چرا به شب یلدا، یلدا می گویند؟

چرا به شب یلدا، یلدا می گویند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/18

همانطور که می دانید شب یلدا که بلندترین شب سال می باشد که مصادف با شروع بلندتر شدن طول روزها در نیم کره شمالی زمین و انقلاب زمستانی است، در ایران بصورت یک شب تاریخی و طی مراسمی جشن گرفته می شود. اما اینکه چرا به بلندترین شب سال شب یلدا گفته می شود و کلمه یلدا برای آن بکار می رود در این نوشته توضیح داده می شود.

پیش از توضیح در مورد اینکه چرا به شب یلدا، یلدا می گویند، درخصوص اسامی دیگر شب یلدا نکاتی ذکر می شود. به شب یلدا، شب چله هم می گویند. ابوریحان بیرونی از شب یلدا به میلاد اکبر نام برده است که منظور او میلاد خورشید است. در قانون مسعودی از این روز خره روز یا به نقل از دیگر منابع خرم روز نیز نام برده شده است.

اما اینکه چرا به این بزرگترین و طولانی ترین شب سال که مصادف با آغاز بزرگ شدن و طولانی شدن روزهای سال است، شب یلدا می گویند، باید به وجه تسمیه و در واقع ماهیت این شب توجه کرد. همانطور که در جمله قبل ذکر شد، شب یلدا شبی است که در آن طولانی شدن روزهای سال(البته در نیمکره شمالی زمین) آغاز می شود. بنابراین نوعی آغاز، تولد یا زایش در این شب بوقوع می پیوندد.

بنابراین در پاسخ به اینکه چرا به شب یلدا، شب یلدا یا یلدا می گویند، باید ذکر شود که یلدا واژه ای سریانی است که به معنای زایش است و همانطور که ذکر شد وجه تسمیه شب یلدا را می توان زایش یا شروع طولانی شدن روزهای سال دانست که از آن به انقلاب زمستانی نام برده می شود. در واقع در تصور مردم کهن که شامل اقوام آریایی و هندو اروپایی می شود، این شب به همان جهت آغاز بلندتر شدن روز های سال در نیمکره شمالی شب زایش خورشید(مهر) است و همین زایش سبب شده است که نام آن یلدا باشد.

از یک منظر دیگر هم شب یلدا نوعی آغاز است برای چهل روز اول زمستان که به آن چله بزرگ(که معمولا شرایط آب و هوایی هم در این چهل روز اول بسیار سخت و می توان گفت بزرگ است) هم گفته می شود و شاید دلیل یلدا یا زاینده نامگذاری کردن این روز هم می توان همین وضعیت دانست.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 361
تعداد کل آرا: 3909
تعداد کل بازدیدها: 1479973

نظرات کاربران

*