چرایی حالت تهوع در زمان حاملگی؟

چرایی حالت تهوع در زمان حاملگی؟

همانطور که می دانید یکی از علائم و نشانه های اولیه حاملگی در زنان، حالت تهوع می باشد، که معمولا در اول صبح و گاهی در برخورد با غذا و یا بو این حالت به وجود می آید. لذا در این مطلب به بررسی حالت تهوع در زنان می پردازیم و چرایی به وجود آمدن آن و علل و نشانه های آن را بررسی می کنیم.

در زمان حاملگی تعدادی از زنان با حالت تهوع روبرو می شوند. معمولا حالت تهوع در زنان در اوایل حاملگی رخ می دهد و وجود آن یکی از علائم اولیه حاملگی می باشد. ولی اگر زنی با این حالت مواجه نشد، بهتر است بداند که جای نگرانی ندارد. برخی از زنان در زمان حاملگی از ابتدا تا انتها حالت تهوع ندارند. این به هیچ وجه علامت غیر طبیعی نیست. بر عکس این نشانه سلامتی در حاملگی است و مفید نیز می باشد.

لازم است گفته شود که، اگر در هفته های اول حاملگی می باشید (تا هفته دهم)، حالت تهوع در زن به صورت یکباره از بین برود (تا دیروز بود، امروز از بین رفته)، این می تواند نشانه اختلال در حاملگی باشد. در چنین شرایطی حتما به دکتر مراجعه کنید و آزمایشات و معاینات لازم را انجام دهید.

معمولا حالت تهوع در 5 الی 6 هفتگی حاملگی شروع می شود و تا هفته 11 ادامه می یابد. در برخی موارد حالت تهوع تا 16 هفتگی نیز می تواند، تدوام داشته باشد. (در زمانی که زن مشکل معده و روده داشته باشد).

در برخی از زنان، حالت تهوع در اوایل حاملگی پیش نمی آید، بلکه در سه ماهه دوم و یا سوم حاملگی پیش می آید و تنها بعد از زایمان برطرف می گردد. حالت تهوع در سه ماهه سوم حاملگی معمولا در نتیجه رشد جنین و فشاری است که جنین به معده وارد می کند. و یا اینکه زن بیش از اندازه غذا مصرف می کند. در چنین شرایطی لازم است زن تند تند و به مقدار کم غذا مصرف کند و بهتر است از غذاهای آب پز و یا بخار پز استفاده نماید.

حالت تهوع یکی از علائم پره‌اکلامپسی(Pre-eclampsia) در زمان حاملگی می باشد. چرایی افزایش اختلال پره‌اکلامپسی در زمان حاملگی هنوز هم در دنیا معاصر به روشنی آشکار نشده است. با این حال برخی از علل آن عبارتند از تغییر در هورمون ها، واکنش سیستم ایمنی بدن زنان به جنین، فاکتورهای فیزیولوژیکی، عوام ارثی و ... می باشد.

بر اساس مشاهدات پزشکان، بیماری معده و روده و اختلال در بدن زنان سبب حالت تهوع، استفراغ، تحریک پذیری و ... زود به زود پیش می آید.

معمولا حالت تهوع در زنان در زمانی که صبح از خواب بیدار می شوند به وجود می آید و یا در برخی موارد حرکات شدید، بو و برخی از غذاها سبب ایجاد حالت تهوع در زنان می تواند، باشد.

آمارها نشان می دهد که؛ از هر ده زن شش زن از اختلالات زود رس پره‌اکلامپسی اذیت می شود. لاکن نیاز به درمان آن از هر ده زن تنها در یک زن احساس می شود. در دیگر زنان نیازی به درمان نمی باشد و بعد از مدتی حالت تهوع خود به خود بر طرف می گردد.

حالت تهوع در زنان بر روی رشد جنین و روند حاملگی هیچ گونه تاثیر منفی ندارد. اما اگر حالت تهوع با استفراغ همراه شود و استفراغ هر روز بیش از 5 بار باشد، این برای حاملگی می توان خطرناک باشد. به همین دلیل نیاز به درمان ویژه دارد و لازم به پزشک متخصص مراجعه شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
چرایی حالت تهوع در زمان حاملگی؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)