چشم انداز کارآفرینی در چین

چشم انداز کارآفرینی در چین
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/12/27

کشور چین یکی از کشورهای برتر تولید کننده فناوری در جهان است، اما این کشور چشم انداز و هدف گسترده تری برای محیط کسب و کار و کارافرینی و نوآوری خود دارد- برای آشنایی با مفهوم کارآفرینی به مقاله های کارآفرینی چیست؟ و استارتاپ چیست و چگونه یک استارتاپ راه بیندازیم؟ رجوع کنید. چین به دنبال این است که برترین کشور نوآور فناوری در جهان باشد.این کشور دیگر تنها به مونتاژ محصولات پیشرفته قانع نیست و می خواهد که خود خلق کننده و مبدع آنها باشد. او می خواهد متخصصانش بتوانند چنین محصولات پیشرفته ای را تصور(ایده پردازی)، طراح، قطعات آن را ساخته و مالکیت فکری و معنوی آن را در دست داشته باشند. با وجودیکه کشور آمریکا به عنوان کشور پیشرو در فناوری(پیشرفته) اخیرا، بعد از روی کار آمدن ترامپ، محدودیت های تجاری با چین وضع کرده است، اما مقامات این کشور باید بدانند که امریکا در حال از دست دادن رهبری کارآفرینی در حوزه های فناوری است. در این مقاله بیشتر با وضعیت کارآفرینی و چشم انداز کارآفرینی در چین آشنا می شویم.

تمامی محصولات پیشرفته در چهار مرحله تولید می شوند: طراحی و توسعه نمونه اولیه، نوشتن کدهای نرم افزاری، طراحی اجزا تولید از جمله قطعات، زیرسیستم ها و غیره  و در نهایت مونتاژ و تست محصول نهایی. بیشتر شرکت های فناوری امروز در سه مرحله اول فعال هستند. یعنی در جاییکه نوآوری، ریسک، کارآفرینی و ارزش(اصلی محصول) وجود دارد. در حالیکه بخشی از قسمت های طراحی یک محصول برونسپاری می شود، اما شرکت های آمریکا همچنان مالکیت فکری این محصولات را حفظ می کنند. آنها ریسک های استارتاپ و سرمایه گذاری مخاطره پذیر را پذیرفته و برند و مالکیت فکری و معنوی محصول نهایی متعلق به آنهاست. تا همین چند سال گذشته، کشور چین و شرکتهای چینی محدود به مرحله چهارم از تولید بودند یعنی مونتاژ و تست محصول نهایی. اما اخیرا تحولی سریع روی داده است. در دهه گذشته، چین مرکز رشد بسیاری از شرکت های نوپا/استارت آپ ها بوده و چندین بنگاه مخاطره پذیر با حمایت دولت و با استفاده از سرمایه هایی که از لحاظ مقدار با سرمایه گذاری های انجام شده در سیلیکون ولی(Silicon Valley) رقابت می کند، ایجاد کرده است. شرکت های چینی در حال نوآوری و تولید خودروهای الکتریکی، پهپادها، دستگاه های هوشمند، فناوری های پیشرفته مالی/فین تک(Fintech) و تجارت الکترونیک هستند.

در حالیکه نیمی از شرکت های مخاطره پذیر جهان، آمریکایی هستند، تقریبا یک چهارم از آنها در حال حاضر از چین هستند، از جمله چهار تا از هفت شرکت بزرگ از لحاظ ارزش. شاید بسیاری تصور کنند که کشورهای غربی در زمینه فناوری های تمیز زیست محیطی پیشرو باشند، اما در چین به نسبت دیگر نقاط جهان، تعداد بیشتری خودروی الکتریکی تولید و فروخته می شود.

نمونه های جالبی از موفقیت های شرکت های نوآور چینی وجود دارند؛ از جمله اینکه علی بابا(Alibaba) بیش از شرکت آمازون جنس جابه جا کرده است. سامسونگ و اپل را شاید بسیاری بزرگترین سازندگان تلفن های هوشمند در جهان بدانند، اما در میان پنج شرکت برتر سازنده تلفن هوشمند نام هوآوی، اوپو(Oppo) و ژیاومی(Xiaomi) وجود دارد که این سه شرکت چینی حدود 20 درصد از سهم بازار تلفن های هوشمند را در اختیار دارند. یکی از حوزه های ضعف شرکت های چینی حوزه نیمه هادی ها بوده است. اما گزارش های اخیر نشان می دهند که این کشور سرمایه گذاری بیش از 160 میلیارد دلاری را برای کسب فناوری های ریزپردازنده(Chips) و نیمه هادی ها انجام داده است تا بتواند چین را تا سال 2030 به یکی از رهبران جهانی در حوزه نیمه هادی ها تبدیل کند. با توجه به همه این پیشرفت ها شاید این سوال پیش آید که مراکز فناوری در حال رشد در پکن و شنزن چین چگونه فعالیت و پیشرفت می کنند. نکته در نگرش و نگاه فعالان و کارآفرینان محلی است. فرهنگی کارآفرینی در چین، برخلاف تصور بسیاری، بسیار تهاجمی و رقابتی حتی نسبت به کشورهایی مانند امریکاست. مردم این کشور به دلیل توانایی ضعیف مالی به نسبت کشورهای غربی بیشتر کار می کنند. بنابراین شرکت های نوپا/استارتاپ ها در چین سریعتر بزرگ می شوند. در سالهای اخیر کشور چین یک جامعه در حال صعود به طبقه متوسط در حال رشد دارد که مصرف و تقاضای زیادی برای محصولات مختلف از جمله محصولات جدید و بدیع که توسط شرکت های محلی تولید می شوند دارد. کشورهای غربی از جمله آمریکا در حال حاضر نگران مشکلاتی مانند کسری تجاری، شغل های تولیدی، دستکاری در ارز، سرقت مالکیت فکری هستند که باوجودیکه مشکلات فعلی این کشورها است، اما کشور چین و فرهنگ کارآفرینی در چین نشان داده است که این کشور قصد دارد که فراتر از تبدیل شدن به بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده کالاها و خدمات فناوری، پیش رود. چین به دنبال داشتن هسته فناوری، طراحی، ریزپردازنده ها، سخت افزار، نرم افزار و برند محصول خود است. او سرمایه فکری و معنوی خود را می خواهد، او ارزش نهفته در محصولات را می خواهد. او قصد دارد که جایگزین سیلیکون ولی امریکا شود و نشان داده است که روزی در این کار موفق خواهد شد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.7
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1371
تعداد کل بازدیدها: 369684

نظرات کاربران

*