چک ضمانت چیست؟ شرایط و نحوه وصل چک ضمانتی

چک ضمانت چیست؟ شرایط و نحوه وصل چک ضمانتی

چک یک سند تجاری است که تعهد به پرداخت مبلغی معین، در زمانی معین و به شخص معینی که معمولا برای یک تعهد یا قرارداد معینی است، می باشد. در هنگام نوشتن یک چک شما می توانید برخی از بخش های چک مانند تاریخ، دریافت کننده چک یا دیگر بخش های آن را خالی گذاشته یا به گونه ای دیگر بنویسید. یکی از انواع چک هایی که صادر می شود، چک ضمانتی است که در زیر هم تعریف چک ضمانتی و هم شرایط نوشتن، وصول و مطالبه چک ضمانتی آورده می شود.

چک ضمانتی چکی است که یکی از طرفین یک قرارداد(چه قرارداد شفاهی و چه مکتوب باشد) بابت تعهد به انجام یا حسن انجام کاری به طرف دیگر می دهد.

نحوه نوشتن چک ضمانتی

نکته قابل توجه این است که نوشتن چک ضمانتی همانند یک چک معمولی نوشته می شود و در صورت داشتن کلیه شرایط لازم برای وصول یک چک یعنی یکسان بودن عدد و حروف چک، داشتن تاریخ و امضا و عدم وجود قلم خوردگی قابل وصول در بانک است. توجه کنید که قید کردن دلیل صدور چک در متن یک چک در اینجا به منظور ضمانت است، نباید صورت بگیرد و در صورتیکه صادرکننده چک دلیل صدور چک را در متن چک ذکر کند، بانک به آن توجهی نداشته و آن را پرداخت می کند- البته در صورت داشتن موجودی کافی!

نحوه وصل چک ضمانتی

همانطور که ذکر شد چک های ضمانتی را شما در صورتیکه صحیح نوشته شده باشند، می توانید از بانک وصول کنید، اما در صورت نداشتن موجودی کافی شما باید مراحل قانونی و پیگیری آن از دادگاه را انجام دهید. توجه کنید که قانون صدور چک اصلاحی 1382 قانونگذار برای صدور چک پرداخت نشدنی به تاریخ روز مجازات حبس و محرومیت از داشتن دسته چک مقرر کرده است اما چک‌های تضمینی طبق ماده 13 قانون صدور چک، فاقد وصف کیفری هستند و دارنده نمی‌تواند در خصوص چکی که بابت تضمین تعهد یا ضمانت دین دریافت کرده، شکایت کیفری کند. البته چک های تضمین به عنوان چک امانتی نیز تلقی نمی شود و در صورتی‌که شخص گیرنده چک قبل از وقوع عدم انجام تعهد از طرف صادر کننده اقدام به وصول چک کند، مرتکب خیانت در امانت نشده است، زیرا چک از باب تضمین به فرد داده شده است و نه از باب امانت.

نکته مهم که در بالا ذکر شد این است که چک ضمانت موضوع کیفری ندارد یعنی اگر فردی چک را بابت تضمین معامله یا انجام تعهد بدهد و آن معامله صورت نگیرد یا فرد به تعهدش عمل نکند، دریافت کننده چک می تواند موضوع عدم انجام تعهد و عدم وصول چک را در یک دادگاه حقوقی پیگیری کند. کیفری نبودن چک ضمانت بدین معناست که فرد صادر کننده چک نمی تواند مجرم شناخته شود و برخی از مجازات ها مانند حبس از او ساقط می شود.

توجه کنید که برای طرح دعوی در خصوص این چک ها باید در محل اقامت صادر کننده چک دعوی مطرح شود. برای مثال اگر صادر کننده چک در شهرستانی اقامت داشته باشد اما چک را برای تعهدی در تهران صادر کرده باشد، شما باید در دادگاه آن شهرستان دعوی خود را مطرح کنید. مگر اینکه در قرارداد فی مابین شما محل دیگری را برای انجام تعهد مشخص کرده باشید یا بانک صادر کننده در محل دیگری(یا در مثال بالا همان تهران) باشد. بنابراین مشخص کردن محل اقامت و محل تعهد به انجام آن کار در قرارداد فی مابین برای هر دو طرف بسیار تعیین کننده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 828
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)