چگونه آب را تصفیه کنیم تا قابل آشامیدن شود؟

چگونه آب را تصفیه کنیم تا قابل آشامیدن شود؟

یکی از مشکلاتی که افراد در سفرها و اردوها با آن روبرو می شوند، نبود آب آشامیدنی قابل اطمینان است. حتی اگر در نزدیکی محل اقامت شما در سفر منبع آب باشد نمی توانید اطمینان کنید که آب آن منبع بهداشتی است یا خیر.

در این مطلب قصد داریم نحوه ی تصفیه کردن و خالص کردن آب را برای شما توضیح دهیم تا بتوانید به آب قابل شرب مناسب دست پیدا کنید.

مواد مورد نیاز برای تصفیه و خالص سازی آب چیست؟

سولفات آلمینیوم؛ که به اختصار آلوم نامیده می شود. زمانی که این ماده به آب اضافه می شود، ذرات معلق آب خام و ذرات ریز دیگر را جذب می کند. آب بدست آمده از این ترکیب تقریبا سالم و قابل شرب است.

می توانید آلوم را به صورت پودر کرده و درظرفی نگه دارید.

چگونه آب را تصفیه کنیم تا قابل آشامیدن شود؟

محلول پودر سفید؛ برای ضد عفونی کردن آب می تونید از پودر سفید کننده و یا آهک کلرینه شده استفاده کنید. کلر موجود در این ماده تقریبا 90 درصد باکتری های موجود در آب را از بین می برد. یک یا دو قاشق چای خوری از این پودر را به آب اضافه کنید.

دو ماده ی ذکر شده در بالا را می توانید از خواربار فروشی ها تهیه کنید.

چگونه آب را تصفیه کنیم تا قابل آشامیدن شود؟

چگونه تصفیه آب را انجام دهیم؟

با استفاده از یک پارچه آب را درون یک ظرف دیگر فیلتر کنید. اکنون با آب فیلتر شده کار داریم.

حدود 5 لیتر از این آب فیلتر شده را درون یک ظرف شیشه ای بریزید و و نیم قاشق چای خوری، آلوم پودری به آن اضافه کنید و خوب به هم بزنید. این ظرف باید 6 الی 7 ساعت بماند تا تصفیه شود.

زهکشی آب جدید

خیلی آرام، بدون به هم زدن ته نشست ها، آب تمیز را به داخل ظرف دیگری زهکشی کنید. اگر با خود صافی آورده باشید طبق دستورالعمل مرحله بعد می توانید آب خالص تر نیز بدست بیاورید.

ضدعفونی کردن آب

در این مرحله نوبت اضافه کردن پودر سفید کننده می رسد. میزان معمول توصیه شده معمولا دو قطره برای هر لیتر است. این آب ممکن است بوی کلر بدهد، می توانید ظرف را به ودت 30 دقیقه در فضای باز بگذارید و آن را هم بزنید

در آخر آب را به ظرفی که می خواهید از آن استفاده کنید منتقل کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 591
تعداد کل نظرات : 427
تعداد کل آرا: 2938
تعداد کل بازدیدها: 277440


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)