چرا سیاره زهره پر نور است

چرا سیاره زهره پر نور است
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/12/06

شاید بارها برای شما اتفاق افتاده باشد که عصرها پس از غروب خورشید و یا صبح ها پیش از طلوع آفتاب، یک جسم درخشان بسیار پرنور که حتی در صورت عدم حضور منابع نوری دیگر، می تواند سایه ایجاد کند؛ را دیده باشید. چند سال پیش، عده ای در شهر های مختلف ایران، این جسم را بشقاب پرنده و یا بعبارتی UFO قلمداد کردند و تا مدتها این بحث، نقل محافل بود. اما می توان اندکی واقع نگر بود و با مراجعه به منابع معتبر نجومی ، دریافت که این جسم خیره کننده، چیزی جز سیاره پرفروغ زهره (ناهید) نیست.

در اصطلاح نجومی، آلبدوی این سیاره بالاست. آلبدو یک جسم نجومی، نسبت نور بازتاب شده ، به کل نور دریافتی از آن جسم است که بصورت عددی اعشاری مابین 0 تا 1 بیان می شود. به عبارتی اگر جسمی تمامی نور دریافتی را بازتاب کرد، آلبدوی آن 1 (بسیار درخشان) و اگر تمامی آن را جذب کرد، آلبدوی آن 0 می باشد (مات و کدر). آلبدو سیاره زهره، 0.76 است که بیشترین مقدار در میان سیارات منظومه شمسی است. اما دلیل این درخشندگی ذاتی چه می تواند باشد ؟
 
سیاره زهره را، ابری ضخیم با توان بازتابشی بالا فراگرفته است که حتی لحظه ای امکان دیدن سطح آن را برای ناظر بیرونی نمی دهد. برای منشا تشکیل چنین لایه ابری ضخیمی نظریات مختلفی توسط دانشمندان ارائه شده است که در این مطلب ذکر نخواهد شد. بنابراین، از این پس اگر به زهره نگاه کردی، در واقع به ابرهای جهنمی آن نگریسته اید !

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 726
تعداد کل نظرات : 40
تعداد کل آرا: 817
تعداد کل بازدیدها: 627236

نظرات کاربران

*