چرا ازدواج یا عقد موقت لازم و ضروری است؟

چرا ازدواج یا عقد موقت لازم و ضروری است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/11/23

در جوامع غربی که بیشتر غیر دینی هستند، برای حل مسائل مختلف اجتماعی خود، بیشتر بر تجربه ها و رهیافتهای علمی خود تکیه کرده اند؛ اما جهان اسلام برای چنین مسائلی متون و رسوم کهن و دینی خود را در دست دارد که در بسیاری از موارد – و البته در کنار تعقل و علم- بکار می آیند. یکی از این موارد مسئله پاسخگویی به غریزه جنسی است که دین مبین اسلام در چارچوب ازدواج(دائم و موقت) به آن پاسخ گفته است. در دین اسلام بطور موکد به ازدواج دائم تاکید شده است، اما در مواردیکه این امر میسر نیست، ازدواج/عقد موقت ضرورت می یابد. در این متن به بررسی ضرورت و لزوم مسئله ازدواج موقت در یک جامعه(اسلامی) می پردازیم.- برای آشنایی با ازدواج موقت به مقاله ازدواج موقت چیست؟ رجوع کنید.

جامعه ی سالم اسلامی اگر چه باید به دنبال وضعیتی مطلوب و آرمانی باشد، اما به دلیل خطای انسانی همیشه بحران هایی نیز وجود دارد که نباید یک جامعه اسلامی از پاسخگویی به آنها غافل باشد. درخصوص غریزه جنسی، آنچه مسلم است وجود پدیده فحشا و روابط ناسالم در اجتماع است. انکار و نادیده گرفتن این پدیده هیچ کمکی به حل آن نمی کند، بلکه بر وخامت آن خواهد افزود و مرزهای آن را گسترش می دهد. همچنین مشخص است که نمی توان ازدواج دائم را به دلایل زیر راه حل این مشکلات دانست:

اول اینکه اگر ازدواج دائم می توانست تنها راه حال باشد اکنون نباشد شاهد پدیده زشت و نامبارک زنان خیابانی و فحشا و بزهکاری های مشابه آن باشیم. در واقع این وضعیت حکایت از آن دارد که ازدواج دائم برای همگان ممکن نیست و برخی از زنان و مردان، نیازهای فوری تر و موقتی دارند که اگر اجابت نشود، نه تنها خود بلکه جامعه را به فساد و تباهی می کشانند.

دوم اینکه ازدواج یا زندگی زناشویی تنها پاسخ به نیازهای جنسی، تولید مثل و بقای نسل نیست. یک زندگی زناشویی رسمی و دائمی، در صورتی تداوم می یابد که زن و مرد علاوه بر ارضای جنسی، به امور دیگری مانند زندگی خانوادگی و ارتقای سطح روابط خود با جامعه اندیشیده و در این راه بکوشند. اما باید توجه داشت که همه انسان ها توانایی تشکیل یک خانواده که کوچکترین واحد یک جامعه است را ندارند و غرایز جنسی آنها بیش از امور دیگر بر آنها غلبه دارد. در این حال می توان این گروه از مردان و زنان را سرزنش کرد و آنان را به دلیل خودداری از تشکیل خانواده، انسانهای ناقص و ضعیف شمرد؛ اما نمی توان وجودشان را انکار کرد و حتی از شمارشان کاست.

سوم اینکه در جامعه ایران بنابر آمار رسمی، سن ازدواج در ایران افزایش یافته و در پسران از مرز 30 سال گذشته است. بعلاوه عدم توازن نسبتهای جنسی افراد ازدواج نکرده در دهه 65 تا 75 به رشد فزاینده زنان ازدواج نکرده انجامیده است. جمعیت دختران در سن ازدواج (در سال 1382)، 790 هزار نفر بیش از پسران است و در شش سال گذشته بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر از دسترسی به ازدواج محروم ماندند. سازمان ملّی جوانان اعلام کرد: یک میلیون و 250 هزار دخترِ 20 تا 29 ساله ایرانی، به احتمال قوی بدون همسر باقی خواهند ماند. با در نظر گرفتن این واقعیت که پسران به ازدواج با دخترانِ در گروه سنی پایین تر تمایل بیشتری نشان می دهند، می توان نتیجه گرفت که یک میلیون و دویست و پنجاه هزار دختر شانس ازدواج نخواهند داشت و اگر به این ارقام، تعداد دختران بالای 29 سال را نیز اضافه کنیم، شاید به رقمی بالغ بر 7 میلیون نفر دست یابیم!

چهارم آنکه اگر سنت خوب ازدواج دائم، قادر به حل همه مسائل و مشکلات مربوط به غریزه جنسی انسان ها و جامعه بود، پدیده ازدواج موقت در اسلام تشریع نمی شد. اگر چه در گذشته برخی از مذاهب اسلامی به مخالفت با این نوع پیوند شرعی شهرت دارند، اما اکنون عملاً به سوی آن می روند و فتواهایی جدید صادر می کنند. این خود نشان می دهد که این جوامع نیز، اگر راه دیگری برای حل مسائل جنسی جامعه خود می یافتند، به این سو حرکت نمی کرده و سابقه تاریخی خود را در مخالفت با نکاح موقت، زیر سؤال نمی بردند.

در پایان این گفته از استاد شهید مطهری درخصوص مسئله ازدواج موقت قابل تامل و توجه است:

ازدواج موقت از آن جهت تشریع شده است که ازدواج دائم به تنهایی قادر نبوده است که در همه شرائط و احوال، احتیاجات بشر را رفع کند و انحصار به ازدواج دائم، مستلزم این بوده است که افراد یا به رهبانیت موقت مکلف گردند و یا در ورطه کمونیسم جنسی غرق شوند. بدیهی است که هیچ پسر یا دختری آنجا که برایش زمینه زناشویی دائمی همیشگی فراهم است، خود را با یک امر موقتی سرگرم نمی کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 387
تعداد کل آرا: 4084
تعداد کل بازدیدها: 1669130

نظرات کاربران

*