چهار فیزیکدان معلول که زندگی بشر را تغییر دادند

چهار فیزیکدان معلول که زندگی بشر را تغییر دادند

تعداد فیزیک دانان و دانشمندان که به بشر خدمت کرده اند بسیار زیاد هستند حتی اگر بخواهیم برترین آن ها را برشماریم باز هم با تعداد بالایی دانشمند مواجه می شویم. اما چهار فیزیکدان بزرگ در تاریخ بشریت بوده اند که توانسته اند با وجود معلولیت، باز هم خدمت بزرگی به زندگی بشر داشته باشند.

دانشمندان و فیلسوفان بسیاری از ابتدای تاریخ تمدن بشر توانسته اند تغییرات بزرگی در زندگی بشر ایجاد کنند. کم نیستند افراد بزرگی که با دانش خود بشر را به سمت سویی بهتر هدایت کرده اند. اما این چهار فیزیکدان بزرگ با وجود معلولیت خاصی که خود به آن مبتلا بوده اند توانستند تمدن و زندگی بشر را به طرز شگفت آوری تغییر دهند.

آلبرت انیشتین

کمتر کسی نام آلبرت انیشتین را نشنیده است. این دانشمند و فیزیکدان آلمانی و بزرگ تاریخ با فرمول جرم انرژی یا همان E = mc2 که درسال 1905 اعلام کرد توانست نظریه نسبیت عمومی را به تکامل برساند. این دانشمند برنده جایزه نوبل جهت خدمت بزرگی که به فیزیک نظری داشت، دریافت کرد. انیشتین یک گام اساسی در سال 1915 در تکامل تئوری کوانتوم برداشت. شاید در زمان او هنوز بیماری اوتیسم تعریف دقیقی نداشت اما پس از مرگ انیشتین مشخص شد که به احتمال بسیار قوی او به این بیماری مبتلا بوده است و گروهی دیگر نیز احتمال سندرم آسپرگر را برای او در نظر گرفتند. انیشتین در تعاملات خود دچار مشکل بود هر چند که در مدرسه مشکل خاصی نداشت اما تمایل لمس کردن در او مشاهده نمی شد و درحقیقت او از این وضعیت فراری بود. انیشتین از بیماری نارساخوانی نیز رنج می برد ولی تمام این مشکلات نتوانستند مانع اختراعات و پیشرفت علمی او شوند.


اسحاق نیوتن

یکی دیگر از فیزیکدانان پرشور و خلاق اسحاق نیوتون بود که او نیز مشکوک به طیف گسترده ای از اوتیسم بوده است. نیوتون بیشتر اوقات خوردن غذا را به طور کلی فراموش می کرد و در کار خود تمرکز می کرد. نیوتن از لکنت زبان و صرع در تمام طول زندگی خود رنج می برد. نیوتن یکی از اعضای پارلمان دوران خود بود که به دلیل مشکلات روحی روانی مانع سخنرانی او می شدند. نیوتن از مردم گریزان بود و بیشتر اوقات پنجره های ساختمان مجلس را می بست تا مردم او را نشناسند ولی تمام این مشکلات بر روی او کمتر تاثیر داشت و نیوتن توانست قوانین گرانشی را به طور کامل کشف و اختراع کند. کتاب " Principia" بزرگ ترین و مهم ترین دست نوشته های او می باشد که بر روی علم فیزیک تاثیرات شگفت آوری داشته است و در بیشتر علوم مورد استفاده قرار می گیرد.

توماس ادیسون

ادیسون از فیزیکدانان و البته کارگردانان بزرگ می باشد که توانست دستگاه فونوگرافی و دوربین فیلمبردای را اختراع کند. او نخستین کسی بود که لامپ الکتریکی را ساخت و به نمایش گذاشت. ادیسون از دانشمندانی بود که در یادگیری دچار ناتوانایی بسیاری بود و علاوه بر اختلالات شدید شنوایی، بیماری دیابت نیز او را رنج می داد. ادیسون تا سن دوازده سالگی قادر به خواندن نبود و هم چنین به دلیل مشکلات شنوایی که او داشت در کودکی چندین مرتبه دچار عفونت های شدید گوش شد و گوش میانی خود را از دست داد و در نهایت به دلیل فشار دیابت در منزلش فوت کرد.

استفن هاوکینگ

از بزرگ ترین فیزیکدانان قرن استیون هاوکینگ می باشد که او متخصص کیهان شناسی نیز بود. هاوکینگ درباره کیهان شناسی، نسبیت عام و جاذبه کوانتومی به خصوص درمورد سیاه چاله ها و تکینگی ها آثار علمی بسیاری را به ثبت رساند. این دانشمند از یک بیماری مخرب عصبی ناشی از اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) رنج می برد که از سن 21 سالگی متوجه حضور این بیماری در زندگی خود شد هر چند که پزشکان تشخیص داده بودند او دو یا سه سال بیشتر نمی تواند با این بیماری دست و پنجه نرم کند اما استیون هاوکینگ در سن 76 سالگی چشم از جهان فروبست. او از سال 1990 به عنوان یک فرد الگو برای افراد معلول به شمار می رفت.

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 38

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 36
تعداد کل نظرات : 5
تعداد کل آرا: 947
تعداد کل بازدیدها: 2850
چهار فیزیکدان معلول که زندگی بشر را تغییر دادند
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 38


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)