چرا هر سال به نام حیوانی مشهور است؟

چرا هر سال به نام حیوانی مشهور است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/01/03

آیا شنیده اید که هر وقت سال جدید می آید می گویند سال فلان حیوان است این مقاله می خواهد دلیل این که چرا نام هرسال به نام یک حیوان نام گذاری شده است بپردازد.

ویکی پدیا تاریخچه گاهشماری و نسبت دادن هر سال به یک حیوان را اینگونه بیان می کند.

در آغاز به کارگیری این نوع گاه شماری، ماه های قمری اقترانی که با رؤیت هلال ماه اغاز می شد به شکلی که در گاهشماری هجری قمری کار برد داشت، باقی ماند تا مورد تأیید مسلمانان نیز قرار بگیرد بدین سان، به همان ترتیبی که در گاه شماری قمری عمل می کردند طول ماه های را در زیج ها وتقویم های سالیانه سی روزه وبیست ونه روزه محسابه می کردند.

در این زمینه در نخستین زمینه ی امور دینی و شرعیات نخستین روز ماه محرم ودر امور مالیاتی و رسمی نوروز جلالی بود و تاریخ مطابق با آن را گاه با گاه شماری حیوانی، بیشتر از مطابقت با ماه هجری قمری استفاده می شد، اما در دوره های بعد بیشتر گاه شماری جلالی و برج های دوازده گانه آن مورد استفاده قرار می گرفت.

بر این اساس طول متوسط سال برای کارهای رسمی ومالیاتی در گاه شماری حیوانی برابر با طول متوسط سال حقیقی خورشیدی بود.

تغییرات در دوره ی صفویه

تا دوره ی صفویه با ماه های قمری رواج داشت اما از دوره ی صفویه مقرر گردید که علاوه بر ماه های قمری ماه های شمسی نیز در تقویم سالیانه ثبت شود. این روش از عصر صفویه تا سال 1329 هجری قمری ادامه داشت. در این سال ماه های شمسی با نام برج های دوازده گانه پذیرفته شده و در تقویم های سالیانه ثبت شدند.

صفویان همچون مغول ها سال های قمری را با نام حیوانی که به سال های همزمان چینی- اویغوری اطلاق می شد نام گذاری می کردند از آنجاکه هر سی و سه سال  خورشیدی (یا هر سی و سه سال قمری چینی-اویغوری) برابر با سی و چهار سال قمری می‌باشد، همواره یک سال قمری در طی این مدت بی نام می‌ماند؛ بنابراین در عصر صفویه قرار بر این شد که در گاه‌شماری حیوانی، در هر دورهٔ سی و سه یا سی و چهار سالهٔ شمسی - قمریِ چینی - اویغوری، یک سال قمری در نامگذاری حذف گردد.

با اینکه این حذف، در هر سی و سه یا سی و چهار سال لازم بود، امّا در عرصهٔ عمل، چندان به صورت منظم اجرا نمی‌شد. بعنوان نمونه در گزارش اسکندر منشی، وقایع نگار دورهٔ صفویه، در برخی موارد نام یک حیوان به دو سال متوالی داده شده‌است.

 چگونه بفهمیم امسال سال چه حیوانی است؟

 روش کار به این صورت است که برای تشخیص اینکه یک سال خورشیدی با نام کدام یک از این حیوانها مطابقت دارد، ابتدا باید عدد ۶ را از سال خورشیدی کم کرده و عدد به دست آمده را بر ۱۲ تقسیم نمود.

باقیمانده این تقسیم از ۰ تا ۱۱ می تواند باشد که هرکدام از این اعداد بیانگر نام یکی از حیوانات است.

۰ خوک

۱ موش

۲ گاو

۳ پلنگ

۴ خرگوش

۵ نهنگ

۶ مار

۷ اسب

۸ گوسفند

۹ میمون

۱۰ مرغ

۱۱ سگ

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.8
مجموع آرا: 12

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 92
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 808
تعداد کل بازدیدها: 197359

نظرات کاربران

*