چهار روش ارزیابی ایده و فرصت کسب و کار مناسب

چهار روش ارزیابی ایده و فرصت کسب و کار مناسب
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/02

بسیاری از ما ممکن است ایده ای برای شروع یک کسب و کار جدید داشته باشیم که شاید ندانیم این ایده می تواند یک فرصت مناسب برای کسب و کار باشد یا خیر. بحث فرصت(Opportunity) در حوزه کسب و کار و کارآفرینی بسیار گسترده است- برای اطلاعات بیشتر به مقالات کارآفرینی چیست؟ واستارتاپ چیست و چگونه یک استارتاپ راه بیندازیم؟ رجوع کنید- اما بطور خلاصه می توان گفت که تفاوت فرصت و ایده این است که ایده می تواند جذاب و بدیع باشد، اما فرصت باید قابل سنجش و اجرا باشد. در واقع باید بتوان فرصت کسب و کار را برمبنای مقیاس پذیری و مشتریان بالقوه و آتی، اجرا و پیاده سازی کرد. در این نوشته به چند روش برای سنجش اینکه یک ایده کسب و کار مناسب است یا خیر می پردازیم.

مسئله/نیاز را حل کند

یک ایده باید یک مسئله ای که مخاطب یا مشتریان بالقوه با آن مواجه هستند را حل کند. به بیان دیگر ایده باید راهکاری به منظور حل مشکل بخشی از جامعه را ارائه دهد و نیازی از آنها را برآورده سازد. در واقع هنگامیکه ایده شما برطرف کننده مشکلی باشد، برای مخاطب یا آن بخش از جامعه ارزشمند می گردد و آنها حاضر هستند که برای آن ارزشی که شما برایشان ایجاد کرده اید هزینه/پول پرداخت کنند. البته این مسئله یا نیاز جامعه نباید نیازی باشد که هیچ کسب وکاری تاکنون آن را براورده نکرده باشد، بلکه می تواند نیازی باشد که دیگر کسب و کارها به خوبی به آن پاسخ نگفته اند.

ایده باید مقیاس پذیر/قابل رشد باشد

مقیاس پذیری(scalability) به معنای این است که این ایده باید پتانسیل بزرگ شدن و رشد روز افزون بازار را داشته باشد. سوالاتی که باید در اینجا پاسخ دهید این است که آیا ایده شما می تواند رشد کرده و شکوفا شود. آیا می توانید در سال های آتی ایده خود را رشد داده، منعطف کرده، از آن پول درآورید و مدل درآمدی و کسب و کار خود را تغییر دهید. به تعبیری مقیاس پذیری به معنای ان است که شما بتوانید مستمرا تصمیماتی درخصوص کسب و کار خود بگیرید، آن را تغییر داده و رشد دهید. یکی از معیارهای مقیاس پذیری این است که ایده شما کم هزینه و بسیار سودآور باشد. توجه کنید که کلیه ایده ها از مقیاس کوچک آغاز شده، سپس با درک پتانسیل ها، رشد کرده و به اندازه/مقیاس بزرگتری می رسند.

یافتن قیمت مناسب برای محصول/خدمت و سود کردن

یافتن قیمت مناسب برای محصول/خدمت و سود کردن بسیار مهم است، زیرا علی رغم اهمیت خوب بودن ایده و برطرف کردن یک نیاز، اگر قیمت مناسب نباشد، کسی آن را نمی خرد.

سعی کنید که درک درستی از بازار داشته باشید و آن را در برنامه ریزی خود اعمال کنید. مطمئن شوید که می توانید محصول پیشنهادی(offering) – به معنای مجموعه ای از محصول، قیمت و ارزش پیشنهادی- خود را ایجاد کرده و آن را با قیمتی مناسب به بازار بیاورید که هم سودآور باشد و هم مشتری بابت آن پول بپردازد.

مسئله مالکیت معنوی و کپی برداری را جدی بگیرید

ایده جدیدی داشتن دشوار است، اما حفظ آن ایده بدیع بسیار دشوارتر است، زیرا به محض اینکه افراد دیگر از آن خبردار شوند، به سمت کپی برداری از آن می روند. پرونده های زیادی در دادگاه ها درخصوص کپی برداری از محصولات یا خدمات وجود دارد.

درحالیکه منحصربفرد بودن ایده می تواند بسیار جذاب باشد، شما باید تا جای ممکن قدم هایی برای سخت کردن کپی برداری از آن بردارید. یکی از این قدم ها می تواند اقدامات پیشگیرانه حقوقی باشد تا از کپی برداری از محصول شما جلوگیری شود. در اینجا باید دو مفهوم حق اختراع(patent) و حق مالکیت معنوی/کپی رایت(Copyright) را در نظر بگیرید. طبق تعریف حق اختراع، در واقع ایده ای است که کاربرد تجاری و صنعتی داشته و محصول ملموسی بدست دهد- محصول اختراع شده. در مقابل کپی رایت بصورت " ایده اصلی/خلاقانه هنری یا علمی است که می تواند بیان شود و نمود یابد(expressed). در اینجا مفهوم بیان شدن اهمیت می یابد، شما می توانید تنها افکار خود را بیان کرده و آن را ثبت کنید. بنابراین ثبت حق اختراع یا کپی و یکی از روش های جلوگیری از کپی برداری بوده و قابلیت ثبت ایده می تواند ضامن موفقیت ایده باشد.

چهار روش ارزیابی ایده و فرصت کسب و کار مناسب

جسارت داشته باشید اما نه به هر قیمتی

نکته آخر و مهم درخصوص یک ایده جدید این است که هنگامیکه ایده جدید به ذهن می رسد، شما باید با خود صادق باشید. اگر به خوب بودن ایده خود شک دارید و فکر می کنید آنچه می خواهید از این ایده بدست نمی آورید، بهتر است آن را کنار گذارید. درست است که پشتکار و تعهد در کار و توسعه ایده مهم است، اما پشتکار و تعهد کورکورانه خطرناک است. اگر فکر می کنید که ممکن است اشتباه کنید، سعی کنید آن را به دیگران معرفی کنید. در اینجا نقل قولی از انیشتین قابل توجه است: اگر شما نتوانید ایده/نظر خود را به کودکی شش ساله توضیح دهید، خودتان نیز آن را نمی فهمید، در اینجا بکار می آید. توجه کنید که ایده را بسیار ساده و ملموس به دیگران توضیح دهید. اگر طرف مقابل شما گیج شده باشد، سعی کنید در آن تجدید نظر کنید. توجه کنید که آن شخص می تواند مشتری بالقوه باشد و واکنش او می تواند در سنجش نظر شما و اینکه آیا این ایده یک فرصت تجاری است کمک کند.

چهار روش ارزیابی ایده و فرصت کسب و کار مناسب

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.3
مجموع آرا: 11

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1371
تعداد کل بازدیدها: 369672

نظرات کاربران

*