چرا حجاب اسلامی در ایران اجباری است؟

چرا حجاب اسلامی در ایران اجباری است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/04/21

چرا حجاب در بسیاری از کشورهای اسلامی ازجمله ترکیه، مصر و عربستان اجباری نیست؟ آنها هم کشور های مسلمان هستند، اما چرا حجاب در آنجا اجباری نیست؟ در این مطلب می خواهیم به استدلال هایی در این مورد بپردازیم. با ما همراه باشید.

به موجب قانون 638 قانون مجازات اسلام«هر کس عملاً در انظار، اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند علاوه بر کیفرعمل به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا ۷۴ ضربه شلاق جریمه می‌شود و اگر مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نباشد ولی عفت عمومی را جریحه دار کند فقط به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود»

در سال 1362 و طبق نظر بیانگذار جمهوری اسلامی، حجاب ابتدا در نیروهای مسلح و سپس در ادارات اجباری شد - برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله چرا باید در یک جامعه حجاب اجباری باشد؟ رجوع کنید- اما تا به امروز این مسئله محل بحث بوده و موافقان و مخالفان بسیاری دارد:

امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی و موافقان این نظر، دو استدلال دارند که به شرح زیر است:

  • در قرآن و بسیاری از احدایث به ضرورت وجود و رعایت حجاب تاکید شده. از جمله در این آیه: «به زنان مؤمن بگو که چشمان خود فرو گیرند و شرمگاه خود نگه دارند و زینت های خود را جز آن مقدار که پیداست، آشکار نکنند و مقنعه‌های خود را تا گریبان فرو گذارند و زینت های خود را آشکار نکنند، جز برای شوهر خود یا پدر خود و یا ... و نیز چنان پای بر زمین نزنند تا آن زینت که پنهان کرده‌اند دانسته شود... .»[1]

همچنین در روایاتی نیز صریحا به ضرورت حجاب اشاره شده:

از یاران امام صادق (ع)) می‌ گوید از آن حضرت سؤال کردم: آیا ذراعین (از مچ تا آرنج دست) زن، از زینتی که خداوند فرموده است نباید آن را برای غیر شوهران¬شان آشکار کنند، محسوب می-شود؟ حضرت فرمود: «بله و آنچه از بدن از خمار (روسری یا مقنعه) پائین تر است از زینت حساب می شود... .»

همچنین مسعدة بن زراره از امام صادق(ع) نقل می‌کند که وقتی از حضرت درباره‌ی زینتی که زن می‌تواند آشکار کند سؤال شد فرمود: «صورت و دو کف دست.»

حجاب تا آنجا که در زندگی شخصی  و خصوصی افراد است، امری فردی است و کسی نمی تواند دخالت کند اما زمانی که به عرصه ی اجتماعی آمد و با حقوق دیگران مرتبط شد، حاکم و حکومت می تواند از باب نهی از منکر و حفاظت از اخلاق، آن را قانونی کند و برای رعایت نکردن آن مجازات تعیین کند. از نظر فقهی، حاکم شرع می تواند برای جلوگیری از محرمات الهی و به خصوص بد حجابی، مجازات وضع کند. مسلما دخالت حاکمیت اسلامی به عنوان آمر به معروف و حافظ سلامت جامعه و خانواده، ضروری می باشد.

همچنین برای درک بهتر دلیل قانونی بودن و اجباری بودن حجاب در حکومت اسلامی می توانید به منابع و کتاب های زیر نیز رجوع کنید:

مسئله¬ی حجاب، استاد شهید مطهری (ره) ، صص 164- 235.

برداشت از سؤال 403 نمایه: محدوده‌ی حجاب زن.

ترخان، قاسم، پایگاه حوزه، سؤال شماره 5988-2.

العناوین الفقهیة، ج‏2، ص: 627، قاعدة [4] کل ما لم یرد فیه حد من الشرع فی المعاصی، ففیه التعزیر

ترخان، قاسم، پایگاه حوزه 5988-2.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.7
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 847
تعداد کل آرا: 5607
تعداد کل بازدیدها: 1718299

نظرات کاربران

*