چرا گوشه پنجره هواپیما گرد است ؟

چرا گوشه پنجره هواپیما گرد است ؟

تمامی هواپیماها یک شکل پنجره دارند. اگر دقت کرده باشید تمام پنجره های هواپیما مربع است که گوشه های گرد دارد. آیا دلیل این شکل را می دانید؟ تا حالا فکر کرده اید که چرا پنجره های هواپیما مستطیل نیستند یا این که چرا بیضی نیستند ؟

هواپیما ساختمانی قوی با طراحی پیشرفته دارد که یک نوآوری مهندسی به شمار می رود. این پنجره ها تماما طبق اصول خاصی ساخته شده اند. اگر دقت کرده باشید تمام هواپیماها یک شکل پنجره دارند، مربعی که گوشه های گرد دارد. شاید شما هم فکر کرده باشید که بد نبود اگر پنجره هواپیما شکلی مستطیل یا بیضی داشت ! اما در صورتی که پنجره های هواپیما شکلی غیر از این داشتند بی شک سقوط هواپیما قطعی و حتمی می شد. اما دلیل این فرم برای پنجره های هواپیما چیست ؟

پنجره های مربع از کجا آمدند ؟

در اواسط قرن بیستم خطوط هواپیمایی تجاری راه اندازی شد. در این دوره تلاش های بسیاری انجام شد تا نهایت صرفه جویی در هزینه ها صورت بگیرد. این را هم می دانیم که هر چه میزان چگالی هوا پایین تر باشد موتور هواپیما به قدرت کمتری در حین پرواز نیاز دارد و به صورت کلی سوخت کمتری برای پرواز در اتمسفر مصرف خواهد کرد و این مسئله تاثیر مستقیمی بر روی هزینه های یک سفر هوایی خواهد داشت. هواپیماها برای پرواز در ارتفاعات بسیار بالا طراحی و تولید می شوند. نخستین مسئله ای که در ساخت و بررسی موارد ایمنی رعایت می شود میزان فشار کابین است تا مسافران به راحتی بتوانند نفس بکشند. مرحله بعدی مقاومت بدنه استوانه هواپیما در برابر فشار داخلی است که با شروع پرواز این فشار افزایش پیدا می کند. در دهه 1950 هواپیماهای بسیاری از بین رفتند و دچار نقص فنی گشتند تا مهندسان توانستند یک نفص مهم را کشف و در مورد آن چاره ای طراحی کنند و آن مسئله این بود که پنجره های هواپیما را مربع های گوشه گرد بسازند.

پنجره های مربع چه خاصیتی دارند ؟

پنجره های مربع به علت اختلاف کمی که در فشار بین اتمسفر و کابین ایجاد می کنند برای هواپیما مناسب هستند. اختلاف بین اتمسفر و کابین سبب می شود که کابین کمی کوچک تر از حد معمول حجم داشته باشد این حجم بر روی فشار داخلی تاثیر می گذارد. زمانی که قاب پنجره در گوشه ها به حالت منحنی یا گرد دربیاید میزان این حجم باز هم کاهش کمتری خواهد داشت. در صورتی که یک پنجره بیضی یا حتی مستطیل حجم زیادی را در بدنه اشغال می کنند که خطرات بالقوه ای را در حجم داخلی خواهند داشت.

پنجره های نا هماهنگ

چرا گوشه پنجره هواپیما گرد است ؟

مسئله ای دیگر علاوه بر شکل پنجره های هواپیما، نا متقارن بودن صندلی های هواپیما با پنجره ها است. شما هر چقدر هم زود به پای گیت پرواز برسید هیچ وقت صندلی پیدا نمی کنید که با پنجره کنارش در یک ردیف باشد. همیشه ردیف صندلی ها با ردیف پنجره ها ناهماهنگ هستند.. این موضوع تنها با مالکیت خطوط مرتبط است. خطوط هواپیمایی این موضوع را نوعی مالکیت خود می دانند چرا که زمانی که نیاز باشد این شرکت ها بتوانند تعداد ردیف و موقعیت صندلی ها را تغییر دهند.

فراموش نکنید بار بعد که پرواز هوایی داشتید نیازی نیست برای کنار پنجره نشستن زودتر وارد فرودگاه شوید و این که به دلیل کوچک بودن مربع پنجره هواپیما از سازندگان آن گله و شکایت کنید.


چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 45

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 36
تعداد کل نظرات : 5
تعداد کل آرا: 947
تعداد کل بازدیدها: 2850
چرا گوشه پنجره هواپیما گرد است ؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 45


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)