چه عواملی بر قیمت سهام شرکت های بورسی تاثیر می گذارند؟

چه عواملی بر قیمت سهام شرکت های بورسی تاثیر می گذارند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/25

قیمت سهام شرکت های سهامی که در بورس اوراق بهادر هر کشور عرضه می شوند، تابعی از شرایط و عوامل مختلف محیطی است که در سه دسته عوامل کلان و بیرونی(بیرون از صنعت)، عوامل درون صنعتی و عوامل درون شرکتی تقسیم بندی می شوند.

عوامل کلان و محیطی که بر قیمت سهام یک شرکت بورسی و ارزش آن تاثیر می گذارند، بطور کل شامل عواملی همچون قوانین و سیاست های بالادستی از جمله سیاست های پولی، مالی و ارزی، نرخ تورم، نرخ بیکاری و نرخ سود بانکی می شود که این قوانین در سطوح پایین تر بر صنایع و شرکت ها تاثیر می گذارند و متعاقبا بر عملکرد هر یک از شرکت های سهامی بورسی تاثیرگذاشته و به لحاظ صورت های مالی و در نهایت ارزش سهام این شرکت های بورسی بر آنها تاثیر می گذارند.

برای مثال افزایش نرخ ارز می تواند تاثیر مثبت بر فعالیت یک شرکت داشته باشد و یا تاثیر منفی بر فعالیت شرکت دیگری؛ به سبب اینکه یک شرکت به سبب صادرات از افزایش این نرخ سود می برد و ممکن است شرکت دیگر به لحاظ وابستگی شدید به یک ماده اولیه وارداتی از این افزایش نرخ ارز زیان دیده و بر عملکرد و صورت های مالی شرکت تاثیر بگذارد.

همچنین می توان به قوانین و سیاست هایی که توسط دولت یا مجلس یک کشور در حمایت از یک گروه از صنایع اتخاذ می شود، اشاره کرد که در صورت افزایش حمایت دولتی از یک صنعت اقبال به شرکت های سهامی/بورسی آن صنعت بیشتر شده و متعاقبا قیمت سهام آنها بیشتر می شود.

عوامل درون صنعتی

دسته دوم عوامل تاثیرگذار بر یک صنعت عوامل درون صنعتی هستند. این عوامل در واقع مجموعه عوامل مرتبط با یک صنعت هستند که بر روی شرکت های فعال در آن صنعت تاثیر می گذارند. برخی از این عوامل تاثیرگذار شامل نحوه قمیت گذاری محصولات آن صنعت، عرضه و تقاضای محصولات صنعت، تحولات تکنولوژیکی، سیاست های خاص آن صنعت، انحصاری بودن آن صنعت، وابستگی بین صنایع و امثالهم می شود. نمونه هایی از عوامل درون صنعتی که بر قیمت سهام شرکت های بورسی یک صنعت تاثیرگذار هستند می توان به سیاست های قیمت گذاری مربوط به صنعت خودرو اشاره کرد که برای مثال یک دولت مستقیما قیمت خودروها را تعیین می کند و این بر فعالیت شرکت های بورسی فعال در صنعت خودرو تاثیر می گذارد.

نمونه دیگر وابستگی بین صنایع است که برای مثال صنایع استخراج سنگ آهن، خودروسازی و فولاد با یکدیگر در ارتباط بوده بطوریکه رکود یا تحولی در هر یک از آنها بر دیگر صنایع و ارزش و قیمت سهام شرکت های صنایع دیگر تاثیر می گذارد.

عوامل درون شرکتی

این دسته از عوامل تاثیر گذار بر قیمت سهام یک شرکت بورسی مستقیما به فعالیت و عملکرد آن شرکت بورسی مربوط می شود که در نهایت بر شاخص هایی مانند قیمت به سود(P/E) سهام، پیش بینی درآمد هر سهم(EPS) سهام و ثبات روند EPS تاثیر می گذارد. در واقع عملکرد خوب یک شرکت که منجر به سودآوری آن شود منجر به افزایش قیمت سهام آن و عملکرد نامطلوب منجر به کاهش قیمت سهام آن شرکت بورسی می شود. همچنین تصمیماتی مانند افزایش سرمایه، ترکیب سهامداران، طرح های توسعه شرکت، تغییرات مدیریت شرکت و شفافیت اطلاعات مالی از جمله عوامل درون شرکتی هستند که بر قیمت سهام یک شرکت بورسی تاثیرگذار می باشند. در واقع هرگونه تحول مثبت در موارد فوق الذکر منجر به افزایش قیمت سهام و هرگونه تغییر/تحول منفی در موارد فوق الذکر منجر به کاهش قیمت سهام آن شرکت بورسی می گردد.

برای نمونه با مطالعه صورت‌های مالی یک شرکت‌ بورسی می‌توانیم از ترکیب دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های آن شرکت‌های بورسی آگاه شویم و پیش بینی از قیمت سهام آن داشته باشیم.

بطور کل در هنگام معامله سهام در بورس اوراق بهادر شما باید هر سه عامل فوق الذکر که تحلیل بنیادی معروف هستند را در نظر داشته باشید تا بتوانید پیش بینی از ارزش آتی سهام آن شرکت بورسی که می خواهید معامله کنید داشته باشید. ضمنا توجه داشته باشید از آنجاییکه برخی از شرکت‌های بورسی، شرکت سرمایه‌گذاری هستند و سهم چند شرکت بزرگ دیگر(که احتمالا بورسی هم هستند) را در اختیار دارند؛ تغییرات در سهام این شرکت‌ها، فعالیت این شرکت‌های سرمایه‌گذاری بورسی را تحت تأثیر قرار داده و متعاقبا بر ارزش سهام این شرکت های سرمایه گذاری بورسی تاثیر می گذارند. ن

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 356
تعداد کل آرا: 3770
تعداد کل بازدیدها: 1379446

نظرات کاربران

*