چرا در خواب احساس افتادن یا سقوط از جایی داریم ؟به همراه فیلم

چرا در خواب احساس افتادن یا سقوط از جایی داریم ؟به همراه فیلم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/02/10

آیا برای شما هم پیش آمده که در خواب احساس کنید که از ارتفاعی می افتید؟

برای بسیاری از ما این موضوع پیش آمده. اما علت این موضوع چیست؟ چرا ما در هنگام خواب دیدن خواب افتادن از جایی را می بینیم؟

امروز در این مقاله می خواهیم به علل روانشناختی/روانشناسی این پدیده و این نوع از خواب دیدن که در واقع نوعی کابوس است بپردازیم.

طبق تحقیقات پژوهشگران علوم اختلالات خواب، این پدیده به این دلیل است که فعالیت مغز انسان در خواب کند می شود و فردی که خوابیده به دلیل حرکت و انقباض غیر ارادی عضلات، احساس می کند که از جایی و ارتفاعی در حال افتادن و سقوط است.  در این حالت انسان قادر نیست فاصله خود را تا رسیدن به زمین محاسبه کند، به همین دلیل یک شوک عصبی به فرد وارد می شود.

بر اساس این تحقیقات دلایل این پدیده هنوز به طور کامل شناخته شده نیست، اما محققان به افراد توصیه کرده اند که نکاتی را برای جلوگیری از این حال طبیعی رعایت کنند:

نخست این که از امن بودن مکان خواب خود اطمینان خاصل کنند. نا امن بودن محیط خواب ممکن است در حالت بیدار شدن های ناگهانی دردسر زا باشد.

دوم این که قبل از خوا به وضعیت جسمی خود توجه کنیم.

بر اساس این تحقیقات، تکان های غیر ارادی ابتدای خواب، ناشی از فعالیت زیاد فیزیولوژیکی می باشد و به همین علت خواب هایی که غیر ارادی هستند (مانند خواب داخل خودرو) اعضای بدن ما را در حالت فلج قرار می دهند و این به دلیل ناتوانی نورون ها یا پیام رسان های عصبی در انجام دادن فعالیتشان است.

این تحقیقات ثابت کرده که عای رغم این که این تکان ها پدیده ای کاملا طبیعی هستند، اما گاهی می توانند خطرناک باشند و حتی زندگی فرد را به خطر بیندازند.

در این تحقیقات، فعالیت های شبانه، کافئین و فشار های روحی روانی، می تواند از عواملی باشند که باعث بروز این تکان ها شوند.

تحقیقات در مورد این پدیده اندک است، زیرا اکثر افراد این پدیده را طبیعی می دانند و نیازی به درمانی و یا راه حلی برای رفع آن ندارند. در ضمن با افزایش تدریجی سن انسان از تعداد دفعات رخ دادن این پرش ها و تکان ها در خواب کاسته می شود.

در فیلم پایین نیز توضیح داده شده که چطور ما به دلیل لرزش و انقباض عظلات خود، احساس می کنیم که در خواب در حال افتادن و یا سقوط از جایی هستیم.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 841
تعداد کل آرا: 5540
تعداد کل بازدیدها: 1657033

نظرات کاربران

*