چند روش برای درمان خارش سر

چند روش برای درمان خارش سر

خارش پوست سر مشکلی است که بسیاری از افراد با آن سر  کار دارند و از آن رنج می برد. خارش سر و ریزش مو معمولا با هم رابطه ی مستقیم دارند و خارش بیش از اندازه پوست سر می تواند به ریزش مو منجر شود.  در این مقاله قصد داریم به علل خارش سر و روش های درمان آن بپردازیم.

اما علت های خارش سر چیست؟

خشک بودن پوست سر را می توان مهمترین عاملی که منجر به خارش سر می شود، نام برد. همچنین استرس و اضظراب و به طور کلی حالت های تنش روحی نیز می تواند به خارش سر و پوست سر منتهی شود.

راه های درمان خارش سر چیست؟

باور رایج این است که باید سر را به طور مدوام شست و تمییز نگه داشت. اما حقیقت این است که شستن بیش از حد سر با صابون و یا شامپو باعث می شود چربی لازم برای پوست سر و موها از بین برود و به خارش سر منجر شود.

در بازار محصولات و شامپوهایی برای خارش سر وجود دارد و همچنین چند درمان خانگی برای این مشکل وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره شده.

  • برای افرادی که خارش سرشان به دلیل، خشکی پوست سر است، شامپوهای حاوی روغن شتر مرغ، می تواند بهترین گزینه باشد.
  • همچنین می توانید از روغن بادام، روغن نارگیل و یا روغن زیتون نیز برای این منظور استفاده کنید. برای این کار می توانید روغن را کمی گرم کرده، سپس موهایتان را دسته دسته کرده و آن را به پوست سرتان بمالید و اجازه دهید تا چند ساعتی روی سرتان باقی بماند.
  • برس کشیدن مو ها و پوست سر می تواند باعث افزایش گردش در پوست سر شود. یک برس نرم انتخاب کنید و به آرامی موها و پوست سرتان را شانه کنید. همین کار از خارش سر جلو گیری می کند. توجه کنید هنگامی که موهایتان خیس است، این کار را انجام ندهید زیرا زمانی که موهایتان خیس است به راحتی کنده می شود.

درمان های خانگی

  • درمان خارش سر با استفاده از سرکه؛ یک مخلوط آب گرم و مقداری سرکه  تهیه کنید و به موها و پوست سر بمالید و سپس با یک شامپوی ملایم بشویید.
  • مایع غلیظ میانی یا همان ژل گیاه آلوئه ورا را بر روی کف سر بمالید و پس از 15 دقیقه، با شامپو بشویید
  • برخی از چای ها، به خصوص چای بابونه، خارش سر را ازبین می برند.
  • استفاده از تکنیک های کاهش اتسرس مانند یوگا، مدیتیشن و ورزش کردن نیز در برطرف کردن خارش سر موثر است.

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 594
تعداد کل آرا: 3995
تعداد کل بازدیدها: 650137


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)