چرا رنگ چادر مشکی است؟

چرا رنگ چادر مشکی است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/11/18

حجاب در جهان اسلام و بطور خاص ایران یکی از موضوعات بحث برانگیز است و ضرورت حجاب موافقان و مخالفان بسیاری دارد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله چرا باید در یک جامعه حجاب اجباری باشد؟ رجوع کنید. اما بسیاری از کسانیکه ممکن است ضرورت داشتن حجاب را بپذیرند شاید این سوال را داشته باشند که چرا باید چادر و آن هم چادر مشکی به سر کنند. در زیر به بررسی دیدگاه ها و نظرات صاحبنظران و فقها در خصوص رنگ مشکی چادر می پردازیم.

درخصوص رنگ مشکی چادر استدلال های مختلفی وجود دارد از جمله نقل از آیات و احادیثی که بر دال بر حجاب داشتن حضرت فاطمه زهرا(س) از نوع جلباب است و اینکه رنگ آن مشکی/سیاه بوده است.

دیگر صاحبنظران بر ویژگی های رنگ مشکی تاکید دارند که مهمترین آن این است که رنگ مشکی در مقایسه با دیگر رنگ ها جذابیت کمتری دارد و سبب می شود که کمتر توجه مردان به زنان جلب شود. در واقع اینگونه استدلال می شود که چون حجاب باید پوشاننده زن و محافظ او در برابر نامحرم باشد، رنگ مشکی بهترین رنگ بدین منظور است. ضمن اینکه دیگر خصوصیات رنگ مشکی مانند حس اقتدار، وقار، عظمتی که زیبنده زن است را برای آن ذکر می کنند. شرح کامل ویژگی های رنگ مشکی چادر را می توانید در فیلم با لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.aparat.com/v/mUL47/%DA%86%D8%B1%D8%A7_%DA%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1_%D9%85%D8%B4%DA%A9%DB%8C_%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%9F

این صاحبنظران اینگونه استدلال می کنند که بی شک پوشش زن بايد به گونه ای باشد كه رنگ آن مايه تحريك و جلب توجه مردان نشود و همان طور كه مردان غالباً در لباس ها و پوشش خود رنگ هاي سنگين انتخاب و از رنگ هاي جلف پرهيز مي كنند و آن را به بچه ها واگذار مي كنند، زنان هم در صحنه اجتماع كه ظاهر مي شوند، بايد مثل مردان از رنگ هاي سنگين استفاده كنند كه منشأ مفاسد نشود. این استدلال را می توان پذیرفت که هر دو مرد و زن نباید با نوع پوشش و رنگ آن زمینه جلب توجه جنس مخالف خود را ایجاد کنند. ضمن اینکه دیگر رنگ ها مانند قرمز، صورتی یا زرد و رنگ های روشن جلب توجه می کنند – که بطور قطع این نظر هم از لحاظ علمی و هم منطقی پذیرفته است.

در مجموع علی رغم اینکه ممکن است از دیدگاه عده ای این استدلال ها منطقی به نظر نرسد و بگویند که جلب توجه به جنس مخالف به نوع و رنگ پوشش بستگی ندارد، اما با توجه به نظرات روانشناسان می توان این نتیجه را گرفت که نوع و رنگ پوشش و لباس بویژه برای خانم ها چندان در جذابیت و جلب توجه به آنها بی تاثیر نیست، حتی در جوامع غربی که حجاب ندارند؛ برای اطلاعات بیشتر در این خصوص به مقاله مردان و زنان چگونه عاشق می شوند؟ جذابیت زنان و مردان برای یکدیگر رجوع کنید. دیگر انتقاد مخالفان رنگ مشکی چادر این است که این رنگ در گرمای تابستان نور را به خود جذب می کند و موجب گرمتر شدن و اذیت زنان می شود.

در پایان ذکر این نکته درخصوص رنگ مشکی چادر ضروریست که اساسا براساس فتوا اکثر مراجع رعایت حجاب کامل براي خانم ها واجب است و رنگ لباس/چادر اگر مهيج و موجب جلب نظر نامحرم نشود اشكال ندارد و تشخيص رنگ مهیج و جلب توجه کننده به عهده شخص و عرف جامعه است. در یک جمله می توان گفت که نظر اکثر مراجع درخصوص رنگ حجاب یا پوشش زنان این است که: لباس با رنگ روشن، اگر باعث جلب توجه نامحرم و مفسده نشود، اشكال ندارد. برای اطلاع از متن دقیق فتوا مراجع در خصوص رنگ حجاب زنان یا رنگ چادر می توانید به دفاتر یا وبسایت های مراجع تقلید مراجعه نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 387
تعداد کل آرا: 4084
تعداد کل بازدیدها: 1669116

نظرات کاربران

*