چه زمان هایی و چگونه به کودک غذا بدهیم

چه زمان هایی و چگونه به کودک غذا بدهیم

یکی از مشکلاتی که مادران با آن مواجه هستند، کم غذا خوردن، بازیگوشی یا به اصطلاح بد غذا بودن کودکانشان است. این حالت در کودکان بین 1 تا 5 سال بیشتر است. در این نوشته سعی می شود نکاتی درخصوص اینکه چه زمانی برای غذا دادن به کودکان بد غذا و بازیگوش مناسب است و اینکه چگونه باید به این کودکان غذا بدهیم، آورده شود.

نکته اول این است که یک مادر باید بداند که کودک خردسال او چه زمانی گرسنه است. اگر کودک احساس گرسنگی کند، بهتر غذا می خورد و حین غذا دادن به کودک بازیگوشی و شیطنت نمی کند.

فعالیت و تحرک کودک خود می تواند عاملی برای گرسنه شدن او و بهتر غذا خوردن او باشد. بنابراین می توان گفت که یک زمان خوب برای غذا دادن به کودکان بد غذا بعد از بازی و فعالیت آنهاست. البته دقت کنید که کودک شما آنقدر فعالیت و شیطنت نداشته باشد که احساس خستگی و خواب کند و به کل از غذا خوردن دست بکشد.

سعی کنید یک برنامه منظم برای غذا دادن به کودک داشته باشید تا براساس اصول شرطی سازی کودک خود برای غذا خوردن مراجعه کند. یک برنامه منظم برای فعالیت ها و پس از آن غذا خوردن می تواند در شکل دهی انظباط در کودک نیز موثر باشد.

سعی کنید که به کودکان خود شیرینی، شربت یا مایعات شیرین ندهید چون این کار باعث می شود که اشتها کودک کم شده و به اصطلاح بد غذا شوند.

سعی کنید حتی الامکان در حین حفظ تنوع غذایی و تامین مواد مغذی مورد نیاز کودک از غذاهای مورد علاقه و مطابق طبع کودک خود استفاده کنید و در صورت لزوم برای او غذای جداگانه تهیه کنید. همچنین استفاده از ظروف جذاب، درست کردن غذا به اشکال مورد علاقه کودک تان(مانند حیوان، ماشین و غیره)، می تواند به جذاب شدن غذا خوردن برای کودک تان کمک کند.

هنگام غذا دادن به کودکان خردسال(بین 1 تا 5 سال) باید حوصله، صبر و محبت پیشه کنید. کودکان این سن حس کنجکاوی و پرسشگری را دارند که همین باعث می شود به غذا خوردن اهمیت ندهند و شما هنگام غذا دادن به آنها اذیت شوید. ضمن اینکه روحیه حساسی دارند و باکمی عصبانیت شما ممکن است رفتار بدتری داشته باشند.

کودکان خردسال غذای گرم(البته نه داغ) را دوست دارند، بنابراین سعی کنید هرگز غذای سرد به آنها ندهید.

اگر کودک شما به سنی رسیده است که می تواند با دست یا قاشق غذا بخورد، مانع این کار او نشوید. سعی کنید سفره یا جایی برای غذا دادن به کودک خردسال خود فراهم کنید که کودک راحت بتواند بنشیند و غذا بخورد و اگر هم غذا ریخت شما اذیت نشوید. انتظار نداشته باشید که کودک شما تمیز و مرتب غذا بخورد، توجه کنید که او این کار را به تدریج و با الگو برداری از شما(مادر) و اطرافیان یاد می گیرد.

سعی کنید که بشقاب و لوازم غذا خوردن کودک شما از جنس نشکن باشند و از ظروف گود، بزرگ و نامناسب برای کودک استفاده نکنید تا هم برای او جذابیت داشته باشد و هم اگر کودک مایل به غذا خوردن بود، اذیت نشود.

كودك در یك محیط آرام بهتر غذا می خورد. مشاجره، بلند كردن صدای رادیو و تلویزیون، وهمچنین رفت و آمد زیاد حواس كودك را پرت می كند و تمایل  او به غذا خوردن كم می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 173
تعداد کل آرا: 2575
تعداد کل بازدیدها: 626059


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)