چند راهکار برای درمان سوختگی زبان و دهان

چند راهکار برای درمان سوختگی زبان و دهان

تقریبا همه ی ما این اتفاق را دست کم یکبار تجربه کرده ایم، زمانی که توقع ندارید غذایی آنقدر داغ باشد که زبان شما را بسوزاند و شما زمانی که غذا را در دهان خود قرار می دهید، زبان و دهانتان می سوزد و بعد هم سعی می کنید سوختگی زبان و سقف  دهانتان را به نوعی برطرف کنید و دهان را خنک کنید. در این مطلب قصد داریم به چند راهکار خانگی برای درمان سوزش نوک زبان و سوختگی دهان با غذای داغ اشاره کنیم.

با دهان نفس بکشید

برای درمان سوختگی زبان با غذا یا چای داغ،  اولین کار این است که به محض اینکه غذای داغی را در داخل دهانتان گذاشتید، بلافاصله آن را از دهانتان خارج کنید و سعی کنید با دهانتان خارج کنید. با این کار جریان هوا وارد دهانتان می شود و باعث تسکین سوزش شما می شود.

یک نوشیدنی یا غذای سرد و خنک بخورید

هرچه زود تر یک چیز سرد بخورید، دمای زبانتان زودتر پایین می آید و التهاب آن سریع تر برطرف می شود. می توانید یک تکه یخ مک بزنید و یا یک بستنی بخورید. سعی کنید هر چیز خنکی را که در دهان می گذارید قبل از قورت دادن کمی در دهانتان نگه دارید.

عسل

خاصیت آنتی باکتریال عسل، باعث می شود از عفونت باکترایی پوست جلوگیری شود. خاصیت ضدعفونی کنندگی و ضد التهابی عسل، فوق العاده است. عسل را روی زبانتان بمالید و تا جایی که امکان دارد روی آن نگه دارید

ماست

ماست هم می تواند یک تسکین فوری برای سوزش زبان باشد. خاصیت آرامش بخشی ماست، گرما و سوختگی زبان و دهان را رفع می کند. یک فنجان ماست را کم کم بخورید، سعی کنید کمی در دهانتان نگه دارید.

چند راهکار برای درمان سوختگی زبان و دهان

نعناع

این گیاه دارای ماده ای به نام منتول بوده که عصب های حسی سرما را فعال می کند و باعث می شود ناحیه سوختگی کرخت شود و التهاب کاهش پیدا کند. همچنین  نعناع از بروز عفونت نیز جلوگیری می کند.

ویتامین E

طبیعت تسکین دهنده ی روغن ویتامین E می تواند التهاب و سوختگی را بکاهد. شما می توانید یک کپسول ویتامیتن ایی را باز کنید و محتویات آن را روی زبان خود بریزید. با استفاده از انگشت، آن را روی تمام سطح سوختگی بریزید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 679
تعداد کل آرا: 4503
تعداد کل بازدیدها: 869425


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)