چرا کودکان ناخن های خود را می خورند؟

چرا کودکان ناخن های خود را می خورند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/28

برخی از کودکان به دلایل مختلف ناخن های خود را می خورند، خوردن ناخن عملی ناپسند و مضر می باشد که سبب به وجود امدن بسیاری از بیماری ها می گردد، چرا که در زیر ناخن های انسان میکروب های زیادی وجود دارد، که در اثر خوردن ناخن، این میکروب ها وارد بدن می شوند. از این رو، بهتر است تلاش نمود تا کودکان این عمل ناپسند را ترک نماید.

کمتر پیش می آید که کودکی پیدا شود، از روی کنجکاوی هم که شده ناخن خود را حتی برای یکبار هم که شده نخورند. ناخن ها بدون اینکه کودک از کدام طبقه می باشد، اشراف است یا فقیر، در داخل خود میکروب های بسیاری را مخفی کرده اند و از این رو، منبع خطر می باشد. برای کودکان کم سن و سال این خطر بسیار بیشتر می باشد. چرا که کودک دائما دستش در دهان خود می باشد، میکروب های زیادی را قورت می دهد.

در این رابطه یکی از متخصصان اطفال جمهوری آذربایجان در مصاحبه با آذرتاج گفته است: عمل خوردن ناخن در کودکان سه تا چهار ساله به وجود می آید. برخی از والدین به عمل ناخن خوردن کودکان زیاد اهمیت نمی دهند، ولی این عمل مشکلی جدی است. همین مشکل در بسیاری از مواقع نادر در کودکانی که یک سالگی خود را تمام کرده اند، هم دیده می شود. بخش بزرگی از کودکان تمایل به خوردن ناخن دارند و همین عمل در آنها تا سن بالاتر هم ادامه پیدا می کند. چرا که در سن های بالاتر به جای اینکه این عمل را کمتر کنند آن را بیشتر هم می کنند. آشکار کردن دلیل این امر واجب می باشد. در درجه اول، کودکان با توجه و دقت والدین مواجه نمی شوند، ولی با گذر زمان در برخورد با جامعه از این عمل دست می کشند. در درجه دوم؛ بچه های دوست دارند از بزرگترها تکرار و تقلید کنند، اگر در بزرگترها همین کارها را مشاهده کنند، خواه و ناخواه تمایل به انجام داده آن را پیدا می کنند و بنیاد و اساس این عمل زشت گذاشته می شود.

برای ترک کردن ناخن خوردن کودکان، یکی از راه ها این است که باید وانمود کنید که متوجه این عمل نشده اید و تا مدتی نباید به آن توجه کرد. اما اگر کودک هنوز هم به ناخن خوردن خود ادامه دهد، باید علل و دلایلی که سبب این عمل می شود را دانست، البته کودکان را به این دلیل نباید ترساند، کتک زد، و یا ویشگون گرفتن کار درستی نمی باشد.

از شرایطی که موجب ترس کودکان و ایجاد شرایط ناراحتی می شود به دور باشید، در کودکان کم سن و سال نگاه کردن به فیلم های ترسناک و یا فیلم های که در آنها زد و خورد و صحنه های ترسناک دارد، در کودکان ایجاد هیجان می کند. هیجان در کودکان بسیار خطرناک می باشد و همین هیجان سبب ناخن خوردن کودکان هم می گردد.

بر اساس نظر روانشناسان، در کودکان موقعی که شب می خوابند، دست کش نازک برای جلوگیری از ناخن خوردن بپوشانید و برای مانع شدن از زمانی که کودک می خواهد ناخن دست خود را بخورد، پشگیری کند. برای رهایی از کارهای مضر، زدن لک های تلخ بر روی ناخن، زدن مواد بی ضرر بر روی ناخن مانع از ایجاد تمایل برای ناخن خوردن در کودکان می شود. هم اینکه زدن مقدار بسیار کمی فلفل تند بر روی ناخن در زمانی که کودک آن را به دهانش می برد، سبب تند شدن زبان می شود و این امر نیز سبب ترک کردن عمل ناخن خوردن می شود.

تلاش برای پرت کردن حواس کودکان به کارهای دیگر هم یکی دیگر از روش های مفید برای منصرف کردن آنها از کارهای مضر می باشد.

مثلا در زمانی که کودک دارد تلویزیون و یا فیلم نگاه می کند و یا دارد موسیقی گوش می دهد، دادن چیزی که کودکان بتواند آن را بخورد برای رفع ناخن جویدن کودک مفید می باشد.

ناخن خوردن به عنوان یک کار بد سبب می شود که تلاش برای رهایی و ترک آن در کودکان ضروری باشد. برای این لازم است که بزرگ سالان هم از کارهای بد که کودکان آن را انجام می دهند، امتناع منند. چرا که تاثیرات خارجی تنها برای رهایی از این عمل مفید نیست، در برخی از موارد برای ترک کردن ریشه ای این عمل هم تاثیر منفی دارد و وسیله ای برای ناراحتی و عصبانیت دیگران تبدیل می شود.

با گذر زمان، در کنار ناخن خوردن بیماری های دیگری هم به وجود می آید، کسانی که دارای ناراحتی عصبی و تنش عصبی می باشند، روز به روز به ناخن خوردن می پردازند. خوردن ناخن گاهی آنها را راحت می کند، تنش ها را کاهش می دهد، اما این عمل شرایطی برای وارد شدن میکروب ها به ارگانیسم بدن انسان به وجود می آورد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 302974

نظرات کاربران

*