چرا سگ نجس است | نجاست سگ در قرآن | دلایل پزشکی نجاست سگ

چرا سگ نجس است | نجاست سگ در قرآن | دلایل پزشکی نجاست سگ
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/08

یکی از چیز هایی که امروزه مورد بحث واقع میشود این است که سگ نجس است یا خیر. ولی آیا واقعا سگ نجس است یا نه؟ در ادامه با ما باشید تا جواب این سوال بسیار مهم را بیابید.

چرا سگ نجس است | احکام نجاست سگ | کدام قسمت سگ نجس است

قبل از هر چیز باید بدانید که که در دین اسلام، علاوه بر حکم نجاست سگ، از نگهداری آن در خانه نیز پرهیز داده شده است.

درباره فلسفه نجاست سگ نیز باید این را گفت که: اگر چه فلسفه واقعی برخی از احکام برای ما روشن نیست؛ اما تا حدودی میتوان بعضی از حکمت های آن را بیابید.

در این زمینه میتوان گفت که، بدن سگ محل پرورش بسیاری از بیماری ها و باکتری ها است. سگ عامل یکی از خطرناک ترین بیماری ها به نام هاری است و علاوه بر این، سگ حیوانی است که زود با انسان مانوس میشود و میتواند روح حیوانی را در درون انسان پرورش دهد.

 

چرا سگ نجس است | نجاست سگ در قرآن | دلایل پزشکی نجاست سگ


در رابطه با نجس بودن سگ در قرآن هیچ موردی ذکر نشده است اما برای تحقیقات بیشتر میتوان به احادیث و راوایات مراجعه کرد. در ادامه به چند نمونه از احادیث و روایات اشاره میکنیم تا ببینیم که آیا واقعا سگ نجس است یا خیر؟

این روایات به دو دسته هستند:

دسته اول: جزو احادیثی هستند که به صراحت کلمه نجس در آنها به کار رفته است.

1- «سَأَلَ عُذَافِرٌ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ (ع) وَ أَنَا عِنْدَهُ عَنْ سُؤْرِ السِّنَّوْرِ وَ الشَّاة وَ الْبَقَرَة وَ الْبَعِیرِ وَ الْحِمَارِ وَ الْفَرَسِ وَ الْبَغْلِ وَ السِّبَاعِ، یُشْرَبُ مِنْهُ أَوْ یُتَوَضَّأُ مِنْهُ؟ فَقَالَ : نَعَمِ ، اشْرَبْ مِنْهُ وَ تَوَضَّأْ . قَالَ قُلْتُ لَهُ : الْکَلْبُ ؟ قَالَ : لَا . قُلْتُ : أَ لَیْسَ هُوَ سَبُعٌ ؟ قَالَ : لَا وَ اللَّهِ إِنَّهُ نَجَسٌ؟ لَا وَ اللَّهِ إِنَّهُ نَجَسٌ.
عذافر از امام صادق(ع) از نوشیدن و وضو گرفتن با پس مانده آبی که بعضی از حیوانات (سنور، گوسفند، گاو، شتر ، الاغ ، اسب، استر و درندگان) نوشیده اند، سوال کرد. امام فرمود: بنوش و وضو بگیر. سپس از سگ سوال کردم. امام فرمود: نه. پرسیدم: آیا او یک درنده (مثل دیگر درندگان) نیست ؟ فرمود: نه به خدا ، او نجس است . نه به خدا ، او نجس است.»

 

چرا سگ نجس است | نجاست سگ در قرآن | دلایل پزشکی نجاست سگ


2- «عَبْدِ اللَّهِ بْنِ أَبِی یَعْفُورٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (ع) قَالَ: إِنَّ اللَّهَ لَمْ یَخْلُقْ خَلْقاً أَنْجَسَ مِنَ الْکَلْبِ.
عبدالله بن ابی یعفور از امام صادق(ع) نقل می کند : همانا خداوند نیافرید خلقی را که نجس تر از سگ باشد.»

3-  «سَأَلَ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ(ع) عَنِ الْکَلْبِ؛ فَقَالَ: رِجْسٌ نِجْسٌ، لَا يُتَوَضَّأْ بِفَضْلِهِ، وَ اصْبُبْ ذَلِکَ الْمَاءَ وَ اغْسِلْهُ بِالتُّرَابِ أَوَّلَ مَرَّة ثُمَّ بِالْمَاءِ. راوي حکم سگ را از امام صادق (ع) سؤال کرد، حضرت فرمود: پليد و نجس است، از اضافه آبي که آشاميده نبايد وضو گرفته شود، آن آب را بريز و (ظرف) را بار اول با خاک و سپس با آب بشوى.»

4-  «عَنْ أَبِي سَهْلٍ الْقُرَشِيِّ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ(ع) عَنْ لَحْمِ الْکَلْبِ؛ فَقَالَ هُوَ مَسْخٌ. قُلْتُ: هُوَ حَرَامٌ؟ قَالَ: هُوَ نَجَسٌ؛ أُعِيدُهَا عَلَيْهِ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ، کُلَّ ذَلِکَ يَقُولُ هُوَ نَجَسٌ.
ابي سهل مي گويد از امام صادق(ع) درباره گوشت سگ سؤال کردم، حضرت فرمود: از حيوانات مسخ شده است. گفتم آيا حرام است؟ امام فرمود: نجس است. سه مرتبه اين سوال را تکرار کردم و هر سه بار امام فرمود: نجس است.»

 

چرا سگ نجس است | نجاست سگ در قرآن | دلایل پزشکی نجاست سگ


دسته دوم: جزو احادیثی هستند که کلمه نجس در آنها ذکر نشده، اما میتوان با قرائن (علائم) موجود در حدیث، نجاست سگ را اثبات کرد. در این احادیث با سگ مانند دیگر نجاسات برخورد میشود.

1- «عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ(ع) : قَالَ إِذَا وَلَغَ الْکَلْبُ فِی الْإِنَاءِ فَصُبَّهُ.
امام صادق(ع) فرمود: هرگاه سگ از ظرفی آب خورد، آن آب را دور بریز.»

2- «عَنِ الْفَضْلِ أَبِی الْعَبَّاسِ : قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ(ع): إِنْ‏ أَصَابَ ثَوْبَکَ مِنَ الْکَلْبِ رُطُوبَة فَاغْسِلْهُ
فضل از امام صادق (ع) نقل می کند : هرگاه رطوبتی از سگ به لباس شما برخورد کرد، پس آنرا بشویید.»

3- عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ : قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ(ع) عَنِ الْکَلْبِ یُصِیبُ شَیْئاً (مِنْ جَسَدِ الرَّجُلِ)، قَالَ: یَغْسِلُ الْمَکَانَ الَّذِی أَصَابَهُ.
محمد بن مسلم از امام صادق (ع) در مورد سگی که خودش را به بدن مردی مالیده است ، سوال کرد . حضرت فرمود : محل تماس سگ را بشوید.»

 

چرا سگ نجس است | نجاست سگ در قرآن | دلایل پزشکی نجاست سگ


4- «عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ(ع) عَنِ الْکَلْبِ السَّلُوقِيِّ فَقَالَ إِذَا مَسِسْتَهُ فَاغْسِلْ يَدَکَ.
محمد بن مسلم مي گويد: از امام صادق(ع) در مورد سگ سلوقي سوال کردم؛ حضرت فرمود: چنانچه او را لمس کرده اي، دستت را بشوي.»

همانطور که میدانید قرآن کلیات احکام را به ما داده است و ما برای این که جزئیات این احکام را بفهمیم باید به روایات و احادیث معصومین رجوع کنیم. در حدیثی از پیامبر هم که به حدیث ثقلین معروف است ابشان میفرمایند: «انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله وعترتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا بعدی: کتاب الله فیه‌الهدی والنور حبل ممدود من السماء الی الارض وعترتی اهل بیتی وان اللطیف الخبیر قد اخبرنی‌انهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض وانظروا کیف تخلفونی فیهما.
من در میان شما دو امانت نفیس و گرانبها می‌گذارم یکی کتاب خدا قرآن و دیگری عترتم اهل بیت را. تا وقتی که از این دو تمسک جویید، هرگز گمراه نخواهید شد و این دو یادگار من هیچ‌گاه از هم جدا نمی‌شوند تا کنار حوض کوثر بر من وارد شوند.»
با توجه به این حدث ما باید در احکام از روایات هم کمک بگیریم. پس با توجه به روایاتی که در بالا ذکر شد میتوان این نتیجه را گرفت که سگ حیوان نجسی است و در دین اسلام این گونه از او گفته شده است.

 

چرا سگ نجس است | نجاست سگ در قرآن | دلایل پزشکی نجاست سگ

 

به عنوان مطلب آخر باید این را گفت که خداوند این حیوان را برای انسان رام کرده است تا انسان از آن به عنوان کمک دست خود استفاده کند اما به راه های درست. خداوند هم در سوره مائده فرموده است که شکاری که توسط سگ های شکاری شکار میشوند هم بری انسان حلال میباشد. میتوانید برای اطلاعات بیشتر به تفسیر آیه 4 سوره مبارکه مائده مراجعه کنید.


امیدوارم این مقاله براتون مفید واقع شده باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 54
تعداد کل نظرات : 2
تعداد کل آرا: 115
تعداد کل بازدیدها: 77193

نظرات کاربران

*