چگونه از خر و پف رها و خلاص شویم

چگونه از خر و پف رها و خلاص شویم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/15

خروپف می‌تواند خواب شبانه شما را مختل کند و اگر متاهل باشید باعث بدخوابی و یا حتی بی‌خوابی همسرتان و بروز مشکل در زندگی زناشویی شما شود. باید دلیل خروپف شبانه خود را یافته تا بتوایند آن را برطرف کنید. با ما همراه باشید تا با چند راهکار ساده و عجیب برای خلاص شدن از شر خروپف آشنا شوید.

 

 

1-به پهلوی سمت چپ خود بخوابید

هنگامی که به پشت می‌خوابید، عضلات گلوی شما به سمت پایین می‌آید و سبب می‌شود گلوی شما باریکتر شود. در این حالت تنفس شما سبب ارتعاشاتی می‌شود که تولید صدا می‌کند. از یک بالش که تمام سطح بدن را دربر می‌گیرد استفاده کنید تا بتوانید در طول شب به یک سمت بدن بخوابید. می‌توانید در عکس زیر این نوع بالش را مشاهده کنید.

 

2-با یک توپ تنیس بخوابید!

شاید عجیب به نظر برسد، اما استفاده از توپ تنیس می‌تواند گزینه‌ای خوبی باشد بدای اینکه به یک سمت بدن بخوابیم. کافی‌ست یک توپ تنیس را در یکی از جیب‌های لباس خواب خود بگذارید تا از غلت زدن شما در طول شب جلوگیری کند.

 

3-روی سطح تخت و صاف نخوابید

اگر سر شما در هنگام خواب پایین یا همسطح بدن باشد، باعث می‌شود شما خروپف کنید. تخت خود و بالش‌های خود را به گونه ای تنظیم کنید که سرتان به اندازه 10 سانتی‌متر یا کمی بیشتر بالا بیاید.

 

4-از خوردن تنقلات اجتناب ورزید

جالب است بدانید که مصرف تنقلات و مشروبات الکلی قبل از خواب می‌تواند خروپف را تشدید کند. زیرا صدای گلو را تغییر می‌دهند. توصیه شده است که 4 ساعت قبل از خواب از خوردن الکل، و 3 ساعت قبل از خواب از خوردن تنقلات پرهیز کنید.

 

5-استفاده از شوینده بینی

شستشوی بینی با یک محلول سرم ساده می‌تواند تاثیری زیادی بر خروپف داشته باشد. این کار درواقع باعث از بین رفتن آلودگی و گردو غبار از بینی، و باز شدن مجرای تنفسی و بینی می‌شود که در طول شب باعث تنفس منظم و راحت می‌شود. بهتر است قبل از خواب سرم آب نمک برای این کار استفاده کنید.

 

6-بخور بگیرید

باید مطمئن شوید که قادر هستید به راحتی از راه بینی نفس بکشید، کوچکترین گرفتگی در مجرای تنفسی باعث ایجاد صدا می‌شود. سعی کنید فضای اتاق خواب خود را کمی مرطوب کنید. می‌توانید از یک دستگاه بخور قابل تنظیم استفاده کنید.

 

7-نوار بینی را امتحان کنید

اگر مجرای بینی شما به هر دلیلی مسدود شده باشد یا دارای انحراف تیغه بینی باشید، استفاده از نوار می‌تواند بسیار مفید باشد، زیرا مجرای بینی را در طول شب باز نگه می‌دارد. البته این احتمال هم وجود دارد که خروپف به علت آناتومی فک شما یا التهابات باشد.

 

8-ملافه های تخت را به طور مرتب عوض کنید

ممکن است شما در طول روز بسیار سرحال بوده باشید اما در تختخواب خود احساس خفگی کنید که این می‌تواند به علت آلرژی باشد. بنابراین بهتر است به طور مرتب ملافه و روکش‌ بالش خود را عوض کرده تا از هر گونه گرد و غبار و آلودگی پاک باشد و باعث گرفتگی مجرای تنفسی شما نشود.

 

9-از نعناع غافل نشوید

داروهای گیاهی مانند روغن نعناع یا دهان شوی نعناع، داروهایی هستند که ممکن است بتوانند شما را از شر خروپف‌های خفیف نجات دهند. ماساژ بینی با نعناع می‌تواند باعث باز شدن مجراهای تنفسی شود، و دهان شویه نعناع می‌تواند بافت گلو را منقبض سازد. می‌توانید این روش را نیز برای از بین بردن خروپف امتحان کنید.

 

10-چربی بسوزانید

شاید جالب باشد بدانید که بسیاری از افرادی که خروپف می‌کنند از مشکل اضافه وزن نیز رنج می‌برند. داشتن یک رژیم غذایی سالم و کم کردن وزن نیز می‌تواند به شما کمک کند که مشکل خروپف خود را کم کنید (حتی اگر چندان هم فرد چاقی محسوب نشوید).

 

11-سیگار نکشید 

این روزها در مورد هر مشکلی این جمله را می‌شنویم. در مورد خروپف نیز، سیگار یکی از عوامل تحریک کننده محسوب می‌شود. در یک مطالعه در سوئد مشخص شد که افراد سیگاری 24 درصد بیشتر از افراد غیرسیگاری صدای خروپف بلندتری دارند. بنابراین سعی کنید مصرف سیگار خود را به حداقل برسانید.

امیدوارم این مطلب مفید واقع شده باشد. اگر شما نیز راه حل‌هایی می‌شناسید با ما به اشتراک بگذارید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 4
تعداد کل نظرات : 2
تعداد کل آرا: 20
تعداد کل بازدیدها: 3659

نظرات کاربران

*