چرا تماشای زیاد تلویزیون خطرناک می باشد؟ زیان های تماشای تلویزیون

چرا تماشای زیاد تلویزیون خطرناک می باشد؟ زیان های تماشای تلویزیون

تماشای تلویزیون در دنیا امروز، مورد علاقه بسیاری از مردم می باشد، و هر روزه ساعت ها صرف تماشای تلویزون می گردد، این اختراع شگفت انگیز بشر در کنار داشتن فوائد بیشمار، مضرات و زیان های متعددی دارد. چرا که هم موجب هدر رفتن وقت انسان می شود و هم بر سلامتی جسمی و روحی وی تاثیر می گذارد.

در دنیا معاصر، با پیشرفت فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی، و به وجود امدن تلویزیون های ماهواره ای و غیره، انسان های زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون می کنند. و آمارها حالی از علاقه روز افزون مردم به تماشای تلویزیون می باشد.

تلویزیون این وسیله، ارتباطی در کنار جذابیت ها و فوائد بیشماری که برای بشر به ارمغان آورده است دارای مضرات زیادهای هم می باشد، چنانچه بر اساس گفته تماشای بیش از دو ساعت تلویزیون در روز، می تواند به تشدید خطر بیماری قلبی در انسان منجر شود. همچنین سبب به هدر رفتن زمان، کاهش فعالیت مغز، تغییر شکل احساسات انسان و ... می شود.

در سطح جهانی برای نشان دادن ضررهای تماشای تلویزیون بر روی سلامتی انسان تحقیقات زیادی انجام شده است. نتایج این تحقیقات در نشریه Health & Medicine چاپ شده است.

مختصصان چند دلیل مضر بودن تماشای طولانی مدت تلویزیون را به شرح زیر اعلام کرده اند:

تماشای زیاد تلویزیون در انسان بی تحرکی، و انفعال به وجود می آورد. که این موجب چاق شدن و مبتلا شدن به بیماری سیستم قلبی – عروقی است

تماشای زیاد تلویزیون موجب ازدیاد چربی و همچنین خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را به میزان زیادی افزایش می دهد، همچنین نگاه کردن به تلویزیون می تواند مانعی برای تفکرت و فهم انسان باشد، چرا که کانال های مختلف تلویزیونی اطلاعات سیستماتیک را به انسان منتقل می کنند و مانع از رشد تفکر انتقادی در انسان می شوند. از این روش برای مدیریت هوشمند انسان استفاده می شود، و در نتیجه آنها را به آسانی هدایت می کنند. علاوه بر این تماشای زیاد تلویزیون موجب:

- اختلال در خواب؛

- اختلات چشمی؛

- افسردگی؛

- افزایش خطر ابتلا به آسم (به ویژه در کودکان) می شود.

درست است که تلویزیون یک اختراع حیرت انگیز می باشد و از زمان اختراع تا کنون، مهمترین منبع سرگرمی و اطلاعات مردم بوده است، ولی باید توجه داشت که در صورت افراط در تماشای این اختراع حیرت انگیز احتمال دچار شدن به انواع مشکلات و بیماری های جسمی و روانی در انسان وجود دارد. پس چه بهتر که ما بتوانیم تماشای تلویزیون در زندگی مان را مدیریت کنیم و نگذاریم، زندگیمان تحت تاثیر تلویزیون قرار گیرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 914
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 2054
تعداد کل بازدیدها: 108756
چرا تماشای زیاد تلویزیون خطرناک می باشد؟ زیان های تماشای تلویزیون
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)