چرا موهایمان خاکستری می شود | چرا موی برخی از افراد زودتر سفید می شود

چرا موهایمان خاکستری می شود | چرا موی برخی از افراد زودتر سفید می شود

همانطور که شما نیز می دانید رنگ موی افراد یکی از مهمترین مواردی از ظاهر یک فرد است که به چشم می خورد. اما علت خاکستری یا سفید شدن موی ما انسان ها چیست؟ چرا برخی موهایشان زودتر سفید می شود و برخی دیگر دیرتر سفید می شود. در این مقاله به توضیح موارد زیر می پردازیم. برای پاسخ به این سوال، ابتدا با شناسایی آنچه که دقیقا موهای خود را به رنگ آن در وهله اول می رساند.

مو چگونه رنگ خود را دریافت می کند؟
مو رنگدانه خود را از ملانین دریافت می نمایدکه دو نوع از آن وجود دارد: eumelanin (قهوه ای تیره یا سیاه) و pheomelanin (نارنجی و زرد). این رنگدانه ها توسط ملانوسیت ها تولید می شوند که سلول های پایه هر فولیکول مو هستند. همانطور که موها رشد می کنند، به صورت آرام آرام موهای انسان رنگدانه ها را دریافت می کند و این رنگدانه ها است که مشخص می کند که آیا رنگ موهای ما بلوند است یا سرخ مایل به قرمز، سیاه و سفید و یا رنگی بین آن رنگهاست.

چه زمانی موها رو به خاکستری شدن می روند؟
با گذشت زمان، سلول های بدن ما به علت بیماری، علل محیطی یا به علت پیری آسیب می بینند. هنگامی که این اتفاق می افتد، فولیکول های مو می توانند تمام ملانوسیت های خود را از دست بدهند، که منجر به موهای خاکستری یا سفید می شود. هنگامی که اولین موی خاکستری خود را می بینید نگران نشوید این بدان معنا نیست که تمام سر شما یک شبه به خاکستری تبدیل خواهد شد. تا زمانی که هنوز سلول های بنیادی ملانوسیتی را در دیگر فولیکول های مو دارید، آنها برای ایجاد چرخه رشد مو برای ایجاد ملانوسیت ادامه می دهند و رنگ مو را به موهای خود اضافه می کنند. این تنها زمانی است که فولیکول های مو از آسیب دائمی سلول رنج می برند که مو در خاکستری همچنان رشد می کند.

چرا موی برخی از افراد زودتر از دیگران سفید می شود؟
هنوز دانشمندان نتوانسته اند این سوال را با قاطعیت پاسخ دهند. در حقیقت پاسخ این سوال 100٪ روشن نیست. به طور متوسط ​​مردم در 40 تا 50 سالگی خود موهای خاکستری می بینند، اما می توانند خیلی زودتر این سال ها نیز موهای شما خاکستری شود که علت آن می تواند بدلیل ژنتیک، جنسیت و قومیت شما باشد. به عنوان مثال، زنان بعد از مردان تمایل به خاکستری دارند، همچنین سیاهپوستان خیلی دیرتر از بقیه موهایشان سیاه می شود و نسبت به سفید پوستان بیشتر موهای مشکی دارند.

یک مطالعه در سال 2014 نیز تایید کرد که خاکستری شدن زودرس می تواند به تعداد بیشتری از فولیکول های مو مرتبط باشد که از قرار گرفتن در معرض رادیکال های آزاد آسیب دیده است. سیگار کشیدن، بیماری و عوامل محیطی خشن (آلودگی بالا) همه علل بالقوه هستند. و در حالی که استرس با ریزش مو مرتبط است، تحقیقات کمی انجام شده مبنی بر این که موهای خاکستری باعث می شود. خط پایین؟ ژنتیک عوامل پیشرو در تعیین زمانی که شما خاکستری هستند، بنابراین در نهایت، شما اغلب خانواده خود را برای تشکر (یا نه).

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات وبسایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 9
تعداد کل آرا: 108
تعداد کل بازدیدها: 35617
چرا موهایمان خاکستری می شود | چرا موی برخی از افراد زودتر سفید می شود
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)