چهار شنبه سوری | چهارشنبه باد در آذربایجان

چهار شنبه سوری | چهارشنبه باد در آذربایجان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/23

امروز چهارشنبه سوری است، چهارشنبه سوری یکی از جشن های قبل از عید نوروز می باشد که در ایران و کشورهای همسایه گرامی داشته می شود، در فرهنگ آذربایجان، چهارشنبه های آخر سال به اسم های مختلف نام گذاری شده اند، که یکی از آنها چهارشنبه باد (یئل چرشنبه سی) می باشد.

امروز در آذربایجان چهارشنبه باد یا یئل چرشنبه سی (Yel çərşənbəsi) است.

از آخرین ماه سال چهارشنبه سوم در آذربایجان به چهار شنبه باد شهرت دارد، در میان مردم این چهارشنبه را به اسم های «چهار شنبه طوفانی» می شناسند. این چهارشنبه سومین مرحله از مراحل بیداری و خلقت را به نمایش می گذارد، به نظر می رسد که، اگر آب و خاک، ماده اصلی خلقت انسان را تشکیل می دهند، باد و آتش به این وسایل در زمینه خلقت به عنوان وسیله کمکی به وجود می آیند.

بر اساس باورهای سنتی در چهارشنبه باد، نسیمی که می وزد، خبر از آمدن هوای گرم و بهار می دهد. مطابق باورهای قدیمی، بادی که در این چهارشنبه بیدار می شود، موجب حرکت آب و آتش می شود و مطابق ادبیات شفاهی مردمی، در میان مردم درباره خدا بودن باد، حکایت ها، داستان ها، افسانه ها، مثل ها و ... مختلفی وجود دارد.

نیاکان ما سومین هفته از ماه آخر زمستان را «یئل چارشنبه‌سی» نامگذاری کرده‌اند، چون در این هفته باد با آمدن خود به زمین و طبیعت زندگی و نوید بیداری می‌دهد. به این چهارشنبه «کولک اویادان چرشنبه» و یا «کولک چرشنبه» نیز گفته می‌شود. در مورد باد، در فرهنگ آذربایجان، افسانه‌ها، نغمه‌ها و داستانهای زیادی گفته شده است. مراسمات روز یئل چرشنبه‌سی با اجرای فردی با عنوان «یئل بابا» (باد بابا) برگذار می‌شود. در جشن نوروز نمایش که به عنوان «یئل بابا» اجرا می شود، که در ارتباط با اعتقادات اجداد قدیمی ما در مورد خدای باد می باشد. برخی از نغمه های موجود در باره یئل بابا عبارتند از:

آ یئل بابا، یئل بابا،

تئز گل، بابا، گل، بابا

سووور بیزیم خیرمانی،

آتینا وئر سامانی

دن داغیلیب داغ اولسون،

منیم جانیم ساغ اولسون

آ یئل بابا، یئل بابا،

قوربان سنه، گل بابا.

ترجمه (باد بابا، زود بیا و خرمن ما را بادو جاری کن و گاه را به اسب‌ها بده و دانه‌ها را همه جا بپاش و زندگی را احیا کن، باد بابا قربانت برم زود بیا)

بر اساس باروهای قدیمی، قبل از اینکه یئل بابا به خرمن بیاید، از خرمن گندم و دانه ها برداشته نمی شد. در گذشته نه چندان دور، در چنين روزي كودكان آذربايجان که بخاطر سرماي زمستان چند ماهي به دور از همبازيهاي خود اغلب در خانه سپري کرده اند، بيرون آمده و حين بازيهاي ملي منصوب به آذربايجان اشعاري در رابطه با «يئل» ميخوانند. و نيز کساني هم به نيت برآورده شدن آرزوي خود پرنده اي را از قفس آزاد ميکردندو يا زير درخت سؤيوت (بيد مجنون) رفته خواسته هاي دلشان را آرزو ميکردند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*