چرا روزه واجب شده است در ماه رمضان | دلیل واجب شدن روزه گرفتن درماه رمضان

 چرا روزه واجب شده است در ماه رمضان  | دلیل واجب شدن روزه گرفتن  درماه رمضان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/24

در این بخش ما قصد داریم در مورد واجب شدن روزه در ماه رمضان به گفته از پیامبران و امامان بیان کنیم  چرا اصلا باید روز گرفت ؟ حضرت محمد (ص) د راین مورد فرموده: رمضان را رمضان گویند چون گناهان را می سوزاند.

رمضان نام خداست ، حضرت محمد (ص) فرموده  : رمضان را رمضان گویند  چون گناهان را می سوزاند . در لغت  رمضان به سنگ داغ گفته می شود همانطور که سنگ داغ پای انسان را می سوزاند ماه رمضان نیز گناهان را می سوزاند .

علت واجب شدن روزه : قران  کریم علت واجب شدن روزه را سنجیدن تقوای  مردم می داند (لعلکم تتقون)  حضرت زهرا (س) در خطبه فدکیه می فرمایند  : علت واجب شدن روزه امتحان مردم در میدان اخلاص می باشد (شرح ابن الحدید 19/86) به دلیل  اینکه روزه امری  سری وعبادتی  پنهان  میان بنده  وخالق است واخحدی از ان  اطلاع ندارد با گرفتن ویا نگرفتن آن  اخلاص انسان آزموده می شود چون ممکن است انسانی در منظر مردم روزه دار جلوه  کند اما د رخلوت خود روزه نباشد .  امام حسن عسکری(ع) در جواب نامه محمد بن حمزه که از علت وجوب روزه سوال نموده بود مرقوم فرمودند: خداوند روزه را واجب کرد، تا ثروتمند گرسنگی را احساس کند و نسبت به فقیران احسان نماید. (کشف الغمه 3/273) صبر در برابر امر الهی در اثر گرسنگی و تشنگی باعث خشوع و از بین رفتن کبر و عجب و غرور می شود، و همچنین باعث شکستن شهوت و پند پذیری می گردد و ضمینه اصلاح و بازگشت به خداوند مهیا می گردد.

 چرا روزه واجب شده است در ماه رمضان  | دلیل واجب شدن روزه گرفتن  درماه رمضان
چرا روزه در ماه رمضان واجب شده است :  امام رضا (ع) در پاسخ به این سوال فرموده :  زیرا ماه رمضان ماهی است که  خداوند در قران را نازل کرده است در این ماه بین حق وباطل  جدا گشته چنانکه خداوند  می فرماید ماه رمضان که در آن قران نازل شده قرانی  که هدایت برای مردم  (والفرقان) جدا کننده حق از باطل است.

در ماه رمضان پیامبر (ص) خبر نبوت خویش را دریافت کرد . د ررمضان  شبی است که از هزار ماه بهتر است و در ان شب تمام امور طبق حکمت الهی تنظیم  و تعیین می گردد آن شب سر سال است که مقدرات یک سال از خیر و شر ضرر و منفعت و رزق و روزی و مهلت ها درعمر و غیره اندازه گیری می  شد وبه همین جهت که آن را شب قدر نامیده اند یعنی شب اندازه ها(عیون اخبار الرضا علیه السلام 2/116)

رمضان نام خدا است؛ هشام بن سالم از سعد نقل کرده: او گفت: هشت نفر بودیم نزد امام باقر ( علیه السلام) که صحبت از ماه رمضان به میان آمد.


 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 212
تعداد کل نظرات : 13
تعداد کل آرا: 114
تعداد کل بازدیدها: 66517

نظرات کاربران

*