چاپگر یا پرینتر سه بعدی(3D printer) چگونه شکل گرفت؟

چاپگر یا پرینتر سه بعدی(3D printer) چگونه شکل گرفت؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/02/17

یکی از جدیدترین فناوری هایی که دنیای فعلی ما را دگرگون کرده و با پیشرفت و توسعه آن شاهد تحولات بیشتری نیز در این حوزه خواهیم بود، چاپگرها یا پرینترهای سه بعدی هستند. در این مقاله به توضیح ماهیت، تاریخچه و کاربردهای پرینترها/چاپگرهای سه بعدی پرداخته می شود.

چاپگر سه بعدی ( 3D Printer ) همانطور که از نام آن بر می آید، دستگاهی است که با آن می توانید آنچه ترسیم کرده اید را چاپ کنید. تفاوت آن با یک پرینتر/چاپگر معمولی در این است که با چاپگر سه بعدی می توانید یک نمونه سه بعدی که واقعی و قابل لمس است را چاپ کنید.

دستگاه چاپ سه بعدی به جای استفاده از جوهر و کارتریج های معمولی از مجموعه قطعاتی تشکیل شده اند که مواد اولیه ای مانند پلاستیک، رزین های مایع، خمیر سرامیک، فلز، مواد خوراکی مانند خمیر ذرت را گرفته و با پردازش هایی(از جمله ذوب کردن) که در آن صورت می دهد یک جسم واقعی و قابل لمس براساس آنچه در کامپیوتر بصورت سه بعدی ترسیم کرده بودید، بدست می دهد.

پیشینه و ایده اولیه شکل گیری چاپگرهای سه بعدی به دهه 1950 میلادی بر می گردد. اما طرح اولیه آنچه ما از پرینترهای سه بعدی در حال حاضر می شناسیم، به دهه هشتاد میلادی بر می گردد، زمانیکه چارز هال پرینترهای سه بعدی به نام Rapid prototyping را عرضه کرد. اما تکنولوژی جدید پرینترهای سه بعدی که از روش SLA استفاده کرده اند برای اولین بار در سال 1986 طراحی و ساخته شد.

کاربردهای پرینترها و چاپگرهای سه بعدی

با توجه به قابلیت ها و انعطاف پذیری که فناوری دستگاه های چاپ سه بعدی یا همان پرینترهای سه بعدی دارند، می توان از آنها تقریبا در هر صنعتی و کاربردی، استفاده کرد. اما در حال حاضر در حوزه های هوافضا، معماری، خودروسازی(قطعه سازی)، تجهیزات و قطعات نظامی، تجهیزات و قطعات پزشکی و هنر این چاپگرهای سه بعدی کاربرد بیشتری دارند.

توضیح نحوه استفاده از چاپگرهای سه بعدی(3D printers) در صنایع و حوزه های کارکردی مختلف در اینجا نمی گنجد، اما بطور کلی در صنایع هوافضا، خودروسازی، نظامی، پزشکی فناوری چاپ سه بعدی به منظور تهیه یک ماکت یا طرح اولیه از قطعات یا ماشین آلات مورد استفاده قرار می گیرد و در حوزه هایی مانند معماری و هنر نیز به منظور تهیه ماکت ها یا خلق یک اثر هنری مانند مجسمه، قاب موبایل (یا در هنر آشپزی تهیه یک شکلات هنری) مورد استفاده قرار می گیرد.

مزیت استفاده از چاپگر سه بعدی در صنایع نسبت به روش های سنتی مدل سازی و تهیه طرح اولیه قطعات این است که کارهایی مانند قالب بندی، ریخته گری و غیره انجام نمی گیرد و شما می توانید در مدت زمان کوتاهتری نسبت به روش های سنتی طرح اولیه هر آنچه مدنظر دارید را در دست داشته باشید. ضمن اینکه به دلیل هزینه کمتر تولید طرح اولیه می توانید چندین طرح را امتحان کرده و یکی را انتخاب کنید(امکان آزمون و خطا وجود دارد).

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 117
تعداد کل آرا: 1440
تعداد کل بازدیدها: 400490

نظرات کاربران

*