چاپستیک چیست | چرا ژاپنی ها در غذا خوردن از چاپستیک استفاده می کنند.

چاپستیک چیست | چرا ژاپنی ها در غذا خوردن از چاپستیک استفاده می کنند.
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/11/28

کشورهای شرق آسیا مانند ژاپن و چین، برای غذا خوردن از چاپستیک استفاده می کنند، با اینکه امروزه مردم دنیا بیشتر از قاشق برای غذا خوردن استفاده می کنند، ولی ژاپنی ها هنوز علازغم پیشرفت های زیاد از چاستیک استفاده می کنند و معتقدند غذا خوردن با چاپستیک مفید است.

اولین چاپستیک حدودا 3000 سال قبل ساخته شده است. آن را چینی ها ساخته اند. این چاپستیک از چوب بامبو ساخته شده بود و شبیه انبر دست بودند. در ابتدا آنها برای راحتی در پختن غذا در نظر گرفته شده بودند. به هم زدن غذا با چاپستیک انبر دست مانند بسیار راحت بود. با استفاده ازآنها احتمال سوختن دست آشپزها در زمان به هم زدن غذا کاهش می یافت. طول این چاپستیک ها 38 سانتی متر می شد، برای غذا خوردن آنها تا 25 سانتی متر کوتاه می کردند. به زودی این فرهنگ به مردم دیگر به ویژه به ژاپنی ها هم سرایت پیدا کرد. ژاپنی ها به چاپستیک اسم "هاشی" داده اند.

البته تنها چینی ها و ژاپنی ها نیستند که، از این چاپستیک برای غذاخوردن استفاده می کنند، بلکه ویتنامی ها و کره ای ها هم غذا را با چنگال و قاشق نمی خورند.

خوردن غذاهای خشک با چاپستیک آسان می باشد، لقمه را لای دو چوب می گذارند و آن را می خورند. اما مردم این کشورها غذاهایی مانند برنج را چگونه می خورند؟ و یا اینکه ژاپنی ها و غیره به طور کلی غذای آبکی مانند، سوپ نمی خورند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که آنها این غذاها را می خورند، ولی به شکل مخصوص به خودشان، در ابتدا غذای خشک را آماده می کنند و با چاپستیک لقمه درست می کنند، لقمه های خشک را در سوپ می زنند و می خورند و سپس آب آن را می نوشند.

ژاپنی ها می گویند که، نمی خواهند بعد از این هم از قاشق و چنگال استفاده کنند. چون که، آنها نمی خواهند اشیای آهنی در دهان خود ببرند. استفاده از این چوب ها طبیعی می باشد و علاوه بر این پدران ما هم از چاپستیک استفاده می کرده اند.

بر اساس سنت ها، هاشی از چوپ درخت درست می شود. از چوپ هایی مانند چوب بامبو، سرو، افرا ساخته می شود. هاشی می تواند به صورت گرد و یا مربع برش داده شود. گاهی آنها را با لاک و یا صدف تزئین می کنند. هدیه دادن هاشی های تزئین شده در این کشور مرسوم می باشد.

تازه زوج ها این گونه هدایا را بسیار دوست دارند، چرا که این هدیه در کشور ژاپن رمز اتحاد و با هم بودن است. بر اساس سنت ها، چاپستیک لوازم شخصی محسوب می شود. برای استفاده از آن نمی تواند آن را به انسان دیگری داد (شبیه مسواک در فرهنگ ایران). البته هاشی هایی وجود دارند، که چند نفر می توانند از آن استفاده کنند. هاشی ها دارای دسته های شش تایی می باشند.

شرق همیشه با توجه به سرعت عالی در توسعه و رشد متفاوت بوده است، ژاپنی ها فکر می کنند که، حرکت دادن هاشی ها با دست سبب تحریک 40 نقطه حیاتی در بدن می شود. برای نمونه حرکت دادن انگشت کوچک بر روی رشد مغز انسان تاثیر زیادی دارد. ژاپنی ها وقتی کودکانشان به یک سالگی می رسند، به آنها شروع به یاد دادن شیوه درست استفاده از هاشی ها می کنند. کودکانی که در سنین پایین غذا خوردن با چاپستیک را یاد می گیرند در مقایسه با کودکانی که با قاشق غذا می خورند، زودتر رشد می کنند.

ژاپنی ها تنها در طول یک سال، بیش از 30 میلیارد دلار چاپستیک تولید کرده اند. کشورهای چین و روسیه هم از این هاشی های ژاپنی وارد می کنند.

ژاپنی ها حساب می کنند که، این چاپستیک ها برای کسانی که اشتهای زیاد دارند، لازم می باشد. چرا که غذا خوردن با قاشق بسیار راحت است، در حالی که، غذا خوردن با چاپستیک مدت زمانی که لازم است، برای گرفتن لقمه را افزایش می دهد و سبب می شود، غذایی که در دهان است خوب جویده شود، یعنی مانع از قورت دادن لقمه به صورت بزرگ می شود و چون بعد از 15 الی 20 دقیقه بعد از شروع کردن غذا احساس سیری در انسان ایجاد می شود و ارگانیسم بدن غذایی اضافی طلب نمی کند، از این رو، غذا خوردن با چاپستیک برای لاغری مفید است. علاوه بر این معده غذایی که زیاد جویده شده است، را راحت تر هضم می کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.2
مجموع آرا: 13

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 87
تعداد کل آرا: 3235
تعداد کل بازدیدها: 690175

نظرات کاربران

*
A
ANown ( 2019-02-10 23:24:10 )
نوشتن مقاله در مورد چگونگی استفاده از این ابزار هم می تواند مفید باشد. به هر حال برای بسیاری ها ممکن است سوال باشد.