چرا پزشکان جراح تنها لباس آبی و یا سبز رنگ می پوشند؟ علت اینکه جراحان لباس سبز یا آبی می پوشند چیست؟

 چرا پزشکان جراح تنها لباس آبی و یا سبز رنگ می پوشند؟ علت اینکه جراحان لباس سبز یا آبی می پوشند چیست؟

تا حالا حتما به این نکته توجه کرده اید که در بیمارستان ها و سایر اماکن درمانی و بهداشتی همه پرسنل درمانی مانند پرستاران و ... لباس سفید رنگ بر تن می کنند اما دکترهای جراح از لباس های رنگ آبی و یا سبز استفاده می کنند، در این مطلب می خواهیم چرایی استفاده دکتر های جراح از رنگ آبی و سبز را توضیح دهیم و به این سوال که چرا از رنگ های دیگر استفاده نمی کنند، پاسخ دهیم.

تا حالا فکر کرده اید که چرا در اتاق عمل، پزشکان جراح لباس سفید نمی پوشند و به جایش از لباس های آبی و یا سبز استفاده می کنند؟

بر اساس شواهد از ابتدا همه کارکنان بیمارستانی لباس سفید می پوشیدند، حتی پزشکان جراح همه لباس سفید می پوشید، اما از سال 1914 یکی از دکترهای جراح با نفوذ دنیا از پوشیدن لباس سفید رنگ امتناع کرد و به جایش ابتدا لباس سبز رنگ و بعدا آبی رنگ پوشید.

اما نکته اینجا می باشد که در اتاق عمل لباس سفید موجب می شود که در حین عمل وقتی خون در رنگ سفید لباس وی و همکارانش منعکس می شود، به مدت چند ثانیه دکتر جراح دچار کوری و عدم دید شود. مانند کسی که از یک محل تاریک وارد یک محل روشن می شود و نمی تواند چشمانش را باز کند.

اما شاید این سوال مطرح شود که چرا مثلا بنفش یا زرد نمی پوشند؟ چرا تنها آبی و یا سبز می پوشند؟ جواب این است که رنگ آبی و یا سبز در طیف قرمز منعکس می شود. و به نوعی مکمل هم هستند، و در موقع جراجی موجب می شود بینایی و دید دکتر جراح تقویت شد.

به همین دلیل رنگ آبی و سبز ضمن اینکه برای چشم و بینایی دکترهای جراح خوب است، همچنین موجب دیده شدن بهتر رنگ قرمز هم می شود، و این باعث می شود که دکترها در زمان جراحی خطا و اشتباه کمتری داشته باشند.

بنابراین می توان گفت که نگاه کردن به رنگ آبی یا سبز می تواند دید دکتر از اشیای قرمز از جمله احشای خون آلود را تقویت کند. مغز رنگ ها را نسبت به یکدیگر تفسیر می کند. اگر جراح به چیزی خیره شود، که به رنگ قرمز یا صورتی باشد، حساسیتش را نسبت به آنها از دست می دهد. در واقع پیام های مربوط به رنگ قرمز در مغز محو می شود، که می تواند باعث شود پزشک تفاوت های ظریف رنگ اجزای بدن را به درستی نبیند. و همچنین نگاه کردن گاه به گاه به چیزی سبز رنگ می تواند چشم ها را به تغییرات در رنگ قرمز حساس تر کند.

از سوی دیگر تمرکز شدید و مداومی بر روی رنگ های قرمز ممکن است باعث توهمات بینایی سبزرنگ روی سطوح سفیدرنگ شود که حواس جراح را پرت می کند. این شبح های سبزرنگ در صورتی که نگاه جراح از بافت های قرمز بدن به چیزی سفید رنگ مانند پارچه های تخت یا لباس سفید متخصص بیهوشی بیفتد، ممکن است ظاهر شوند.

یک شبح سبزرنگ از احشای قرمز بیمار ممکن است روی پس زمینه سفید ظاهر شود. جراح به هر جا که نگاه کند، این تصویر پریشان کننده مانند نقاط نورانی شناوری که پس از فلاش زدن دوربین جلوی چشمان شما ظاهر می شود، دید او را دنبال می کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 371
تعداد کل نظرات : 22
تعداد کل آرا: 302
تعداد کل بازدیدها: 6213


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)