چگونه از بازاریابی عصبی(نورو مارکتینگ) در تجارت و کسب و کارها استفاده می شود؟

چگونه از بازاریابی عصبی(نورو مارکتینگ) در تجارت و کسب و کارها استفاده می شود؟

همانطور که در مقاله بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ(neuromarketing) چیست؟ توضیح داده شد، علم و روش های نورو مارکتینگ، ابزارهایی به منظور بررسی و مطالعه رفتارها و طرز تفکر مشتریان بالقوه و مصرف کنندگان یک محصول(برند) است. برای استفاده از علم بازاریابی عصبی/نورو مارکتینگ شرکت های تحقیقات بازاریابی یا توسعه محصول از ابزارهایی مانند EEG یا FMRI استفاده می کنند. این ابزارها در واقع نوعی از روش های اسکن و بررسی فعالیت ها و تحولات مغز است و واکنش های مغز نسبت به یک پدیده یا رویداد را بررسی می کنند – مانند واکنش آنها نسبت به یک محصول.

در زیر چند نمونه/مطالعه موردی(case study) از استفاده از روش ها و ابزارهای بازاریابی عصبی/نورو مارکتینگ که توسط چند شرکت بزرگ دنیا مورد استفاده قرار گرفته و نتایجی را بدست آورده است توضیح داده می شوند.

شرکت گولبری(Golbary)، این شرکت هنگامیکه می خواست از یک بازیگر جوان و جدید برای تیزر تبلیغاتی خود استفاده کند، از تکنیک ها و ابزارهای نورو مارکتینگ به منظور بررسی نظرات و افکار مردم استفاده کرد. البته توجه کنید که این شرکت سالها بود که از یک مدل معروف که هم اکنون پیر شده بود در تیزر تبلیغاتی خود استفاده کرده بود و این مدل و بازیگر هنگامیکه متوجه شد شرکت گولبری می خواهد بازیگر خود را عوض کند و قرارداد فی مابین را نقض کند، دعوی را علیه او مطرح کرد و در کل یک هجمه رسانه ای ایجاد شد.

این شرکت به ابزارها و تکنیک ها بازاریابی عصبی روی آورد تا بررسی کند که آیا این هجمه و بحران شکل گرفته بر تصویر برند و فروش او تاثیر می گذارد یا خیر. در این بررسی آزمون کنندگان هم تیزر جدید تبلیغاتی که بازیگر جوان را داشت و هم تیزر قدیمی با بازیگر معروف را به افراد مورد مطالعه نشان دادند و با استفاده از ابزارهایی مانند EEG و FMRI واکنش آنها را مطالعه کردند. جالب است که نتیجه این آزمایش و مطالعه نشان می دهد که برخلاف هجمه رسانه ای و دعاوی، افراد نظر و واکنش مغزی مثبتی نسبت به آگهی جدید تبلیغاتی داشتند.

مطالعه دیگر که یکی از قدیمی ترین و معروفترین مطالعات نورو مارکتینگ است مربوط به شرکت پپسی(Pepsi) می شود. این شرکت از ابزارهای نورو مارکتینگ برای بررسی تبلیغات، محصولات و بسته بندی آنها در بازار ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورها استفاده کرده است. با استفاده از تکنیک ها و ابزارهای تصویربرداری از مغز آنها دریافتند که بسته های چیپس به رنگ بژ مات که تصویر سیب زمینی و دیگر مواد اولیه ی سالم مورد استفاده در محصول را روی خود دارند موجب فعالیت در بخش کورتکس کمربند پیش پیشانی مغز که مرتبط با احساس گناه است نمی شود. به بیان ساده این مطالعه نشان داد که شما از خریدن و خوردن چیپس های درون بسته های مات رنگ احساس گناه نمی کنید.

مطالعه مورد دیگر در زمینه نورو مارکتینگ مربوط به شرکت هیوندا(Hyundai) ست که در زمینه طراحی محصول از بازاریابی عصبی استفاده کرده است. مدیران این شرکت مایل بودند بدانند که نظر مردم و مصرف کنندگان آتی در مورد خودروهای جدید و در دست تولید و طراحی هیوندا چیست. هیوندا برای مطالعه از ابزار نورو مارکتینگ EEG استفاده کرد. محققان از افراد مورد مطالعه خواستند که کلاه ها مجهز به EEG را روی سر خود بگذارند و به بخش های مختلف خودرو طراحی شده اعم از سپر، چرخ ها، شیشه های جلو و غیره نگاه کنند. الکترودهای دستگاه EEG اطلاعات مربوط به واکنش های مغزی این افراد را دریافت و در تراشه های حافظه ثبت می شدند. این مطالعه بر روی 30 نفر که 15 مرد و 15 زن بودند، انجام شد و اطلاعات مهمی را در خصوص نظر و تمایلات هر یک از این افراد درخصوص قسمت های مختلف خودرو طراحی شده هیوندا بدست داد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 260
تعداد کل نظرات : 65
تعداد کل آرا: 1004
تعداد کل بازدیدها: 105890


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)