چگونه از اختلال کبد خبردار شویم | علائم و نشانه های اختلال کبد کدامند

چگونه از اختلال کبد خبردار شویم | علائم و نشانه های اختلال کبد کدامند

یکی از اندام های حیاتی انسان که برای سلامتی و زندگی بسیار مهم و اثر گذار می باشد، کبد است، اختلال و بیماری در کبد برای سلامتی انسان بسیار مضر است و می تواند حیات انسان را تهدید کند، از این رو، شناسایی بیماری و اختلالات کبد بسیار مهم است و باید به علائم و نشانه های آن توجه نمود.

 

کبد یکی از اندام هایی می باشد که برای بدن انسان بسیار مهم و حیاتی است و فعالیت های مختلفی را انجام می دهد. اما از کجا انسان می تواند، متوجه این نکته شود که کبد وظایف مختلف خود را به خوبی انجام می دهد و دچار بیماری و اختلال نیست؟

کبد برای به دست آوردن مواد مفید از غذاهای مصرف شده فعالیت می کند. در عین حال، خون را از مواد سمی و مضر مانند سم و الکل تسویه می کند. اگر کبد به تسویه خون از مواد سمی نپردازد و فعالیت خود را انجام ندهد، ارگانیسم بدن هشدارهای لازم را از خود بروز می دهد. برای اطمینان از سلامتی کبد، به شش علامت زیر دقت داشته باشید، اگر یکی از این علائم در شما وجود دارد، به پزشک مراجعه کنید.

1- آشفتگی فکری:

در زمانی که کبد به صورت کامل خون را از مواد سمی تسویه نکند، در این شرایط سموم وارد مغز می شود و علائم مانند آشفتگی ذهنی، ناتوانی در تصمیم گیری و غیره به وجود می آورد.

2- کاهش قند خون:

کبد به صورت متمادی و مداوم میزان گلوکز در خون را تنظیم می کند. اگر کبد گلوکز را وارد خون نکند، میزان گلوگز موجود در خون کاهش می یابد. در نتیجه میزان قند خون کاهش یافته و انسان احساس خستگی می کند.

3- اختلالات هورمونی:

کبد هورمون های جنسی مانند هورمون های استروژن و تستوسترون را نیز تمیز می کند. در شرایط که در فعالیت کبد اختلالی به وجود آید، تعادل و توزان هورمون ها از بین می رود و اختلالاتی مانند دردهای قبل از قاعدگی به وجود می آید.

 4- تغییرات لحظه ای عاطفی:

در زمانی که کبد به صورت کامل خون را تسویه نکند، ریسک سرایت سموم به مغز بیشتر می شود و بر روی سلامتی مغز تاثیر منفی می گذارد و سپس مشکلات حافظه به وجود می آید و اختلالات عاطفی افزایش می یابد. غم اندوه و افسردگی می تواند نشانه از این اختلال کبد باشد.

5- اختلال در سیستم ایمنی بدن:

سرما خود زود به زود و ابتلا به دیگر بیماری ها سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می گردد، که تنها با مصرف ویتامین C نمی توان آنها را درمان نمود. سلامتی کبد برای داشتن سیستم ایمنی قوی لازم می باشد، یعنی هر چقدر کبد انسان سالم می باشد، به همان میزان با ویروس ها و باکتری ها بهتر مبارزه می کند.

6- وقفه تنفسی در خواب:

وقفه تنفسی در خواب، در حین خواب به مدت بیش از 10 ثانیه سبب توفق تنفس می شود. افرادی که دارای وقفه تنفسی در خواب می باشند، معمولا با صدای بلند خروپف می کنند. تحقیقاتی که امروزه انجام شده اند نشان می دهند، میان چرب شدن کبد و وقفه تنفسی در خواب ارتباط وجود دارد.

- توصیه هایی برای سلامتی کبد:

- برای اینکه کبد به خوبی فعالیت کنید، به اصول و قواعد قبل از غذا توجه کنید.

- خیلی کمتر از فروکتوز  (Fructose) استفاده کنید.

- از نوشیدنی های گازدار پرهیز نماید.

- از سبزیجات بیشتر استفاده کنید.

- نوشیدنی های الکلی را باید ترک کرد و یا به حداقل رساند.

- از غذاهایی مانند تخم مرغ، پیاز و سیر که در ترکیبات خود ماده گوگرد دارند، استفاده کنید. چرا که این مواد برای تمیزی کبد کمک می کند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
چگونه از اختلال کبد خبردار شویم | علائم و نشانه های اختلال کبد کدامند
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)