چک برگشتی | زمان مناسب برای برگشت زدن چک | شرایط برگشت زدن چک بخش دوم

چک برگشتی | زمان مناسب برای برگشت زدن چک | شرایط برگشت زدن چک بخش دوم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/02

یکی از مشکلات کار کردن با چک این است که همیشه چک ها نقد نمی شوند و گاهی مجبور به برگشت زدن به چک هستیم، برای برگشت زدن به چک، دانستن برخی نکات ریز مهم و ضروری می باشد، به همین دلیل در بخش اول مقاله با عنوان «چک برگشتی | زمان مناسب برای برگشت زدن چک | شرایط برگشت زدن چک بخش اول» به بررسی برخی از قوانین و نکات برگشت زدن چک پرداختیم، به همین دلیل در این مقاله ادامه این مقررات و قوانین و نکات را بررسی می کنیم.

 1- در صورتی که چکی مفقود / یا در اثر کلاهبرداری سرقت و یا جعل و یا سایر جرائم تحصیل شود. صادر کننده یا ذینفع می تواند به بانک محال علیه دستور عدم پرداخت بدهد و بانک وقتی جلوی چک را می بندد که میزان مبلغ چک مورد نظر در حساب وجه نقد باشد و در این وضعیت حساب جاری به طور کلی بسته نمی شود، فقط در ازای آن برگ چکی که می خواهید جلوی پرداخت آن را بگیرید بانک مانع پاس شدن آن شود. البته باید توجه داشته باشد که بانک صرفاً تا یک هفته مانع پاس شدن چک می شود و شما باید در این فاصله در خصوص سرقت یا جعل یا کلاهبرداری و سایر جرائم به دادسرای مربوطه مراجعه و مبادرت به طرح شکایت کیفری نموده و در خصوص مفقود شدن نیز به شورای حل اختلاف مراجعه و در هر دو مورد گواهی طرح شکایت را اخذ و در طرف یک هفته به بانک ارائه نمائید در این صورت بانک تا صدور رای نهایی از پاس نمودن چک خودداری می نماید.

2- بایستی توجه نمود که اگر با دارنده چک اختلاف حساب دارید و یا اینکه وجه چک را تسویه نموده اید هیچ کدام از این موارد مجوزی جهت مراجعه به بانک و دستور عدم پرداخت وجه چک نخواهد بود. بلکه در این وضعیت اگر دارنده چک از شما شکایت و یا درخواست مطالبه وجه چک را تقدیم نمود، می توان به طور مستقل و یا در قالب دعوی متقابل در خواستی تحت عنوان بی اعتباری چک و استرداد لاشه چک را تقدیم مرجع قضائی نمود.

3- طبق ماده 10 قانون صدور چک هر کسی با علم و آگاهی از بسته بودن حساب جاری اقدام به صدور چک نماید، بدون توجه به میزان مبلغ چک به حداکثر مجازات قانونی کیفری 2 سال حبس و 2 سال محرومیت از داشتن حساب جاری و دسته چک محکوم می شود. در خصوص صدور چک از حساب مسدود فرقی نمی کند که چک به صورت وعده دار، مشروط، تضمینی و سفید امضاء و یا بدون تاریخ صادر شده باشد، چرا که جرم موضوع ماده 10 جرمی خاص و صرف نظر از نحوه صدور چک به صرف بسته بودن حساب و آگاهی صادر کننده از این موضوع تحقق یافته و مجازات قانونی مذکور در حق صادر کننده اعمال می شود.

چک برگشتی | زمان مناسب برای برگشت زدن چک | شرایط برگشت زدن چک بخش دوم

4- همانطور که وجود یک چک در دست دارنده آن نشان از بدهکاری صادر کننده دارد، مطابق ماده 17 قانون صدور چک «وجوه چک در دست صادر کننده دلیل پرداخت وجه آن و انصراف شاکی از شکایت است، مگر خلاف این امر ثابت شود.»

5- مطابق ماده 5 قانون صدور چک (صلاحی 2/6/82):

در صورتی که موجودی حساب صادر کننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد به تقاضای چک بانک مکلف است، مبلغ موجودی در حساب را به دارند چک بپردازد و دارنده چک با قید مبلغ دریافت شده در پشت چک و تسلیم آن به بانک گواهی نامه مشتمل بر مشخصات چک و مبلغ که پرداخت شده از بانک دریافت می نماید. چک مذکور نسبت به مبلغی که پرداخت نگردیده بی محل محسوب و گواهی نامه بانک در این مورد برای دارنده چک جانشین اصل چک خواهد بود. در مورد این ماده نیز بانک مکلف است اعلامیه مذکور در ماده قبل را برای صاحب ارسال نماید.

6- نکته: ماده 11 قانون اصلاحی صدور چک (اصلاحی 2/6/1382)

«.... در صورتی که دارنده چک نخواهد چک را به وسیله شخص دیگری به نمایندگی از طرف خود وصول کند و حق شکایت کیفری او در صورت بی محل بودن چک محفوظ باشد، باید هویت و نشانی خود را با تصریح نمایندگی شخص مذکور در ظهر چک قید نماید و در این صورت بانک اعلامیه مذکور در مواد 4 و 5 را به نام صاحب چک صادر می کند و حق شکایت کیفری محفوظ خواهد بود....»

- تبصره: هر گاه بعد از شکایت کیفری شاکی چک را به دیگری انتقال دهد یا حقوق خود را نسبت به چک به هر نحوی به دیگری واگذار نماید تعقیب کیفری متوقف خواهد شد.

برای مقاله بخش اول مقاله با آدرس زیر مراجعه کنید:

چک برگشتی | زمان مناسب برای برگشت زدن چک | شرایط برگشت زدن چک بخش اول

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3002
تعداد کل بازدیدها: 277337

نظرات کاربران

*