چه زمانی می توان عمل سزارین را انجام داد؟

چه زمانی می توان عمل سزارین را انجام داد؟

امروز در کنار زایمان طبیعی، زایمان سزارین هم یکی از انواع زایمان ها می باشد، که بسیاری از خانم ها به ان روی می آورند، حتی برخی از زنان بدون هیچ دلیلی و یا به دلیل ترس دوست دارند زایمان سزارینی داشته باشند، درحالی که زایمان طبیعی بهتر می باشد و تنها در مواردی می توان زایمان سزارینی انجام داد.

در حال حاضر برخی از زنان بدون هیچ دلیل جدی از زایمان طبیعی امتناع می کنند و عمل سزارین را ترجیح می دهند. این کار اشتباه بزرگی می باشد. مانند سایر عمل های جراحی، عمل سزارین هم، تنها در صورتی که نیاز می باشد، می توان انجام داد. (یعنی زمانی که زایمان طبیعی امکان پذیر نمی باشد و یا برای مادر و یا کودک خطرناک می باشد).

دلایل ضروری برای عمل سزارین:

سزارین کردن در زمان زایمان خوب نمی باشد، برای این کار بهتر است دلایل جدی داشته باشیم برخی از دلایلی که مجوزی برای زایمان سزارینی می باشند عبارتند از:

1- کوچک بودن لگن:

در چنین شرایطی در زمان زایمان سر نوزاد از لکن مادر خارج نمی شود. لازم است گفته شود که این مشکل در زمان حاملگی می تواند از سوی پزشک زنان مشخص شود. اگر در زن بدن ظریفی دارد، باید توسط ماما و متخصص زنان معاینات مربوط به لگن را انجام دهید. اگر در زمان این معانیات تشخیص داده شود که زایمان طبیعی زن ممکن نیست، زایمان سزارین برای وی در نظر گرفته می شود.

2- وجود مانع در کانال زایمان:

اگر در کانال زایمان زن، مانعی وجود دارد، که اجازه زایمان طبیعی را نمی دهد، (مانند ورم) این گونه موانع در زمان بارداری مشخص می گردد و پزشک تعیین می کند که زایمان سزارین باشد.

3- پارگی رحم:

خطر پاره شدن رحم هم یکی از علل عمل سزارین می باشد. در چنین شرایطی اولین زایمان با کمک عمل سزارین انجام می شود و در زمان زایمان های بعدی رحم می تواند بزرگ شود. بعد از عمل جراحی اندازه رحم تا حدودی بزرگ باقی می ماند و این سبب می شود که در زمان زایمان های بعد خطر پارگی رحم پیش نیاید.

4- قرار گرفتن جفت در نزدیکی گردن نوزاد:

قرار گرفتن جفت در نزدیکی گردن نوزاد می تواند دلیل سزارین باشد. در شرایط نرمال جفت در پشت نوزاد قرار دارد. لاکن گاهی جفت در نزدیکی گردن نوزاد قرار می گیرد که می تواند برای نوزاد خطرناک باشد.

 

6- وجود برخی بیماری ها در مادر:

بیماری سیستم قلبی – عروقی در زنان، بیماری کلیوی، بیماری سیستم عصبی، مشاهده تغییرات در چشم بیمار مانند نزدیک بینی (Myopia)، دیابت قندی (در صورت شدید)، بیماری سرطان و برخی دیگر بیماری ها؛

7- بیماری جنسی در مادر:

بیماری های مزمن جنسی در مادر (مثلا هرپس واژن) در این شرایط بیماری از مادر می تواند به کودک منتقل شود.

8- برخی اختلالات در زمان حاملگی:

برخی اختلالات در زمان حاملگی، در درجه اول پره‌اکلامپسی (Pre-eclampsia)، که تنها در زمان حاملگی ایجاد می شود و می تواند در زنان بیماری سیستم قلبی – عروقی و سیستم عصبی را به وجود آورد. این بیماری هم برای مادر و هم برای کودک خطرناک می باشد.

9- ضعف و طولانی شدن زایمان:

ضعیف بودن زایمان، در این موقع زایمان بسیار طولانی می شود، فرزند برای به دنیا آمدن عجله نمی کند. استفاده از داروها جواب نمی دهد. در چنین شرایطی وضعیت نوزاد وخیم می شود و لذا باید فورا عمل سزارین انجام شود.

10- بالا بودن سن مادر:

سن زنان هم می تواند دلیل برای عمل سزارین باشد. لاکن اگر سن زنان از 35 سال بیشتر باشد و زن هر نوع مشکل بیولوژیکی داشته باشد، در این زمان می توان عمل سزارین انجام داد.

11- برعکس قرار گرفتن جنین در رحم مادر و یا زایمان با پا؛

12- بزرگ بودن زیاد جنین (بیش از چهار کیلو باشد) و آسیب پذیر بودن مادر؛

13- کمبود اکسیژن در جنین، کمبود اکسیژن در زمان زایمان در نوزاد بیشتر می شود و در موقع ضربان قلب نوزاد به صورت شدید کاهش می یابد و نرمال نمی شود.

14- گاهی در برخی از زنان این چند علامت با هم به وجود می آید. مثلا بزرگ بودن جنین، برعکس آمدن جنین، طولانی شدن زایمان، سن مادر و ...)؛

در هر صورت زایمان چه طبیعی باشد و چه سزارین لازم است که با پزشک مشورت کرد و با تایید دکتر باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
چه زمانی می توان عمل سزارین را انجام داد؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)