چگونه از خواب آلودگی بعد از مصرف مواد قندی جلوگیری کنیم؟

چگونه از خواب آلودگی بعد از مصرف مواد قندی جلوگیری کنیم؟

بسیاری از افراد بعد از مصرف مواد قندی احساس خستگی یا خواب آلودگی دارند که یک واکنش طبیعی بدن است. در این مقاله سعی می شود راهکارهایی برای کاهش یا از بین بردن خواب آلودگی ناشی از مصرف مواد قندی و شیرین ارائه شود.

نکته اول این است که در مصرف مواد قندی و شیرینی جات افراط و زیاده روی نکنید. برای مثال خوردن یک تکه کوچک کیک خوب است اما خوردن نیمی از یک کیک بزرگ قطعا برای سلامتی شما مضر بوده و سبب احساس خستگی و خواب آلودگی شما می شود. بنابراین سعی کنید که در هر وعده غذایی مصرف مواد قند دار و شیرین را به حداقل برسانید.

سعی کنید همراه با مصرف مواد قندی و شیرین یا قبل از آن مواد پروتئین دار مصرف کنید، این کار سبب می شود که اثرات منفی شیرینی جات و احساس خواب آلودگی ناشی از آن از بین برود. برای مثال سعی کنید از شیرینی هایی که خود مواد پروتئین دار دارند مانند شیرینی های دارای کره بادام زمینی یا شیرینی هایی که خود آجیل و تنقلات مانند بادام، گردو، پسته و امثالهم دارند، استفاده نمایید.

همچنین استفاده از چربی یا پروتئین به همراه مواد قندی و دارای شیرینی بسیار در جلوگیری از خواب آلودگی و احساس خستگی ناشی از مصرف مواد قند دار و شیرین موثر است. برای مثال اگر میوه های شیرینی مصرف می کنید که قند شما را بالا می برند، سعی کنید پس از آن کمی بادام یا دیگر تنقلات مصرف نمایید.

سعی کنید از غذاهایی که خود به ذات شیرینی زیاد دارند، استفاده نکنید. در عوض سعی کنید کمی شیرینی بعد از خوردن غذای مناسب و کامل استفاده نمایید تا میزان قند خون شما متعادل و مناسب گردد. برای مثال نباید بعد از ظهر یک غذای که بسیار شیرین است مانند یک تکه کیک بزرگ را میل نمایید، در عوض بعد از خوردن ناهار یا وعده غذایی دیگر کمی مواد شیرین مانند شکلات استفاده نمایید.

از خوردن نوشیدنی هایی که هم کافئین و هم شکر دارند، اجتناب کنید. نمونه هایی از این نوع نوشیدنی ها نوشابه ها، چای و قهوه شیرین هستند. در عوض سعی کنید که از نوشیدنی یا آب طعم دار(بدون شیرینی یا با شیرینی کم)، چای ملایم و رقیق(بدون یا کم شیرینی) یا اگر بدن شما نیاز به کافئین دارد از قهوه تیره(بدون شکر) استفاده نمایید.

کاهش مصرف مواد قندی

راهکار دیگری برای کاهش خواب آلودگی یا احساس سستی یا خستگی ناشی از مصرف مواد قندی کاهش استفاده از مواد قند دار و شیرین است. در واقع سعی کنید مصرف روزانه مواد قندی خود را کاهش دهید. توصیه متخصصان این است که تنها 10% از کالری روزانه یک فرد از مصرف مواد قندی/شکر باشد. بدین منظور سعی کنید که استفاده از نوشیدنی های شیرین را کم یا قطع کنید و به جای آن از آب یا نوشیدنی های بدون شکر استفاده نمایید. همچنین سعی کنید که تنقلات شیرین را با تنقلات یا میوه های بدون شیرینی یا با شیرینی کم جایگزین نمایید.

نکته دوم این است که به قند موجود در غذاها، تنقلات، دسرها یا هر نوع خوردنی دیگر توجه کنید. در بسیاری از خوردنی های آماده مانند انواع ماست، کیک و دیگر تنقلات مقدار قابل توجهی شکر وجود دارد که البته مواد تشکیل دهنده این خوردنی ها معمولا بر روی بسته بندی های آن آورده شده است. ممکن است شکر موجود در مواد غذایی بسته بندی شده در نام های زیر ذکر شده باشد: شکر قهوه ای، شیره(انگور/خرما و غیره)، دکستروز، فروکتوز، گلوکز، عسل، لاکتوز، مالتوز، ساکروز و مالاس. در واقع اگر شما بر روی بسته بندی یک ماده غذایی یکی از موارد فوق را مشاهده کردید، بدانید که این ماده غذایی دارای قند است و اگر می خواهید احساس خواب آلودگی و سستی نکنید، آن را مصرف ننمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 197
تعداد کل آرا: 2660
تعداد کل بازدیدها: 679739


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)