چه زمانی در تابستان از ماشین لباسشویی و لوزام برقی استفاده کنیم؟ | ساعات اوج مصرف برق در تابستان 97

 چه زمانی در تابستان از ماشین لباسشویی و لوزام برقی استفاده کنیم؟ | ساعات اوج مصرف برق در تابستان 97

یکی از سوالات متداولی که از خود در تابستان ممکن است بپرسید این است که ساعت اوج مصرف چیست؟ چه ساعت هایی از شبانه روز به عنوان ساعت پیک مصرف شناخته می شود. آیا می توان در ساعت اوج مصرف از لوازم برقی خاصی استفاده کنیم؟ ماشین لباسشویی، اتو و دیگر لوازم برقی  پر مصرف را در تابستان چه ساعتی استفاده کنیم؟ این ها و صدها سوال دیگر در ذهن خوانندگان ما ایجاد می شود.در این مقاله می خوانید ساعات اوج مصرف برق در تابستان ، و  ساعات اوج مصرف برق در تابستان 97 کدام است؟ و ساعات اوج مصرف برق (پیک) و ساعات کم باری شبکه چه ساعاتی است؟

به ساعت ‎ هایی که مصرف برق در کل کشور زیاد است، ساعت اوج مصرف یا پیک مصرف می ‎ گویند. در ساعات اوج مصرف برق که در اواخر روز می‌باشد، وسایل روشنایی نیز به جمع مصرف‌کنندگان برق می‌پیوندد. و این در حالی است که مصرف‌کنندگان ثابتی نظیر یخچال و فریزر و ... از قبل در مدار بوده‌‌اند. در این صورت است که مصرف انرژی الکتریکی به حداکثر میزان خود می‌رسد و اصطلاحاً به آن پیک مصرف برق می‌گوئیم.
 لازم به ذکر است که در کشورهای پیشرفته صنعتی، ساعات پیک مصرف عموماً در روز اتفاق می‌افتد. در حالی که ساعات پیک کشور ما همانطور که گفته شد در تابستان بین ساعات 19 تا 23 و در زمستان بین ساعات 18 تا 22 است همچنین در بعضی از فصلهای سال مصرف برق نسبت به سایر فصول سال بیشتر است مثلاً در ساعات پیک مصرف کارخانجات نیز بسته به نوع محصولات و فرآیندهای تولید، متفاوت است.

ساعات اوج مصرف برق در تابستان 97


اما متأسفانه وجود ساعات اوج مصرف برق در کشور ما، به دلیل استفادة بی ‎ رویه مصرف‌کنندگان بخش‌های خانگی و تجاری است نه بخش صنعت. برای تأمین نیروی برق مورد نیاز در ساعات پیک (اوج مصرف برق) نیاز به سرمایه‌گذاری‌‌های کلان برای احداث نیروگاه‌های جدید می‌باشد که تنها چند ساعت در شبانه‌روز به تولید برق بپردازند. بنابراین برق تولید شده توسط این نیروگاه‌ها بسیار گران تمام می‌شود. مثلاً در ساعات پیک سال 1372، 2000 مگاوات برق تنها در یک درصد از طول زمانی سال به مصرف رسیده که این رقم معادل حدود 2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه‌های جدید بوده است.

ساعات اوج مصرف برق در تابستان | ساعات اوج مصرف برق در تابستان 97

 ساعات پیک شبکه سراسری(در این ساعات نباید از وسایل برقی پر مصرف استفاده کرد)
        تابستان (از ساعت 19 الی 23)
        زمستان (از ساعت 18 الی 22)


ساعات کم باری شبکه سراسری (بهترین زمان برای استفاده از وسایل برقی پر مصرف)
        شش ماهه اول (از ساعت 23 الی 7)
        شش ماهه دوم (از ساعت 22الی 6)
محاسبه برق در اوج مصرف برق در تابستان 97

محاسبه برق در اوج مصرف برق در تابستان 97
در ساعات پیک مصرف هزینه برق شبکه حدودا سه برابر حساب میشه و در این زمان نباید از وسایل برقی پر مصرف مانند (لباس شویی، اتو، جاروبرقی و ... استفاده کرد چون فشار خیلی زیادی به شبکه میاره ولی در ساعات کم باری بهترین زمان برای استفاده از این وسایل هست و هزینه برق در این ساعت حدود یک چهارم بهای واقعی محاسبه میشه. پس سعی کنید که در ساعت های اوج مصرف از لوازم برقی مانند ماشین لباسشویی، اتو و دیگر لوازم برقی استفاده نکنید.
با این کار هم هزینه برق خود را کاهش می دهید و هم اینکه باعث می شوید که دیگران هم برق داشته باشند.

لوازم برقی پر مصرف که در ساعات اوج مصرف برق در تابستان نباید استفاده شوند:
1- تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی
2- قاب عکس های دیجیتال  
3- کنسول های بازی  مانند پلی استیشن و ایکس باکس
4- گیرنده های دیجیتال تلویزیون
5- شارژرهای باتری
6- ماشین لباسشویی
7-ماشین ظرفشویی
8- اتو

در بالا ساعت اوج مصرف برق اصفهان ساعت اوج مصرف برق تهران 97 ساعت اوج مصرف برق در تابستان  ساعت اوج مصرف برق در روز را می خوانید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات وبسایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 204
تعداد کل نظرات : 13
تعداد کل آرا: 253
تعداد کل بازدیدها: 92861
چه زمانی در تابستان از ماشین لباسشویی و لوزام برقی استفاده کنیم؟ | ساعات اوج مصرف برق در تابستان 97
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)