چرایی فوبیای صحبت در کودکان؟ چرا برخی از کودکان دوست ندارند حرف بزنند؟

چرایی فوبیای صحبت در کودکان؟ چرا برخی از کودکان دوست ندارند حرف بزنند؟

حتما در بین اطرافیان و بستگان خود به کودکانی بر خورده اید که تمایلی به صحبت کردن ندارند و یا اینکه نمی خواهند صحبت کنند. عدم تمایل کودک به صحبت کردن می توان به دلایل مختلف باشد، که در این مطلب به بررسی این دلایل می پردازیم

کودکی که سن حرف زدنش می گذرد و او هنوز هم حرف نمی زند. در این شرایط حرف نزدن کودک یا می توان به دلیل مشکلاتی باشد که در دستگاه گفتار وجود دارد و یا اینکه کودک تمایلی به حرف زدن نشان نمی دهد.

دراین بین اولین مشکل درنتیجه اختلال بیولوژیکی و یا عصبی می تواند باشد. دومی می توان در نتیجه روانشناختی می تواند به وجود آید. اگر در صورتی که کودک توانایی جرف زدن دارد ولی حرف نمی زند می توان نشانه یک اختلال روانشناختی باشد و موقتی می باشد.

این مشکل در عرصه ادبیات بیش از صد سال است که به اسم های مختلف عنوان می شود. برای اولین بار در سال 1877 در تحقیق که از سوی دانشمند آلمانی انجام شد، نشان می دهد که این هیچ گونه مشکل و اختلالی نیست ولی برخی از انسان ها در مکان های خاصی تمایلی به صحبت ندارند.

در سال 1934 متخصص اطفال موریتز ترامر (Mortiz Tramer) علائم مشاده شده را انتخاب کرد، و با بررسی این علائم مشاهده کرد که این بیماری هیچ علائمی ندارد. راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی[1] (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders)، معیارهای زیر را برای تعیین اختلال گفتاری در افراد مختلف تعیین کرده است:

1- در شرایط اجتماعی مشخص و معین حرف نمی زند و اما در شرایط دیگر صحبت می کنند.

2- عدم صحبت کردن بر روابط اجتماعی، شغلی و تحصیلی تاثیر می گذارد.

3- سخت بودن و دشواری صحبت کردن مانند اینکه فرد بخواهد به یک زبان خارجی صحبت کند.

4- به دلیل یک عیب گفتاری افراد از حرف زدن خودداری می کنند.

به طور کلی اختلال گفتاری در افراد معمولا به دو دلیل اصلی می باشد. دلیل اول می تواند ارگانیکی باشد و دلیل دوم می تواند کارکردی باشد.

- علل ارگانیکی اختلال گفتاری

در این شرایط در سیستم عصبی مرکزی اختلال به وجود می آید. که می توان علت فیزیولوژیکی داشته باشد. برای مثال در برخی از کودکان به دلیل فلج مغزی (cerebral palsy) وجود دارد، که نمی توانند صحبت کنند، عدم توانایی صحبت کردن به این دلیل می تواند ارگانیکی باشد.

- علل کارکردی اختلال گفتاری

علل کارکردی می تواند ناشی از دلایل زیر باشد، که عبارتند از:

- برداشت کودک از خود: یعنی اینکه کودک چه بردارشتی از خود دارد و توانایی های خود را چگونه ارزیابی می کند. در برخی می توان این عامل مربوط به اعتماد به نفس هم می شود.

- واکنش های احساس پذیر: که در بیشتر موارد به واکنش های احساسی کودک ارتباط پیدا می کند. .

- شخصیت تهاجمی و منفعل: که در این صورت کودک به علل زیر نمی خواهد صحبت کند، اول اینکه کودک در بیشتر موارد از حرف نزدن به عنوان یک سلاح و مکانیزم کنترلی و نظارتی استفاده می کند. دوم اینکه، کودک به طور کلی می خواهد رفتار ضد اجتماعی خود را به نمایش بگذارد و سوم اینکه برای نشان دادن واکنش منفی خود از صحبت کردن امتناع می کند.

- هراس از صحبت کردن(فوبیا Phobia )؛ فوبیای صحبت کردن در کودن می تواند به این دلایل باشد. اول اینکه کودک از شنیدن صدای خود می ترسد و دوم اینکه کودک از اینکه چیزی بگوید و نادرست باشد می ترسد.

 

[1] - راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی (در اختصار انگلیسی:DSM) یک زبان مشترک و استاندارد برای طبقه‌بندی اختلالات روانی ارائه می‌کند و توسط انجمن روان‌پزشکی آمریکا تهیه شده‌است. این راهنما برپایه مجموعه‌ای از نظر پزشکان، پژوهشگران، فهرست داروهای روان‌پزشکی، بنگاه‌های بیمه، صنایع داروسازی ودر همکاری پیاپی با آی.سی.دی و سازمان بهداشت جهانی تهیه شده‌است.(منبع ویکی پدیا)

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
چرایی فوبیای صحبت در کودکان؟ چرا برخی از کودکان دوست ندارند حرف بزنند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)