چرا تعداد زنان آهنگساز و رهبر ارکستر، بسیار کم است؟

چرا تعداد زنان آهنگساز و رهبر ارکستر، بسیار کم است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/04/27

آهنگسازی و رهبری ارکستر از جمله مشاغلی هستند که زنان هنوز نتوانسته اند، نفوذ چندانی به آن ها پیدا کنند. اما دلیل آن چیست؟ در دنیای امروز زنان حتی به سخت ترین حوزه های کاری پا گذاشته اند، اما دلیل این که در این درو شغل ، شاهد حضور تعداد بسیار کمی زن هستیم، چیست؟

کیاوش صاحب نسق- آهنگساز و مدرس دانشگاه- بر این باور است: این موضوع به همان مسئله مرد سالاری برمی گردد و در اروپا نیز رواج داشته. او معتقد است ریشه ی رهبری به بلند کردن آرشه توسط «ارکستر مایستر» بر می گردد. در واقع چوبی که شما دست رهبر ارکستر می بینید، همان آرشه است. در مورد مایستر هم از گذشته بحث هایی وجود داشته و اینکه چه کسی می تواند ارکستر مایستر باشد و حتی در مورد مرد بودن آن هم صحبت شده.

وی ادامه می دهد: تا همین اواخر ارکستر فلارمونیک وین و ارکستر فلارمونیک برلین، اجازه ی ورود زنان به ارکسترهایشان را به عنوان نوازنده هم نمی دادند. به ویژه ارکستر فلارمونیک وین که بر سر حضور یک نوازنده ی چنگ زن در آنجا، جنگجالی به پا شد.

او همچنین ادامه داد: حتی بعضا زنانی در کنار آهنگسازان مشهوری چون بتهوون، فعالیت می کردند و کار مکتوب کردن و آماده کردن نت ها را انجام می دادند و به طور طبیعی برخی از آنها به آهنگسازی نیز علاقه مند می شدند اما این موضوع با تمسخر شخصی مانند بتهوون همراه می شد که چرا باید یک زن آهنگساز باشد؟ این مسئله در حالیست که بتهوون خودش به آزادی خواهی مشهور بود.

این مدرس دانشگاه می افزاید: ارکستر آینه ی تمام نمای روایط و ضوابط اجتماعی است و در واقع حضور نداشتن زنان در عرصه ی آهنگسازی و رهبری ارکستر، همان تفکری است که اجازه ی حضور آن ها در اجتماع را نمی داده.

صاحب نسق افزود: هم اکنون زنان رهبر ارکستری در دنیا حضور دارند که توانایی های بسیاری دارند و احتمالا در 10 تا 15 سال آتی، شاهد حضور زنان بیشتری در این حوزه باشیم.

چرا تعداد زنان آهنگساز و رهبر ارکستر، بسیار کم است؟

در دانشگاه های خارجی زنان در این رشته پذیرش می شوند اما اصولا پذیرش در این رشته کار بسیار سختی است چه برای زنان چه برای مردان. شرایط پذیرش در این رشته این است که فرد بتواند به شکل حرفه ای پیانو بزند و همچنین رهبری دو اثر مهم را نیز به عهده بگیرد. ادامه دادن این رشته و به سرانجام رساندن آن که حدود شش سال به طول می انجامد، پشتکار فراوان می خواهد.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 854
تعداد کل آرا: 5639
تعداد کل بازدیدها: 1755059

نظرات کاربران

*