چالش ها، مشکلات و راهکارهای قانونگذاری و وضع مقررات اینترنت اشیا

چالش ها، مشکلات و راهکارهای قانونگذاری و وضع مقررات اینترنت اشیا

همانطور که در مقالات گذشته درخصوص مسائل و مشکلات فضا و فناوری اینترنت اشیا(IoT) صحبت شد، یکی از مشکلات و چالش های محیطی که در آن همه چیز به هم متصل است و در واقع اینترنت همه چیز(Internet of Everything) است، مسائل ناشی از تعاملات و ارتباطات بین همه چیز(اشیاء، انسان ها و هر چیز متصل) می باشد که این ارتباطات باید بوسیله قوانین و مقرراتی تبیین و مشخص شود. در این نوشته به برخی از چالش ها و مشکلاتی که فضای اینترنت اشیا و ارتباطات بین دستگاه های متصل می تواند از لحاظ قانونی ایجاد کنند، اشاره می شود و راهکارها و راه حل هایی برای قانونگذاری و وضع مقررات اینترنت اشیا ارائه می شوند.

اتحادیه بین المللی مخابرات چالش و مسائل مربوط به قانونگذاری و مقررات اینترنت اشیا را به دسته های زیر تقسیم می کند و نحوه قانونگذاری و وضع مقررات مربوط به هرکدام از این بخش های فضای اینترنت اشیا را توضیح می دهد:

  • مدیریت طیف های فرکانسی و مجوز دهی(Licensing & Spectrum management)
  • سوئیچ و رومینگ کردن(Switching and Roaming)
  • شماره گذاری و آدرس دهی(Numbering and Addressing)
  • رقابت(Competition)
  • محرمانگی و امنیت(Security and Privacy)

 

مجوزدهی و مدیریت طیف فرکانسی

در این زمینه هدف این است که دامنه گسترده ای از طیف های فرکانسی بلند و کوتاه و بصورت باندهای مجوزدار و بدون مجوز وجود داشته باشند که کاربردهای گوناگونی از اینترنت اشیا را بتوان از آنها بدست آورد.

بهترین رویه عمل برای این کار این است که در دسترس بودن طیف های کوتاه و بلند ارتباطات اینترنت اشیا و ظرفیت شبکه هسته(backhaul network) بررسی و نظارت شود. ترغیب به استقرار شبکه نسل چهارم و استفاده از فناوری سلولی کوچک(small-cell).

اقدامات بیشتری که در این خصوص می توان در زمان کنونی انجام داد شامل آزمون بیشتر استفاده از فناوری های فضای سفید(white space) و فضای مشترک. ترغیب به استقرار فناوری های نسل چهارم پیشرفته یا نسل پنجم، می شود.

سوئیچ و رومینگ(Switching and Roaming)

هدف در اینجا توسعه کاربران شبکه موبایل و سیمکارت هاست تا فضای مناسب برای کاربران زیاد ماشین به ماشین شکل بگیرند، همچنین رومینگ کردن دستگاه های موبایل و دستگاه های ثابت در نقاط با گیرندگی کم است.

بهترین کار برای رسیدن به این اهداف ایجاد واحدهای خاص خدمات ماشین به ماشین توسط اپراتورهای موبایل که دارای سیستم ها و فرایندهای مدیریت و صورتحساب مناسب هستند. همچنین استقرار و گسترش سیستم ها و سیمکارت های قابل نصب بر روی دستگاه های متصل است.

اقدامات دیگری که می تواند انجام داد شامل توافق روی استانداردهای به روز شده E.212 که استفاده صحیح از استانداردهای GSMA را میسر می سازد و همچنین تهیه آیین نامه های مربوط به شبکه موبایل برای ارائه دهندگان خدمات اینترنت اشیاء است.

شماره گذاری و آدرس دهی(Numbering and Addressing)

هدف در اینجا تهیه فضای بزرگ لازم برای آدرس های دستگاه های نیازمند آدرس در شبکه است(البته بسیاری از دستگاه های متصل به اینترنت اشیا تنها اتصال محلی لازم دارند).

بهترین رویه عمل در اینجا استقرار IPv6 توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنت و سازمان و نهادهای زیربط بخش خصوصی و دولتی است. همچنین استفاده از IMSI برای کاربردهای ماشین به ماشین.

اقدامات دیگری که می توان انجام داد شامل استفاده جهانی از IPv6 توسط دولت ها در ارائه خدمات و تدارکات خود است و همچنین ارائه مشوق هایی برای استفاده از آن توسط بخش خصوصی.

رقابت

هدف در اینجا اجتناب از ایجاد موانع برای کاربر اینترنت اشیا و محدودیت هایی برای ورود به فضای اینترنت اشیا است.

بهترین کار بدین منظور نظارت سازمان های مقرراتی و ناظر بر رقابت به جهت نظارت بر سوء استفاده صاحبان قدرت و سلطه در بازار از فضای بازار اینترنت اشیاء است. همچنین مکانیزم های نهادی و قانونگذاری به منظور بررسی مستمر قوانین و مقررات تاثیرگذار بر رقابت در فضای اینترنت اشیا باید صورت گیرد.

دیگر اقداماتی که می توان انجام داد، بررسی اقداماتی برای افزایش ارتباط متقابل/تعامل پذیری(interoperability) از طریق رقابت و قوانین مربوط به مصرف کنندگان است. به کاربران باید اجازه دسترسی آسان به داده های خام داده شود.

محرمانگی و امنیت

هدف دراینجا کاهش قابل توجه آسیب پذیری امنیتی در سیستم های اینترنت اشیا است که می توانند منجر به دسترسی مهاجمان سایبری به داده ها و حتی آسیب های فیزیکی به دستگاه های حساسی مانند دستگاه های پزشکی بشوند. حصول اطمینان از کنترل افراد به مشخصات و داده های شخصی شان که پتانسیل سوء استفاده از انها زیاد است.

بهترین رویه عمل و اقداماتی که در این خصوص می توان انجام داد، اطمینان از امنیت و محرمانگی از ابتدای تعریف و طراحی سیستم ها و فرایندهای اینترنت اشیا است. همچنین تهیه قوانین مشترک توسط تمامی ذینفعان به منظور حمایت از محرمانگی و امنیت در این فضا است. تهیه قوانین مربوط به حقوق مصرف کنندگان و محرمانگی داده های شخصی است تا از داده های حساس اشخاص محافظت شود. برای مطالعه بیشتر درخصوص امنیت و محرمانگی داده ها در فضای اینترنت اشیا می توانید مقاله چگونه امنیت(Security) در اینترنت اشیا(IoT) باید تامین شود؟ را مطالعه نمایید.

دیگر اقداماتی که بدین منظور می توان انجام داد شامل تحقیق و توسعه در زمینه محرمانگی و امنیت سخت افزارها و نرم افزارهای سیستم های مبتنی بر اینترنت اشیا است. بطور خاص نتایج این تحقیقات باید در اختیار شرکت های نوپا و کارافرینان فعال در این حوزه که پتانسیل و توانایی انجام چنین تحقیقاتی ندارد، قرار گیرد. ارائه مشوق هایی به شرکت ها به منظور توسعه مکانیزم های جدید برای بهبود استفاده از داده های شخصی است. بعلاوه باید همکاری بیشتری بین شرکت های مخابراتی و دیگر تنظیم کنندگان مقررات مانند سازمان ها و شرکت های امنیت و محافظت از داده ها صورت گیرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 260
تعداد کل نظرات : 65
تعداد کل آرا: 1004
تعداد کل بازدیدها: 105890


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)