چرا باتری های موبایل در هوای سرد زودتر خالی می شود ؟

چرا باتری های موبایل در هوای سرد زودتر خالی می شود ؟

برای شما هم پیش آمده که باتری گوشی اتان پس از مدتی کارکرد به شدت گرم شده باشد دلیل این گرما چیست ؟ یا این که همه می دانیم که باتری گوشی معمولا در هوای سرد خیلی سریعتر تمام می شود و نیاز به شارژ مجدد دارد. دلیل این حالت ها چیست ؟ چه دلیلی می تواند بین آب و هوا و میزان عملکرد باتری گوشی وجود دارد ؟

باتری ها موبایل معمولا نسبت به تغییرات آب و هوایی بسیار حساس می باشند و این تنها به دلیل واکنش های شیمیایی کوچکی است که وابسته به درجه حرارت و دما می باشند و بر روی عملکرد آن ها تاثیر گذار است. تقریبا هر نوع باتری از آن دسته باتری هایی که داخل چراغ قوه ها قرار می گیرند تا باتری خودرو از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند: کاتد، آند، الکترولیت. کاتد بخشی است که به قطب مثبت متصل می شود. آند بخشی است که به قطب منفی متصل می شود. به طور معمول ماده ای به صورت مایع حاوی ذراتی با بار الکتریکی یون نیز به صورت جدا کننده بین این دو قطب قرار می گیرد و آن ها را از هم جدا می کند و مانع تماس کاتد و آند می شود.

باتری ها چگونه کار می کنند ؟

زمانی که شما یک باتری را داخل دستگاهی مانند چراغ قوه قرار می دهید در واقع یک مدار را پر می سازید. به این صورت که انرژی شیمیایی در الکترولیت را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنید. این انرژی شیمیایی از کاتد خارج و در یک حلقه بسته به آند می رسد و تبدیل به انرژی الکتریکی می شود این واکنش شیمیایی بین اتم های الکترود های یون ها اتفاق می افتد. به این ترتیب باتری ها در هر دستگاهی که جود داشته باشند به همین منوال سبب جریان انرژی و فعالیت آن دستگاه می شوند.

تاثیر دما بر عملکرد باتری

یک قانون در شیمی وجود دارد که با نام Arrhenius خوانده می شود و می گوید هر چه دما بالاتر باشد واکنش شیمیایی سریع تر اتفاق می افتد. یعنی هر چه دمای اطراف بیشتر باشد باتری تلفن شما بیشتر از قبل فعالیت می کند و بیشتر شارژی دارد. بنابراین هنگامی که تلفن خود را در تابستان مقابل نور خورشید قرار می دهید واکنش شیمیایی سریعتر و بیشتر انجام می گیرد و همین امر سبب می شود بیشتر از همیشه شارژ داشته باشید. این در حالی است که با سرد شدن هوای اطراف واکنش شیمیایی بسیار کند تر انجام می گیرد و حتی ممکن است با یک عکسبرداری یا چند مکالمه متوسط باتری گوشی به سرعت تحلیل رفته و خالی شود.

بسیاری از افراد باتری های خود را در فریزر نگهداری می کنند تا عمر بیشتری داشته باشند ولی این درست نیست نگهداری باتری های مختلف از جمله باتری گوشی تنها نیازمند یک مکان خشک و با دمایی معمولی است که همین سبب عمر طولانی مدت و قوی تر ماندن باتری می شود.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 36
تعداد کل نظرات : 5
تعداد کل آرا: 947
تعداد کل بازدیدها: 2850
چرا باتری های موبایل در هوای سرد زودتر خالی می شود ؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)