چرا باید در یک جامعه حجاب اجباری باشد؟

چرا باید در یک جامعه حجاب اجباری باشد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/23

از صدر اسلام و تا زمان حاضر فلسفه، ضرورت و اجبار به حجاب همیشه مورد بحث و مناقشه بوده است. در این میان برخي با ضرورت حجاب و اجباری بودن حجاب در یک جامعه مخالفت می کنند، ادله این عده این است که حجاب در صدر اسلام اجباري نبوده، بلکه موکول به تصميم و خواست خود افراد بوده است. در مقابل نیز بر ضرورت و اجباری بودن حجاب در یک جامعه تاکید داشتند. در زیر به بررسی اجباری بودن حجاب و ضرورت آن در یک جامعه می پردازیم.

در ابتداي انقلاب اسلامي ايران مسئله اجباري کردن حجاب محل اختلاف ميان علما گرديد. از جمله مرحوم آيت الله محمود طالقاني، پس از اعلام اجباري شدن پوشش سر براي زنان در ادارات دولتي توسط امام خميني، به موضع‌گيري عليه آن پرداخت. سخنان وي آن‌چنان که در روزنامه اطلاعات، مورخ 20 اسفند 1357 آمده است بدين قرار است: «حتي براي زن‌هاي مسلمان هم در حجاب اجباري نيست چه برسد به اقليت‌هاي مذهبي... ما نمي‌گوييم زن‌ها به ادارات نروند و هيچ کس هم نمي‌گويد... زنان عضو فعال اجتماع ما هستند... اسلام و قرآن و مراجع دين مي‌خواهند شخصيت زن حفظ شود. هيچ اجباري هم در کار نيست. مگر در دهات ما از صدر اسلام تا کنون زنان ما چگونه زندگي مي‌کردند؟ مگر چادر مي‌پوشيدند؟ کي در اين راهپيمايي‌ها زنان ما را مجبور کرده که با حجاب يا بي‌حجاب بيايند؟ اين‌ها خودشان احساس مسئوليت کردند، اما، حالا اينکه روسري سر کنند يا نکنند باز هم هيچ‌کس در آن اجباري نکرده است.      
 
نهايتاً طبق دستور امام خميني، اجباري شدن حجاب در ادارات دولتي اجرا شد و در سال 1363 مجلس شوراي اسلامي با تصويب قانون مجازات اسلامي، براي عدم رعايت حجاب در معابر عمومي، 72 ضربه شلاق تعيين نمود ماده 638 قانون مدني، براي زنان بي‌حجاب، حبس از ده روز تا دو ماه، جريمه نقدي تعيين کرده است.

در مورد اختلافات ابتداي انقلاب بايد گفت آن‌چه بايد ملاک ما براي تشخيص گفته صحيح از میان نظرات مختلف و بعضا خطا باشد، ادله‌اي است که طرفين بر ادعاي خود مطرح مي‌کنند؛ حجاب، يک عنوان شرعي است، ولي اجباري کردن حجاب در جامعه، يک عنوان شرعي نيست، بلکه عنواني مربوط به زندگي روزمره است که بايد از طريق انطباق قواعد عام شرعي حکمش را در هر زمان به دست آورد.

دليلش آن است که اين عنوان، عنواني شرعي نيست که حکمي مشخص داشته باشد، بلکه حکمش در هر زمان بسته به مقتضيات زمان و مکان از عمومیات شرعي استنباط مي‌گردد. اگر حجاب در زمان پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله اجباري نبوده است، احياناً به دليل تازه پا بودن اسلام و عدم ثبات اجتماعي، درگيري زياد در جنگ‌ها، لزوم تدريجي بودن ابلاغ احکام و اموري از اين دست باشد نه به دليل عدم مشروعيت آن. در زمان پس از رسول خدا نيز روشن است که جز مدتي بسيار اندک، هيچ‌گاه حکومت در دست اهل بيت عليهم السلام نبوده است تا در رابطه با اجباري کردن حجاب نظري بدهند، اما، امروز پس از تثبيت انقلاب اسلامي و حصول اقتدار لازم براي دولت، موانع برطرف شده‌اند. حال بايد ديد، آيا اجباري کردن حجاب در دوراني که قابل تحقق است تحت کدام يک از عمومیات ديني مي‌گنجد؟   

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص ضرورت و فلسفه حجاب از دیدگاه اسلام به مقاله چرا حجاب اجباری است، ضرورت حجاب و فلسفه حجاب چیست؟ رجوع کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.7
مجموع آرا: 7

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 459
تعداد کل آرا: 4434
تعداد کل بازدیدها: 1964161

نظرات کاربران

*