شدن مي كند. درنهايت گرماي حاصله باعث مي شود كه فلزضعيف شده و تكه تكه شود. در اين موقع نقاط گرمي بر روي سطح آن ايجاد مي شود كه خود به فرايند سوخته شدن كمك بسياري مي كند. در اين حالت تراكم داخل سيلندر خودرو كم مي شود و پيستون به كندي يا اصلا كار نمي كند كه منجر به از كار افتادن يا سخت كار كردن موتور مي شود.

سوپاپ خروجي معيوب علاوه بر موارد فوق در توليد گازهاي مخرب بيشتر و امكان ورود بنزين سوخته نشده به اگزوز مي شود. بنابراين مي توان گفت كه خروج بيش از حد هيدروكربن از اگزوز نيز مي تواند يكي از علائم سوختن سوپاپ باشد.

همچنين سوپاپ مي تواند بر اثر كم شدن فاصله آن به دلايلي مانند تنظيم نادرست، جرم گرفتگي بادامكها بسوزد. عدم بسته شدن كامل سوپاپ منجر مي شود كه هواي فشرده شده سيلندر نشت كرده و موتور بيش از حد گرم شود.

به علاوه سوختن سوپاپ مي تواند ناشي از هر عاملي كه منجر به بالا رفتن دماي موتور و دماي احتراق شود باشد. اين عوامل شامل مواردي مانند مشكل سيستم خنك كننده موتور، احتراقهاي غير معمول مانند احتراق سريع يا پيش احتراق، عدم گردش صحيح گاز در اگزوز و يا مخلوط شدن سوخت مي تواند باشد.

2. توجه به واشر سرسیلندر

واشر سرسیلندر واشری است که بین سرسیلندر و بلوک سیلندر قرار می گیرد و بصورت عایقی بین این دو عمل می کند. وقتي اين واشر از کار مي افتد يا به اصطلاح "مي سوزد" باعث مي شود که تراکم هواي درون سيلندرها به سيلندرهاي مجاورشان راه يابد و يا به بيرون نشت کند.

چگونه واشر سرسيلندر مي سوزد؟

واشر سرسيلندر معمولا در "نقطه ضعف" خود که باريک ترين ناحيه بين سيلندرهاي مجاور است از کار مي افتد. در اين حالت واشر شکاف بر مي دارد يا مي سوزد و اين باعث مي شود که فشار هوا به سيلندر مجاور نشت کند و اين منجر به کاهش شديد قدرت موتور که قابل چشم پوشي نيست مي شود- موتور دراين حالت کار مي کند ولي بسيار ضعيف.

در اين حالت واشر باعث خروج ماده خنک کننده موتورمي شود که اين نيز علامت خوبي نيست زيرا منجر به رقيق شدن روغن مي شود و فرسايش را تسريع مي کند. اگر به ميزان معيني ماده خنک کننده به درون سيلندر راه يابد ممکن است موجب "آب روغن قاطي کردن" شود که اين حالت مانع گردش موتور در موقع استارت زدن مي شود.

شرايطي مانند دماي بالاي موتور يا احتراق ناقص نيز ممکن است منجر به از کار افتادن واشر سرسيلندر گردند. نصب نادرست نيز عامل ديگر اين مسئله است. اگر کسي که اين واشر را نصب مي کند مهره هاي سرسيلندر را در جهت درست و به اندازه کافي نگرداند باعث مي شود که واشر نشت کند و از کار بيافتد. علاوه بر اين اگر سرسيلندر و بلوک سيلندر در محل اوليه نصب آنها به اندازه کافي تميز، مسطح و تراش نشده باشند منجر به نشت خواهد شد.

عامل ديگري که اين مشکل را سبب مي شود ساختار برخي از موتورها هستند. برخي از انواع موتور معروف به "خوردن" واشر هستند. بعبارتي طراحي سرسيلندر، اندازه، موقعيت و حجم بار روي مهره هاي سرسيلندر بسيار در ميزان دوام نشت گيري اين واشر تاثير دارد. در کل در برخي از موتورهاي مشکل ازطراحي سرسيلندر و در برخي مشکل از طراحي ساختار خود موتور است.

تعویض واشر

براي تعويض واشر سرسيلندر، این واشر بايد از موتور جدا شود که اين کار بسته به نوع موتور و تعداد قطعاتي که بايد براي بيرون کشيدن سرسيلندر جدا شود مي تواند کار دشواري باشد. هنگامي که سرسيلندر جدا شد تعويض کننده بايد سطحهاي جفتي واشر سر سيلندر که روي بلوک و سرسيلندر قرار دارند را براي يافتن خرابي که منجر به از کار افتادن واشر سرسيلندر شده است به دقت بررسي کند. در اين حالت اگر سرسيلندر تاب دارد واشر نو را نيز به خوبي نمي پوشاند و دير يا زود واشر نو نيز از کار مي افتد. اين سرسيلندر بايد صاف(به اصطلاح تراش) شود. در ضمن بايد به ترکها و خش هايي که ممکن است بر روي سرسيلندر وجود داشته باشد توجه شود.

ناگفته نماند که بسياري از سازندگان واشر سرسيلندر راه حلهايي براي حل مشکل موتورهايي که احتمال سوختن واشر سرسيلندر در آنها زياد است ارائه داده اند. اين نوع واشر سرسيلندرها غالبا از مواد با درجه ذوب بالا مانند گرافيت ساخته شده اند و ويژگيهاي ديگري مانند جوشن اضافه محفظه احتراق، مهره هاي نشت گير و ضخامت بيشتري دارند.

 3. توجه به تسمه تایم(زنجیر سفت کن) ميل سوپاپ(بادامک)

بازدید و تعویض تسمه تایم یکی از اقداماتی است که معمولا توسط سازندگان خودرو به دارندگان آن طی فواصل زمانی معینی توصیه می شود. در خودروهای قدیمی این تسمه بصورت زنجیر(فلزی) بود اما اکنون از جنس های لاستیکی(پلاستیک) ساخته شده اند که درونشان از سیم های فلزی استفاده شده اند..

با گذشت زمان و طي مسافتهاي زياد چرخيدن مداوم اين تسمه به دور پولي و گرماي ايی که اين پلاستيک مداوم در معرض آن قرار دارد منجر به سخت و شکننده شدن اين پلاستيک مي شود. ترکهاي کوچک تا زمانيکه منجر به باز شدن تسمه نشدند مشکل چنداني ايجاد نمي کنند اما بتدريج که در اثر چرخيدن و گرما فيبرها تحليل رفت نيرو به سيمها منتقل مي شود و درنهايت به حدي مي رسد که تسمه از کار مي افتد.

چند سال قبل از این فواصل تعویض این تسمه در خودروها بسیار کم بود و به کمتر از 100 هزار کیلومتر می رسید اما در حال حاضر اکثر خودروهای جدید فاصله زمانی تعویض تسمه های خود را به بیش از 100 هزار کیلومتر افزایش داده اند.

حال سوال اين است که اگر اين تسمه را تعويض نکنيد چه اتفاقي مي افتد؟ شايد هيچ اتفاقي نيافتد. در واقع برخي از انواع این تسمه ها تا پايان عمر موتور دوام مي آورند. در مجموع مي توان گفت از آنجاييکه هيچ کس نمي تواند مقدار مسافتي که پس از آن، اين تسمه از کار مي افتد را پيش بيني کند بهتر است مطابق دستورالعمل سازنده خودرو عمل کنيد.

نکته اي که بايد به آن بسيار توجه کنيد اين است که از کار افتادن اين تسمه منجر به خراب شدن ميل بادامک در بسياري از خودروها مي شود. اگر موتور فاصله لازم بين سوپاپ و پيستون را نداشته باشد از کار افتادن اين تسمه باعث مي شود که سوپاپها به پيستون اصابت کرده و هردو آنها خراب شوند. درنتيجه رعايت توصيه شرکت سازنده خودرو بسيار ارزانتر براي شما تمام مي شود.

ادامه این مقاله را در چگونه از خودرو خود مراقبت کنیم؟(2) مطالعه نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.7
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 303
تعداد کل نظرات : 142
تعداد کل آرا: 1277
تعداد کل بازدیدها: 181219


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)