چرا نیاید هر روز دوش گرفت؟ مضرات هر روز دوش گرفتن چیست؟

چرا نیاید هر روز دوش گرفت؟ مضرات هر روز دوش گرفتن چیست؟

در روزهای گرم تابستان، انسان برای رهایی از بوی عرق و ... دوست دارد هر روز دوش بگیرد، و علاوه بر این بسیاری از مردم به علل مختلف هر روزه حمام می کنند و یا دوش می گیرند، ولی آیا حمام رفتن هر روزه خوب می باشد، و یا اینکه می تواند برای سلامتی مضر باشد و آسیب رسان است؟ برای دانستن پاسخ این سوال، همراه ما باشید و این مطلب را به دقت مطالعه کنید.

بسیاری از مردم یاد گرفته اند که هر روز حمام بروند و دوش بگیرند، و بر این عقیده هستند که با دوش گرفتن هر روزه، تمیزتر و سرحال تر به نظر می رسند. و حتی صبح ها قبل رفتن سرکار، دوش می گیرند چرا که بر این عقیده هستند که موجب هوشیاری می شود. اما خوب است توجه داشته باشید که دوش گرفتن هر روز می تواند برای سلامتی مو و پوست و ... مضر باشد و منجر به ایجاد بیماری های پوستی شود.

در زمان های اخیر، متخصصان پوست اعلام کرده اند که بیماری های پوستی بسیار زیاد شده است. بر اساس عقیده این متخصصان، دلیل اصلی این بیماری، دوش گرفتن هر روزه و یا دوش گرفتن روزی چند بار می باشد. به عقیده این دانشمندان، علت اساس افرایش بیماری های پوستی صرفا دوش گرفتن نیست، بلکه موادی مانند تری‌کلوسان (Triclosan )و ... که در ترکیبات مواد شوینده وجود دارد، دلیل افزایش بیماری های پوستی می باشد. استفاده زود به زود از این مواد موجب خشکی پوست، و بی آبی آن می شود. همچنین تری کلوسان موجب می شود که باکترهایی مفید برای پوست از بین بروند، و پوست ضعیف شود. و در نتیجه به جای بسیاری از باکتری های مفید که از بین رفته اند، جایشان را باکتری های مضر و تازه بگیرند. این روند در انسان موجب می شود، که روز به روز بیماری های پوستی در میان مردم گسترش یابد.

در اثر زیاد حمام کردن، پوست فرصت کمتری برای ترمیم خود بواسطه تولید چربی طبیعی در اختیار دارد. و علاوه بر این، دوش گرفتن زیاد برای موها هم خوب نیست. پیامدهای منفی زیاد حمام کردن برای موها شامل خشکی و شکنندگی و کدر شدن موها و بیشتر شدن احتمال شوره سر است. در بعضی موارد، موها ممکن است چرب هم شوند، زیرا پوست سر مجبور می شود برای جبران خشکی خود، بیش از حد فعالیت کند.

یکی دیگر از دلایلی که نباید هر روزه دوش گرفت، آسیب دیدن ناخن ها می باشد، آب داغ ناخن‌ها را منبسط می‌کند، و باعث ورقه‌ورقه شدن و ترک خوردن‌شان می‌شود. ناخن‌ها با شستشوی زیاد، رطوبت و چربی‌شان را از دست می‌دهند، و خشک و پوسته‌پوسته می‌شوند.

بر اساس گزارشی که در نشریه Zdorovie روسیه انتشار یافته به مردم توصیه شده، کسانی که هر روز حمام می کنند، بهتر است از مواد شوینده استفاده نکنند. همچنین برای حمام کردن کودکان استفاده از شوینده هایی که در ترکیباتشان ماده تری کلوسان دارند باید خودداری شود.

باید توجه داشته باشید که روز حمام کردن موجب افزایش خشکی پوست می شود، و چربی طبیعی پوست را از بین می برد. و پوست بیشتر در معرض تحریک و التهاب قرار می گیرند. پس برای حفاظت از پوستمان نیاز نیست که هر روزه حمام کردن، پوست را می توان به روش های مختلف تمیز کرد. علاوه بر این ها، با توجه به شرایط کشورمان که با کم آبی روبرو است، دوش گرفتن هر روزه آب را هدر می دهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 786
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1539
تعداد کل بازدیدها: 61854


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)