چرا باید به دیگران کمک کنیم؟ | علت کمک به دیگران

چرا باید به دیگران کمک کنیم؟ | علت کمک به دیگران
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/11/10

این عمل در نگاه اجتماعی یک حرکت مثبت و رو به جلو، محسوب می شود و از سوی کارشناسان دینی و روان شناسان هم بر آن تأکید و توصیه های جدی به این امر شده است که گاه کمتر مورد توجه قرار می گیرد.


علیرضا آذریان، کارشناس ارشد روان شناسی در این باره می گوید: «کمک کردن به دیگران باعث حس وابستگی به آن ها می شود. انسان طبعا موجودی اجتماعی است و این بدان معناست که ما برای حفظ سلامت روحی و روانی مناسب به برقراری ارتباط با دیگران نیازمندیم و ارتباط با دیگران این نیاز را به خوبی تأمین می کند. همچنین کمک کردن به دیگران و رو به رو شدن با مشکلات آن ها باعث می شود که وسعت دید شما افزایش و طرز فکرتان تغییر یابد؛ یعنی به این روشن بینی می رسید که مشکلات شما در مقایسه با آن ها بسیار کوچک است. وقتی مشاهده می کنید که افراد دیگر در چه شرایط سختی زندگی می کنند و شما از نعمت سلامت، مسکن و خانواده و ...

برخوردار هستید به خاطر این نعمت های بزرگ از خداوند سپاسگزاری می کنید. با استفاده از این شرایط حس قدر شناسی خود را افزایش می دهید. در ضمن احساس صمیمیت و آرامشی که از طریق کمک به دیگران به دست می آوریم، تأثیرات عمیقی بر شرایط روحی و جسمی شما خواهد گذاشت که نتایج آن هم در لحظه و هم با گذر زمان مشخص می شود.»


رهایی از بن بست هوا و هوس
حجت الاسلام و المسلمین عباس جباریان، کارشناس مذهبی هم در این باره می گوید: «یکی از مهم ترین ابزارهایی که می تواند به از خودگذشتگی انسان عینیت بدهد، کمک به دیگران و شریک شدن در دایره ای به شعاع مشکلات و نیازهای دیگران و از پیله خود بیرون آمدن است. این که قرآن می فرماید: «اگر شما احسان و نیکی به دیگران می کنید، در واقع به خود نیکی کرده اید(سوره الاسرا، آیه 7)»

از این نگاه قابل بررسی است که ما وقتی به دیگران کمک می کنیم در درجه اول به خودمان احسان کرده ایم. یکی از بهترین راه ها برای نجات انسانی که در بن بست هوا و هوس خود گرفتار شده، این است که دست در جیب امکاناتش ببرد و از آن ها برای کمک به دیگران و دستگیری از آنها هزینه و آن را در مسیری که خدای متعال آن را دوست دارد، صرف کند. در قرآن کریم یکی از صفات مومنان این است که در اموال و ثروت هایشان حقوق معینی برای محرومان دارند. بر این اساس می توان گفت این کار باعث تزکیه مال و نفس این افراد می شود.»

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 631
تعداد کل نظرات : 19
تعداد کل آرا: 419
تعداد کل بازدیدها: 192476

نظرات کاربران

*