چکار کنیم که کودکان زودتر حرف بزنند؟ راه های زود به حرف آوردن کودکان | راه های زبان باز کردن کودکان

چکار کنیم که کودکان زودتر حرف بزنند؟  راه های زود به حرف آوردن کودکان  | راه های زبان باز کردن کودکان

همه والدین دوست دارند، فرزندشان بعد از چند ماه از تولد شروع به خرف زدن کند و از شنیدن اول کلمات فرزندان بسیار شاد و خوشخال می شوند، اگر چه حرف زدن فرزند دارای سیر طبیعی خودش می باشد، اما به گفته بسیاری از کارشناسان می توان به کمک به فرزندان موجب شد که آنها زودتر حرف بزنند و دایره لغات خود را گسترش دهند. برای اینکه بتوانید به فرزند خود کمک کنید لازم است اصول گفته شده در این یادداشت را اجرا کنید.

متخصصان و کارشناسان کودکان و نوزادان به والدین توصیه می کنند که در سایه اجرای این اصول و روش ها انتظار زود حرف زدن فرزندنشان را خواهند داشت.

1- آرام صحبت کنید و از جملات کوتاه استفاده کنید:

اگر می خواهید فرزندانتان حرف بزند، توجه کنید که وقتی می خواهید با وی صحبت کنید، تلاش کنید تا حد امکان آرام و یواش باشد. از تند صحبت کردن و سریع عکس العمل نشان دادند بپرهیزید.

2- بر اساس درک و توان کودکان صحبت کنید:

بر اساس درک و توان آنها صحبت کنید، کارهای که می کنید را نمی توانید مانند بزرگترها به آنها توضیح دهید، با جملات کوتاه شروع کنید، برای نمونه به جایی اینکه بگوید: "مادر در طول روز بسیار خسته شده و می خواهد چای بخورد"، بهتر است، اینطور بگویم که: "می خواهم چای بخورم:، تا جمله کوتاه شود.

3- به ساختار جملات توجه کنید:

ساختار جمله هم تاثیر گذار است، چرا که برای تقلید کودکان باید آسان باشد، و آنها را به راحتی درک کنند.

4- از ضمایر اشاره کمتر استفاده کنید:

در صحبت کردن با بزرگترها شاید حرف های اشاره "این" و "آن" منظور را برساند ولی در کودکان این مفاهیم گنگ می باشد و از این ها استفاده کنید. برای مثال اگر کودک به ماشین اسباب بازی اشاره می کند، "به جای اینکه بگوید این را بردار" بهتر است بگویم: "ماشین را می خواهی؟ بفرما ماشین را بردار" این جمله بهتر و درست تر می باشد.

5- تقلید کردن:

اگر کودکتان یک کلمه را اشتباه تلفظ کرد، آن را اصلا سرزنش نکنید، به جایش حرفی که اشتباه تلفظ کرده را به آرامی و به صورت درست تکرار کنید.

6- هر روز برایش کتاب بخوانید:

اگر برای کودکتان هر روز کتاب بخوانید زمان بیشتری را با وی سپری خواهید کرد. و منابع لغت کودکتان بیشتر رشد و توسعه می باید.

7- گوش دادن به صحبت های کودک:

زمانی كه كودك حرف می‌زند با تمام وجود به او گوش بدهید و منتظر باشید تا او سخنش را تمام كند، سپس شما حرف بزنید، سوال بپرسید و سعی كنید منتظر جواب بمانید. به او كمك كنید اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌اش را انتخاب كند و نظر و احساسش را در مورد هر كدام بگوید. همین كار را می‌توانید با وسایل بی‌خطر كه در محیط خانه قرار گرفته‌اند، انجام دهید.

توجه داشته باشید که گفتار و حرف زدن کودکان هم مانند بسیاری از چیزها مخلوطی از طبیعت و ذات کودک می باشد، و در حرف زدن کودک هم ژنتیک، هوش و استعداد کودک نقش مهمی دارد. ولی با این حال کمک والدین می تواند نقش موثرتری در زبان باز کردن کودکان و حرف زدن آنها داشته باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 248
تعداد کل نظرات : 22
تعداد کل آرا: 302
تعداد کل بازدیدها: 6213


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)