چرا ستاره‌ها چشمک می‌زنند ؟ دلیل اینکه به نظر می‌رسد ستارگان چشمک می‌زنند چیست؟

چرا ستاره‌ها چشمک می‌زنند ؟ دلیل اینکه به نظر می‌رسد ستارگان چشمک می‌زنند چیست؟

غروب آفتاب فرا می‌رسد و شب با عظمت و تاریکی خود همه جا را فرا می‌گیرد. اما اگر شبی با هوای صاف داشته باشیم می‌توانیم ماه تابان را ببینیم که با نور خود مانند چراغی در شب نور می‌پراکند. سیاراتی که در مدار خود به دور خورشید در حرکت هستند و نور آن را باز می‌تابانند و ستاره‌های دوردست هم در آسمان پدیدار می‌شوند که چشمک می‌زنند و نور خود را از میلیون‌ها سال قبل به ما می‌رسانند.

نور ستاره‌ها از سوختن مواد تشکیل دهنده آن‌ها حاصل می‌شود مانند خورشید ما که یک ستاره پر نور و نزدیک به ما است. رقص نور و چشمک زدن ستارگان قرن‌هاست که انسان را مجذوب خود کرده است. اما چه اتفاقی می‌افتد که ستاره‌ها چشمک می‌زنند و دلیل این رقص نور در آسمان شب چیست؟

برای راحت تر شدن موضوع بیایید مورد مشابهی را روی سطح زمین بررسی کنیم. چه چیزی باعث دیدن سراب می‌شود؟ هوای گرم را بالای شن و ماسه داغ در یک روز گرم تصور کنید. ما سراب را می‌بینیم زیرا هوای گرم روی سطح زمین داغ، تراکم و چگالی متفاوتی با هوای سردتر بالای خود دارد. وقتی نور از سطح زمین به سمت ما بازتاب می‌یابد، از هوای با تراکم متفاوت می‌گذرد و همین باعث پدیده ای به نام شکست (انکسار) نور می‌شود. این مسئله باعث می‌شود که هوا مایع به نظر می‌رسد. مانند وقتی که جسمی درون آب را بیرون از آب نگاه کنیم و به نظر می‌رسد که جسم خم شده است که در واقع به علت عبور نور از آب به هوا که چگالی کمتری نسبت به آب دارد، نور شکسته شده است.

در مسیر بین ما و میلیون‌ها ستاره بالای سر ما، یک لایه ضخیم جو وجود دارد. در حالی که وجود جو اطراف زمین عامل حیات و زنده ماندن ماست، باعث شکست و انحراف نور هم می‌باشد. جو مانند یک کیک چند لایه با چگالی‌های متفاوت است. نوری که از ستارگان به ما می‌رسد با عبور از لایه‌های جو بارها دچار شکست می‌شود. فرایندی که بارها با عبور نور از لایه‌های مختلف جو اتفاق می‌افتد. همین امر باعث می‌شود که به نظر فرد روی زمین ستاره چشمک زن به نظر برسد.

اما شاید بگویید که چرا تمام ستارگان چشمک زن نیستند؟ دو دلیل اصلی دارد. یکی اینکه نور از ستاره‌های نزدیک به افق باید از مسیر بیشتری در جو عبور کند و حتی بیشتر از ستاره‌های بالاتر از خود. دوم اینکه آنچه گاهی ستاره به نظر می‌رسد در واقع یک سیاره است.

یک ستاره، نه تنها به خاطر اینکه نور آن باید از طریق جو عبور کند، بلکه به خاطر اینکه نور آن کوچک است، چشمک می‌زند. فاصله این ستارگان از زمین بسیار بزرگ است که حتی در تلسکوپ هم به نظر می‌رسد فقط یک نقطه است. از سوی دیگر، سیارات، نزدیکتر هستند، بنابراین نور آنها بیشتر به عنوان یک دیسک بجای یک نقطه ظاهر می‌شود. واضح است که انحراف ناشی از شکست یک نور نقطه‌ای در جو بیشتر از یک نور دیسک وار است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

جواد مولف مقالات علمی سایت چگانه است. به زودی اطلاعات فردی بیشتری از ایشان در معرض دید شما خواننده ی گرامی قرار خواهد گرفت.

تعداد کل مقالات: 6
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 2
تعداد کل بازدیدها: 504
چرا ستاره‌ها چشمک می‌زنند ؟ دلیل اینکه به نظر می‌رسد ستارگان چشمک می‌زنند چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)