چگونه از باتری ماشین نگهداری و مراقبت کنیم؟

چگونه از باتری ماشین نگهداری و مراقبت کنیم؟

باتری ماشین یکی از قطعات و لوازم اساسی و حیاتی برای خودروها محسوب می شود. عدم نگهداری و مراقبت صحیح از این قطعه می تواند هم عمر باتری را کاهش دهد و لطماتی نیز به خودرو وارد سازد. بنابراین آشنایی با نحوه نگهداری از باتری خودرو و رعایت نکاتی در این خصوص بسیار اهمیت دارد. یکی از مشکلاتی که برای بسیاری از انواع باتری های خودروها پیش می آید،‌ رسوب و جرم گرفتن سرباتری یا ترمینال های باتری است. در زیر نکاتی درخصوص پیشگیری از رسوب گرفتن و خوردگی باتری خودرو و چند راهکار به منظور رفع این رسوب ها ذکر می شود.

راه اول برای پیشگیری یا رفع رسوب یا خوردگی سر باتری ماشین استفاده از اسپری ها یا مایع های مخصوص این کار است که شما می توانید آنها را از فروشگاه های لوازم یدکی یا لوکس فروشی تهیه نمایید.

برای این کار شما ابتدا هر دو کابل را از ترمینال ها جدا نمایید. دقت کنید که اول کابل مربوط به قطب منفی را جدا نمایید. همچنین توجه کنید که کابل قرمز را به قسمت های فلزی خودرو اصابت نکند و سپس قطب مثبت را از باتری جدا نمایید.

چگونه از باتری ماشین نگهداری و مراقبت کنیم؟

سپس یک برس یا مسواک برداشته و رسوب های موجود روی سر باتری ها و قطب های منفی و مثبت را جدا نمایید.

نکته: می توانید پیش از استفاده از هر گونه مایع یا اسپری تمییز کننده رسوب و خوردگی سرباتری های ماشین، از آب جوش به منظور تمیز کردن آن استفاده کنید. آب جوش حجم قابل توجهی از رسوبات را شسته و از بین می برد. همچنین آب جوش حاوی جوش شیرین نیز سبب می شود که حالت اسیدی موجود در این خوردگی ها خنثی شود. با این کار تقریبا خوردگی و رسوبات روی باتری و سر باتری ها از بین می رود و شما می توانید بطور منظم و در صورتیکه این رسوب یا خوردگی زیاد نباشد،‌ با این کار آنها را از بین برده و دیگر نیازی به مایع یا اسپری نباشد. توجه کنید که در این حالت آب جوش را به مقدار کم و تنها روی سرباتری ها و قسمت های فلزی بریزید چون در صورت ریختن روی قسمت های پلاستیکی به آنها صدمه زده می شود.

چگونه از باتری ماشین نگهداری و مراقبت کنیم؟

اما اگر رسوب و خوردگی سرباتری ها و قطب های مثبت و منفی باتری زیاد است- در واقع شما مدتهاست که آنها را تمیز نکرده اید- می توانید بعد از تمیز کردن و از بین بردن کامل رسوب ها و خوردگی ها،‌ از اسپری های مخصوص برای تمیز و صیقلی شدن سرباتری ها و باتری ماشین استفاده کنید.

در نهایت نیز کابل های باتری را به قطب های مثبت و منفی متصل کنید. دقت کنید که این بار نیز ابتدا کابل مربوط به قطب مثبت باتری را متصل کنید و سپس کابل مربوط به قطب منفی باتری را وصل کنید.

توجه کنید که بی توجهی و سهل انگاری نسبت به تمیز کردن و رفع رسوبات سرباتری ها سبب از بین رفتن باتری شده و شما متحمل هزینه یک باتری نو برای ماشین می شوید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 1
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 173
تعداد کل آرا: 2575
تعداد کل بازدیدها: 626059


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)