چگونه اجتماعی تر باشیم

چگونه اجتماعی تر باشیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/10/15

هرچند خارج شدن از خانه و معاشرت با دیگران کاری مطلوب و سرگرم کننده محسوب می شود، اما در واقع این کار برای برخی، امری دشوار و بعضاً منشأ اضطراب و نگرانی به شمار می رود. برخی از افراد بیش از حد خجالتی هستند، احساس ناامنی می کنند، به خود اعتماد ندارند و یا اینکه برایشان دشوار است که در برابر دیگران، خودشان باشند. برخی دیگر، خیلی جذب درس و یا کارشان شده اند و اجتماعی بودن را فراموش کرده اند. دلیل شما هرچه که باشد، این مقاله به شما کمک می کند تا درهای زندگیتان را به روی دیگران باز کنید.

 

با موانعتان روبرو شوید

همه گهگاه کوشه گیر می شوند و یا احساس ناامنی می کنند، اما اگر این گوشه گیری و خجالتی بودن، شما را از زندگی بازمی دارد، احتمالاً به این دلیل است که فکر می کنید که در جایگاه خودتان نیستید. این احساس هر روز با افکار منفی که با خود تکرار می کنید تشدید می شود. باید یاد بگیرید که افکار منفی را شناسایی کنید و افکار منطقی و عقلانی را از افکار غیر منطقی تشخیص دهید.

مدام با خود تکرار می کنید که جذاب نیستید؛ کسل کننده اید؛ وظیفه نشناس هستید؛ چنین افکاری باعث می شوند که شما برای اجتماعی بودن اعتماد به نفس کافی نداشته باشید. مهم تر از همه اینکه این افکار شما را از داشتن یک زندگی شاد و با نشاط بازمی دارند.

تا وقتی که با نگرانی هایتان روبرو نشوید و به این باور نرسید که فردی ارزشمند هستید، نمی توانید اجتماعی باشید.

گاهی آن چنان به این افکار منفی عادت می کنیم که حتی دیگر به آن ها توجه نمی کنیم... سعی کنید از این به بعد بیشتر به افکارتان دقت کنید.

سعی کنید افکار منفی را مدیریت کنید؛ وقتی که یاد بگیرید که افکار منفی را شناسایی کنید، به آرامی موفق خواهید شد آن ها را سرکوب کنید. هربار که با یکی از این افکار منفی غافلگیر شدید، یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

اول از همه درباره ی افکارتان آگاهی پیدا کنید. حالا چشمهایتان را ببندید و این فکر را در ذهنتان مجسم کنید. بر روی آن یک برچسب "منفی" بچسبانید، بگذارید این فکر به آرامی خاموش شود تا وقتی که کاملاً از بین برود. یک فکر منفی را به فکری سازنده تبدیل کنید. فرض کنیم "اضافه وزن" دارید. به جای اینکه مدام با خود تکرار کنید "چقدر چاق هستم"، بگویید " دوست دارم وزن کم کنم تا سالم تر، پرانرژی تر و جذاب تر باشم." اینگونه یک فکر منفی را به یک موضوع مثبت برمی گردانید. به ازای هر فکر منفی، به سه فکر مثبت بیاندیشید. مثبت اندیش باشید؛ وقتی مثبت اندیش باشید، خیلی راحت تر می توانید وارد اجتماع شوید و برای خود دوست پیدا کنید. هیچ کس مایل نیست با فردی منفی نگر و افسرده دوستی کند.

فهرستی از قابلیت های خود تهیه کنید؛ متأسفانه آنقدر وقت صرف تلاش برای بهبود خودمان می کنیم که اغلب فراموش می کنیم که موفقیت ها، استعدادها و ذات خوبمان را بشناسیم. برای شروع می توانید سؤال های زیر را از خود بپرسید:

به کدام یک از کارهایی که طی سال گذشته انجام داده اید، افتخار می کنید؟ به کدام ویژگی خود بیش از همه افتخار می کنید؟ استعداد منحصر به فر شما چیست؟ افراد بیشتر از کدام ویژگی شما تعریف می کنند؟ چه تأثیر مثبتی در زندگی دیگران داشته اید؟

دست از مقایسه ی خود با دیگران بردارید؛ یکی از دلایلی که سبب می شود بیشتر افراد اعتماد به نفس کافی نداشته باشند این است که افراد نقاط ضعف خود را با نقاط قوت دیگران مقایسه می کنند. به عبارت دیگر، آن ها بخش منفی زندگی خود را با بخش مثبت زندگی دیگران مقایسه می کنند.

در نظر داشته باشید که هرکس در زندگی خصوصی اش گاهی اوقات تجارب دردناک و بدی را پشت سر گذاشته است. اگر مدام از خود می پرسید که چرا دیگران از شما خوشبخت ترند، به یاد بیاورید که خوشبختی به نگرش شما به زندگی بستگی دارد. اگر زمان زیادی را صرف فکر کردن به دیگران کنید، دیگر برایتان زمانی باقی نمی ماند که صرف نشاط و جذابیت خود بنمایید.

به یاد داشته باشید که شما مرکز جهان نیستید؛ از قضا، افرادی که معمولاً به خودشان اعتماد ندارند و احساس می کنند دیده نمی شوند، همان ها مدام احساس می کنند که دیگران آن ها را زیر نظر دارند، آن ها را نقد می کنند و به استهزاء می گیرند. مطمئناً شما نامرئی نیستید، اما این هم غیر منطقی است که فکر کنید افراد ناشناس شما را زیر نظر گرفته اند و منتظرند تا مرتکب اشتباه شوید. انسان ها معمولاً مشغول زندگی خصوصی خودشان هستند و حتی وقت آن را ندارند که به آن چه شما انجام می دهید یا می گویید توجه کنند. اگر هم توجه کنند، خیلی زود فراموش می کنند، در حالی که شما می توانید آن را سال ها تکرار کنید.

اگر خودتان را از این احساس که مدام زیر نظر هستید و قضاوت می شوید، رها کنید، یاد می گیرید که در حضور دیگران آرامش داشته باشید و حضور در اجتماع برایتان دلپذیر تر خواهد بود. از این باور که زیر نظر و قضاوت دیگران هستید دست بردارید، مطمئن باشید که همه مثل شما بیشتر از آن که به اطرافیانشان مشغول باشند به زندگی خودشان مشغولند.

بر ترس خود از اینکه از سوی دیگران رد شوید، غلبه کنید؛ بدترین حالتی که ممکن است پیش بیاید این است که شما کسی را ملاقات کنید و آن شخص مایل نباشد دوباره شما را ببیند. آیا این ناخوشایند است؟ البته که هست. دنیا به پایان می رسد؟ مطمئناً خیر. هرچند، اغلب اوقات این حالت پیش نمی آید. اگر به این دلیل که فکر می کنید اکثر مردم شما را نمی پذیرند، وارد اجتماع نمی شوید، افراد خوب بی شماری هستند که شما از دست داده اید.

بدانید که شما نمی توانید با همه ی مردم یا حتی اکثرشان به بهترین نحو تفاهم داشته باشید. به این فکر کنید که اگر اجتماعی تر باشید چه روابط خوب و فوق العاده ای می توانید برقرار کنید!

 

با دیگران تعامل داشته باشید

لبخند بزنید؛ همه دوست دارند با افراد شاد و با نشاط معاشرت کنند. حتی اگر همیشه خلق و خویتان مساعد نیست، سعی کنید تا جای ممکن لبخند بزنید. مطمئن باشید احساس بهتری خواهید داشت و مردم تمایل خواهند داشت به شما نزدیک شوند، با شما صحبت کنند و شما را بشناسند.

خوش برخورد باشید و این را در زبان بدنتان منعکس کنید؛ اگر در یک جشن یا یک ائتلاف اجتماعی حضور دارید، توجه داشته باشید که زبان بدنتان بیان کننده ی تمایل شما به نزدیک شدن به دیگران است. به چشم افراد نگاه کنید و به جای اینکه به پاهایتان با زمین نگاه کنید، روبرویتان را نگاه کنید. سعی کنید خوشحال و آماده برای صحبت، به نظر برسید تا مردم به سوی شما بیایند.

از دست به سینه بودن، ابرو در هم کردن یا در گوشه ای ماندن، خودداری کنید. ای ژست ها این پیام را می رسانند که دوست دارید تنها باشید... و اینگونه مردم شما را تنها می گذارند. تماس های تلفنی خود را سازماندهی کنید. اگر به نظر برسد که سرتان شلوغ است، افراد مزاحمتان نمی شوند. زبان بدن شما باید نشان دهنده ی این باشد که شما پذیرای هر دیداری هستید.

صادق باشید؛ چه با یک دوست قدیمی صحبت کنید یا شخصی که برای اولین بار ملاقات می کنید، همیشه بایدد صداقت را در مکالمه نشان دهید. متعهد بودن به مکالمه نه تنها شما را خیلی همدل نشان می دهد بلکه تعامل شما با دیگران را پرانگیزه تر و رضایت بخش تر می گرداند.

سعی نکنید به دیگران چیزی را بگویید که دوست دارند بشنوند و یا آن چه را که از نظر شما سبب می شود تا دیگران شما را تحسین کنند. خودتان باشید...خیلی ساده است. وقتی در جای خوب یک مکالمه هستید، با تلفن حرف نزنید و پیام نفرستید، به خصوص اگر موضوع بحث خیلی مهم باشد. تعادل را در مکالمه حفظ کنید. مدام از خودتان حرف نزنید، چراکه خودشیفته به نظر می رسید. از سوی دیگر، زیاد ساکت بودن هم نشان دهنده ی بی علاقگی به صحبت کردن است.

از اشخاص درباره ی خودشان بپرسید؛ حقیقتاً آدم ها دوست دارند درباره ی خودشان حرف بزنند. اگر می خواهید اجتماعی تر باشید و بیشتر با مردم صحبت کنید، باید با پرسیدن سؤال در باره ی آن ها، علاقه ی خود را نشان دهید؛ سؤالاتی نظیر اینکه " روزشان را چگونه گذرانده اند"، "حالشان چطور است"، "چه احساسی دارند" و "برنامه شان چیست"، به شما کمک می کند. این بدین معنا نیست که شما باید خیلی کنجکاو باشید یا سؤالات خیلی شخصی بپرسید. کافیست که علاقه تان را به آن ها نشان دهید و آن ها را برانگیزید که از خودشان بگویند و منتظر باشید که آن ها هم درباره ی شما از شما بپرسند.

اگر شما خجالتی هستید و دوست ندارید از خودتان حرف بزنید، این یک ترفند آسان است.

ذهنی بازتر داشته باشید، روشنفکر باشید؛ یکی از دلایلی که مانع اجتماعی بودن شما می شود شاید این تصور است که افرادی که ملاقات می کنید با شما هیچ وجه مشترکی ندارند. شاید فکر می کنید که این شخص خیلی نادان یا خیلی خجالتی است و مناسب دوستی با شما نیست. اگر ذهنتان را بازتر کنید و به آدم ها اجازه دهید که خود را نشان دهند و برایتان از خود بگویند، متوجه خواهید شد که آن ها آن قدر با شما وجه مشترک دارند که فکرش را هم نمی کردید.

 

دایره اجتماعی خود را گسترش دهید

دوستانتان را به مهمانی دعوت کنید؛ نباید توقع داشته باشید که دوستانتان به یاد شما باشند بدون اینکه شما به یاد آن ها باشید. دوستانتان نمی دانند شما دوست دارید که با شما در ارتباط باشند و ممکن است این کمرویی شما را به حساب عدم علاقه به داشتن رابطه بگذارند. اگر تمایل دارید کسی را ببینید، باید به او نشان دهید.

با دوستان قدیمی خود که خیلی وقت است ندیده اید تماس بگیرید و ترتیب یک ملاقات را بدهید. یک شام یا دورهمی کوچک ترتیب دهید و همه ی دوستان، همکاران و آشنایانتان را دعوت کنید. دوستتان را به سینما یا یک مسابقه ی فوتبال یا یک کنسرت و یا هر فعالیت دیگری دعوت کنید.

بیشتر از قبل دعوت دوستانتان را بپذیرید؛ اگر مردم مدام از شما می خواهند که با آن ها بیرون بروید یا اینکه این دعوت از سوی شخصی است که کمتر احتمال چنین دعوتی را از او می دهید، به جای عذر و بهانه آوردن، کم کم شروع به پذیرفتن این دعوت ها نمایید. به بهانه ی اینکه خیلی خجالتی هستید، دعوت را رد نکنید و یا فکر نکید با دیگر افراد حاضر در جمع تفاهم ندارید. بیشتر به افراد بزرگی که ممکن است در آن مهمانی ملاقات کنید بیاندیشید.

سعی کنید از هر چهار دعوت سه تای آن را بپذیرید. این بدین معنا نیست که شما باید به هرچیزی که به نظرتان ناگوار است، بله بگویید.

به یک باشگاه یا یک گروه بپیوندید و طرز فکرتان را با دیگران تقسیم کنید؛ اگر می خواهید دوستان جدید داشته باشید، نباید آن ها را در بین افرادی که به طور روزمره با آن ها در مدرسه یا محل کار در ارتباطید، بجویید. اگر علاقه مندی خاصی دارید، در باشگاهی که به علاقه مندی شما می پردازد، عضو شوید.

به عنوان مثال می توانید به یک تیم ورزشی بپیوندید یا در یک باشگاه کتاب خوانی یا دوچرخه سواری عضو شوید و یا به یک گروه پیاده روی ملحق شوید. اگر علاقه مندی خاصی ندارید، پس یک علاقه مندی پیدا کنید؛ یک فعالیت گروهی را انتخاب کنید.

با دوستان مشترکتان ملاقات کنید؛ یکی از آسان ترین راه ها برای ملاقات با افراد جدید، دیدار با دوستان دوستمان است. هریک از افراد زندگیتان را مانند دری به سوی یک دایره ی اجتماعی جدید ببینید.

به عنوان مثال می توانید جشنی ترتیب دهید و از دوستانتان بخواهید که دوستانشان را با خود بیاورند. مطمئناً با این افراد نقاط مشترکی خواهید داشت چراکه یک دوست مشترک دارید. اگر یکی از دوستانتان شما را به یک جشن یا دورهمی دعوت کرد و شما کسی را در آنجا نمی شناسید، دعوتش را قبول نمایید. شاید برایتان دلهره آور باشد، اما برای ملاقات با افراد جدید، یک فرصت رؤیایی به حساب می آید.

زندگیتان را تقسیم بندی نکنید؛ زندگی حرفه ای خود را جدا از زندگی اجتماعیتان نبینید و آن را هم جدا از زندگی خانوادگیتان ندانید. هرجند زمینه های مختلف زندگی، رفتار و کدهای رفتاری متفاوتی را می طلبد، اما طبعاً بهترین راه برای اجتماعی تر بودن این است که ورای محیطی که در آن زندگی می کنید، در مجموعه ی زندگی موجودی اجتماعی باشید. به عبارت دیگر، همه ی قابلیت اجتماعی بودنتان را برای جشن ها و مهمانی های پایان هفته نگه ندارید.

به دنبال فرصت های منحصر به فرد اجتماعی بودن باشید. خیلی ساده است؛ می توانید به جای اینکه برای جلوگیری از برقراری ارتباط با دیگران به تلفنتان نگاه کنید، با آن ها حرف بزنید مثلاً احوالشان را بپرسید. اگر تا کنون با همکارانتان آشنا نشده اید، یاد بگیرید که آن ها را بشناسید. در جمع های خانوادگی شرکت کنید. شاید برایتان خیلی جالب نباشند، اما در همین جمع ها هم می نوانید دوستانی پیدا کنید.

زندگی اجتماعی خود را در اولویت قرار دهید؛ اگر می خواهید اجتماعی باشید، باید خارج شدن و ملاقات با دیگران (یک یا دو بار در هفته) را جزء اهدافتان قرار دهید. هرچند هرکس نیاز دارد زمانی را به خودش اختصاص دهد و یا ممکن است با یک هفته و حتی یک ماه پر استرس روبرو باشد، اما هیچکس نباید دو هفته تمام را بدون معاشرت با دیگران پشت سر بگذارد.

به خودتان بگویید که هرچند خسته اید و خلق و خوی اجتماعی ندارید، اما باید خودتان را به دیدار با دیگران ترغیب کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 9
تعداد کل نظرات : 3
تعداد کل آرا: 38
تعداد کل بازدیدها: 10196

نظرات کاربران

*
M
م.ش ( 2017-01-04 15:05:15 )
مقاله بسیار خوبی بود