چه زمانی برای آلرژی به دکتر مراجعه کنیم؟ | روش های تشخیص آلرژی چیست؟

چه زمانی برای آلرژی به دکتر مراجعه کنیم؟ | روش های تشخیص آلرژی  چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/30

چه زمانی برای آلرژی به دکتر مراجعه کنیم؟ روش های تشخیص آلرژی چیست؟ این سوالاتی است که ذهن اکثر مبتلایان به آلرژی را درگیر خود میکند . 

 

 

 

چه زمانی بخاطر آلرژی باید به دکتر برویم؟

آلرژی میتواند عوارض زیادی ایجاد کند ، پزشک شما میتواند علت علائم و تفاوت آلرژی و حساسیت شما را کامل تشخیص دهد . و به شما آموزش دهد که چگونه آلرژی خود را مدیریت کنید . برای اکثر افرادی که دچار واکنش های آلرژیک میشوند این سوال پیش می آید که چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟


برای آلرژی های غذایی :

آلرژی های غذایی میتوانند باعث تورم ، تهوع و خستگی و ... شوند . ممکن است کمی طول بکشد تا یک فرد متوجه شود که آلرژی غذایی دارد . اگر پس از یک وعده غذایی واکنش جدی داشتید و مطمئن نیستید که چرا ؟  در این مواقع بلافاصله به پزشک مراجعه کنید . آنها میتوانند علت دقیق مشکل شما را تشخیص دهند یا اینکه شما را به یک متخصص معرفی کنند .

 

برای آلرژی های فصلی :

آلرژی های فصلی مانند تب یونجه ، علائمی مانند سرما خوردگی دارند . که باعث گرفتگی ، آبریزش بینی ، متورم شدن چشم ها و... میشود . اغلب اوقات میتوانید این علائم را در خانه کنترل کنید . ولی اگر علائم شما غیرقابل کنترل باشد باید به پزشک مراجعه کنید .

 

برای آلرژی های شدید :

آلرژی های شدید میتوانند باعث شوک آنافیلاکسی شوند . این شوک باعث ایجاد مشکلات تنفسی ، سرگیجه و از دست دادن هوشیاری میشود و خطر جانی ایجاد میکند . اگر بعد از تماس با یک آلرژن احساس کردید دچار این علائم هستید ، فورا به پزشک مراجعه کنید .

 

  آلرژی ها چگونه تشخیص داده میشوند؟

چه زمانی برای آلرژی به دکتر مراجعه کنیم؟, روش های تشخیص آلرژی چیست؟.چطور بفهمیم به چی آلرژی داریم؟  

 

آلرژی ها را میتوان از روش های مختلفی تشخصی داد ، ابتدا پزشک معاینه ی فیزیکی انجام میدهد و از شما سوالاتی میپرسد. مثلا : اخیرا ماده غذایی غیر معمول خورده اید یا خیر؟ یا با ماده خاصی تماس داشته اید؟ بعنوان مثال اگر شما در پوست خود دچار واکنش آلرژیک و التهاب شده باشید پزشک ممکن است بپرسد که آیا اخیرا از دستکش لاتکس استفاده کرده اید؟

 

  روش حذفی

آلرژی های غذایی معمولا از روش حذفی تشخیص داده میشوند .

پزشک رژیم غذایی شما را پیگیری میکند ،  بدین صورت که غذاهایی را از رژیم شما حذف میکند و علائم شما را تحت نظر میگیرد ،  سپس به آرامی مواد غذایی جدیدی را به رژیم شما اضافه میکند و از شما میخواهد علائم خود را در دفترچه ای ثبت کنید .

 

آزمون پوستی :

سه نوع آزمون تشخیص آلرژی از طریق پوست داریم ، داخل پوستی ، خراش پوستی و پچ .

♦ تست خراش پوستی : که رایج ترین نوع این تست میباشد ، در سطح پوست خراشی ایجاد میکنند و از طریق آن محلول حاوی آلرژن وارد پوست میکنند . اگر شما به آن آلرژن حساسیت داشته باشید ، پوست ملتهب و قرمز میشود .

♦ پچ : پد های حاوی آلرژن ها را به مدت 24 تا 72 ساعت روی پوست قرار میدهند .

♦ داخل جلدی: اگر تست خراش پوستی کافی نباشد ، از این روش استفاده میشود ، و آلرژن ها را به زیر پوست تزریق میکنند .

 

آزمایش خون : ممکن است پزشک یا متخصص برای شما آزمایش خون " RAST " را  تجویز کند . در این روش ، انواع آلرژن ها را به خون فرد اضافه کرده و حضور داشتن و میزان آنتی بادی آن را تحت نظر میگیرند .  (آنتی بادی : سلول هایی که به آلرژن ها واکنش نشان میدهند )      

 

 

منبع:  healthline.com   

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 5
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 10
تعداد کل بازدیدها: 2806

نظرات کاربران

*